Vazomotoros nátha

A vazomotoros nátha (nem allergiás nátha) nyilvánvaló ok nélkül okoz orrdugulást, orrfolyást, krónikus tüsszögést.

 

A betegség tünetei hasonlók a szénanáthához, de allergiás reakciókra utaló jelek nélkül.

 

A vazomotoros nátha gyermekeket és felnőtteket is érinthet, de 20 éves kor után gyakoribb. Okai változatosak: kiválthatják szagok, irritáló anyagok a levegőben, időjárás-változások, gyógyszerek, bizonyos ételek vagy krónikus egészségi állapotok stb.

 

A vazomotoros nátha főbb tünetei

Ha a nátha tartós, de az oka nem allergia, akkor annak tünetei is valószínűleg nem évszakfüggők, hanem egész évben fennállnak. Amennyiben valamilyen foglalkozásban előforduló irritáló anyaghoz csatlakozik, akkor a tünetek jellemzően a munkaidőre korlátozódnak, és előfordulhat, hogy a hét kezdetén a tünetek erősebbek.

 

A tünetek lehetnek:

 

  • tüsszögés,
  • orrdugulás,
  • orrfolyás,
  • váladék a torokban,
  • köhögés.

 

A vazomotoros nátha a szénanáthával szemben általában nem okoz orr-, szem- vagy torokviszketést.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A vazomotoros nátha nem veszélyes megbetegedés. Amennyiben a tünetei olyan mértéket öltenek, hogy jelentősen zavarják a hétköznapokban, forduljon háziorvosához.

 

A vazomotoros nátha kialakulásának okai

A vazomotoros nátha kialakulásának pontos oka nem ismert. Akkor fordul elő, amikor az orrban lévő erek valamiért kitágulnak, vérrel és folyadékkal töltve meg az orrnyálkahártyát.

 

A vazomotoros náthának számos kiváltó tényezője lehet, többek között:

 

  • Környezeti vagy foglalkozással járó irritáló anyagok. A por, szmog, füst, erős szagok/illatok, például parfümök, egyes foglalkozások során előforduló gázok és kipárolgások mind vazomotoros náthát okozhatnak.
  • Időjárás-változások. A hőmérséklet vagy a páratartalom változásai miatt az orrban lévő nyálkahártya megduzzadhat, és orrfolyás jelentkezhet.
  • Ételek és italok. Nem allergiás nátha fordulhat elő evés közben, különösen forró vagy fűszeres ételek fogyasztása esetén. Alkoholtartalmú italok fogyasztása az orrban lévő nyálkahártya megduzzadását is okozhatja, ami orrduguláshoz vezethet.
  • Hormonális változások. A terhesség, a menstruáció, az orális fogamzásgátlók vagy más hormonális állapotok, például a pajzsmirigy-alulműködés szintén vazomotoros náthát okozhatnak.
  • Háton alvás, alvási apnoe és savas reflux. Ha éjszaka a hátán fekszik, ez alvás közben vazomotoros náthát okozhat, akárcsak az obstruktív alvási apnoe vagy a savas reflux.

 

A vazomotoros nátha lehetséges szövődményei

A vazomotoros nátha alapvetően nem veszélyes betegség, azonban bizonyos állapotok kialakulásával összefüggésbe hozzák:

 

  • Orrpolipok. Lágy, jóindulatú kinövések, amelyek krónikus gyulladás következtében az orr vagy a melléküregek belső felszínén alakulhatnak ki. A kisebb polipok nem okoznak problémát, a nagyobb polipok azonban elzárhatják az orron keresztüli légáramlás útját, ami megnehezíti a légzést.
  • A vazomotoros nátha miatti elhúzódó orrdugulás növelheti a fertőzések vagy az orrmelléküregek gyulladásának (sinusitis) a kialakulási esélyét.
  • A vazomotoros nátha zavaró lehet, gátolhatja a munkahelyi vagy iskolai produktivitást. A tünetek fellángolása vagy az orvoslátogatások miatt szükség lehet betegszabadságra is.

 

A vazomotoros nátha diagnosztizálása

A vazomotoros nátha diagnosztizálása allergiavizsgálatot követően, az allergiás ok kizárása után történik. A vazomotoros nátha diagnosztizálására nincs olyan teszt, amellyel egyértelműen kimutatható a betegség. A kivizsgálás során a cél az allergiás vagy egyéb lehetséges okok kizárása. Ennek érdekében sor kerülhet allergiás bőrpróbára, vérvételre, ritkán CT vizsgálatra vagy az orr endoszkópos vizsgálatára.

 

A vazomotoros nátha kezelése

A vazomotoros nátha kezelése legfőképp attól függ, hogy a tünetek mennyire zavarják a beteget. A kiváltó tényező kerülése a legtöbb esetben megoldást nyújt a problémákra. Zavaróbb tünetek esetén a kezelőorvos javasolhatja szteroid- vagy antihisztamin-tartalmú orrcseppek, orrspray-k használatát.

 

A vazomotoros nátha megelőzése

Ha vazomotoros náthája van, tehet lépéseket a tünetek csökkentésére és a fellángolások megelőzésére:

 

  • Kerülje el a kiváltó tényezőket. Ha meg tudja határozni, hogy mi okozza vagy súlyosbítja a tüneteit, a kiváltó okok elkerülése jelentősen javíthat az állapotán.
  • Ne használjon túlzott mértékben orrcseppeket, orrspray-ket. Ezeknek a gyógyszereknek a néhány napot meghaladó használata súlyosbíthatja a tüneteket.
  • Vegyen igénybe hatékony kezelést. Ha az óvintézkedések nem váltak be, keresse fel orvosát. A szakember hatékonyan segíthet a tünetek megelőzésében vagy csökkentésében.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk