A zsírmáj (steatosis hepatis) a máj zsíros átalakulását jelenti, amikor túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel a májsejtekben. Általában lassan, hosszú évek alatt alakul ki, de akut formában is jelentkezhet mérgezést követően vagy terhesség alatt.
A zsíros átalakulás következtében a májsejtek élettartama csökken, az esetek elenyésző részében (5%) májzsugorodás vagy májgyulladás alakulhat ki szövődményként.
Magyarországon több mint 1.1 millió alkoholbeteg van, a lakosság több mint negyede elhízott, így vélhetően több millióan élnek zsírmájjal.
A zsírmáj tünetei
A zsírmájnak nagyon gyakran nincs észlelhető tünete a páciens számára. Ugyanakkor gyakran jár étvágytalansággal és puffadással, valamint a betegek a jobb felhasban tapasztalhatnak kellemetlen, nyomó érzést, illetve fájdalmat.
Mikor forduljon orvoshoz?
A zsírmáj krónikus betegség, mely hosszú évek során alakul ki, és általában nem igényel sürgősségi ellátást. Általánosan viszont elmondható, hogy nem szűnő hasi panasz esetén orvosi segítséget kell kérni.
Ha a fent említett tünetek valamelyike fennáll, kérjen orvosi segítséget, forduljon háziorvosához!
A zsírmáj lehetséges okai
A zsírmáj kiváltó oka gyakran a túlzott mennyiségű, rendszeres alkoholfogyasztás, de egyre gyakoribb esetben nem teljesen tisztázott kialakulásának oka. Vannak rizikótényezők, melyek hajlamosítanak zsírmáj kialakulására.
Ezek az alábbiak:
- túlsúly és elhízás;
- magas vércukorszint;
- inzulinrezisztencia;
- 2-es típusú cukorbetegség;
- magas vérzsírszint;
- pajzsmirigy-alulműködés;
- policisztás ovárium szindróma;
- alvási apnoe;
- gyors fogyás;
- várandósság;
- fertőző májgyulladás (hepatitis);
Fentieken túl egyes gyógyszermellékhatások (methotrexát, tamoxifen, valproát, fogamzásgátlók, szteroidok) is hozzájárulhatnak a zsírmáj kialakulásához, ezért az ilyen gyógyszerek szedése mellett fontos a rendszeres orvosi kontroll éslaborvizsgálat.
A zsírmáj lehetséges szövődményei
A zsírmáj, ha a kiváltó tényezők hosszú időn keresztül fennállnak, májgyulladásba, majd májzsugorodásba mehet át, amely idővel májelégtelenséghez vezethet.
A májelégtelenségnek számos életveszélyes szövődménye lehet. Nő a vérzési hajlam, visszértágulatok alakulnak ki, melyek életveszélyes vérzéshez vezethetnek, csökken a máj méregtelenítő képessége, emiatt zavartság alakulhat ki.
Májzsugorodásban megnő a májat érintő rosszindulatú daganat (hepatocelluláris carcinoma) kialakulásának valószínűsége is.
A zsírmáj diagnosztizálása
A betegvizsgálatnál az orvos fizikális vizsgálatot végez, melynek során észlelheti a fent részletezett tüneteket, illetve tapinthatja a kemény, megnagyobbodott májat.
Laborvizsgálatok is jelzik a betegségre jellemző kóros értékeket. A képalkotó vizsgálatok – UH, CT, MR – alapján májbiopszia is szükségessé válhat.
A zsírmáj kezelése
A zsírmáj a kiváltó okok megszűnésével (pl. alkoholfogyasztás mellőzésével) spontán visszafejlődhet. Éppen ezért a zsírmáj kezelésében a legfontosabb a kiváltó okok kezelése.
Kiemelt szerep jut az egészséges életmódnak (táplálkozás, testmozgás, rákmegelőzés), az alkoholfogyasztás elhagyásának. Zsírmáj esetén az E-vitamin szedése enyhíti a gyulladásos aktivitást, azonban nem gátolja meg a máj hegszövetes átalakulását.
A folyamat általában akkor visszafordítható, ha a májsejtek kevesebb mint 2/3-a érintett.
Mit tehet zsírmáj esetén?
A zsírmáj lassan kialakuló betegség, sürgősségi kezelést általában nem igényel, ám a folyamat rosszabbodásának megelőzése miatt fontos, hogy mielőbb felkeresse orvosát!
Otthonában tartózkodjon az alkoholfogyasztástól és a zsírmájat okozó tényezőktől. Étkezzen egészségesen, rostdúsan, végezzen rendszeresen testmozgást.
A zsírmáj megelőzése
A kiváltó tényezők, betegségek kezelésével, egészséges életmóddal a zsírmáj többnyire megelőzhető betegség, azonban vannak olyan örökletes, genetikai és fejlődési rendellenességek, melyek sajnos nem előzhetők meg.
Zsírmáj gyermekkorban és várandósság idején
A zsírmájat kiváltó okok között több is előfordulhat gyermekkorban, így gyermekek körében is előfordul zsírmáj, ám lényegesen ritkábban, mint felnőtteknél.
A terhesség során kialakuló zsírmáj a szülést követő négy hétben általában spontán visszafejlődik a kifejezetten jó gyógyhajlama miatt.
Kapcsolódó tartalmak: