E-receptek
Az e-receptet – a hagyományos, papíralapú receptekhez hasonlóan – a kezelőorvos írja fel a beteg számára. Az e-receptre felírt gyógyszereket a beteg saját maga vagy az általa meghatalmazott személy is kiválthatja az alábbi módon:
- TAJ-szám megadásával, illetve a személyazonosító igazolvány bemutatásával;
- e-Személyi igazolvánnyal, PIN-kód megadásával;
- felírási igazolással.
Az e-receptet bármelyik gyógyszertárban ki lehet váltani.
Azok, akik még idegenkednek az e-recepttől, továbbra is kérhetik a hagyományos, papíralapú vényt. A papíralapú receptre felírt gyógyszer értelemszerűen nem jelenik meg e-receptként.
Az e-recept előnyei:
- nem szükséges a vény, bárhol, bármikor kiválthatjuk a gyógyszert;
- a ki nem váltott vényeket 3 hónapig tárolják;
- az EESZT felületén nyomon követhetők a már kiváltott és a kiváltásra váró receptek;
- a háziorvos és a gyógyszerész is rálát a beteg vényeire, illetve arra, hogy kiváltotta-e, és ha igen, mikor;
- az esetlegesen helytelenül felírt recept esetén nem szükséges visszamenni a kezelőorvoshoz, telefonon is megkérhetjük a korrigálásra;
- átláthatóbb, olvashatóbb;
- az orvos visszavonhatja a felírt gyógyszert;
- látható, hogy a beteg milyen gyógyszereket szed, milyen mennyiségben, esetleg milyen készítménnyel helyettesítették, illetve milyen gyógyszer-interakciók léphetnek fel;
- a beteget több hónapra el lehet látni gyógyszerrel anélkül, hogy a papíralapú vény elveszne.
A beteg az EESZT Lakossági Portálján keresztül a fiókjába lépve az eReceptek menüpontra kattintva érheti el receptjeit, majd a lista lekérdezésével kiválaszthatja a lekérdezési időszak végét, valamint a kiválasztott időpont előtti időtaram hosszát (utolsó 1, 3, 6 hónap vagy 1 év), melyre a lekérdezés vonatkozik. A Szűrés gombra kattintva megjelennek a kiválasztás szempontjai szerint szűrt várakozó és kiváltott vények két külön fül alatt.
E-beutalók
Az e-beutaló segítségével a beutalást végző orvos és a vizsgálatot végző orvos között könnyebben létesül kommunikációs csatorna, az EESZT teret ad a beteg kórelőzményeinek megosztására, valamint a beutalást végző orvos kérésének, közlésének továbbítására.
Az e-beutaló előnyei:
- átláthatóbb, olvashatóbb;
- biztonságosan továbbítja a beteg adatait (kórelőzmény, képanyagok, vizsgálati eredmények);
- figyelembe veszi a további beutalókat;
- a beteg érkezése előtt az intézmény már értesül a beteg ellátási kérelméről és felkészülhet rá;
- a beteg egy helyen megtekintheti beutalóit;
- a beutaló elkészültével párhuzamosan akár időpont is foglalható, amennyiben az intézmény rendelkezik szabad kapacitással;
- a beutalást követően a fogadó intézményben történt vizsgálatokról a beteg és a kezelőorvos is tájékoztatást kap az EESZT felületén keresztül.
Az e-beutaló mellett szükség és igény esetén a papíralapú beutaló rendszere is működik.
A beteg az EESZT Lakossági Portálján keresztül a fiókjába lépve az eBeutalók menüpontra kattintva érheti el beutalóit. A lista lekérdezése során kiválaszthatja az időintervallumot, valamint a beutaló állapotát (létrehozva; időpont foglalva; lejárt; felhasználva-eredményre várva; eredmény elkészült (lezárt); törölt) és az ellátó intézményt.
Kapcsolódó tartalmaink:
EESZT profil létesítése (eProfil)