Az orrmelléküreg krónikus gyulladása (idült szinuszitisz) egyes esetekben a gyógyszeres kezelésre nem reagál, vagy gyakran visszatér. Ilyenkor jelenthet megoldást a műtéti beavatkozás.
A műtét célja az orrlégzés helyreállítása, a melléküregek góctalanítása, így a gyulladás ismételt kialakulásának megakadályozása.
Az orrmelléküreg gyulladásai
A legnagyobb orrmelléküregek a homlok mögött és az orr két oldalán találhatók, a legtöbben homloküregként (sinus frontalis) és arcüregként (sinus maxillaris) ismerik őket. A levegővel telt üregeket nyálkahártya béleli, amely nyálkát termel, hogy a belélegzett levegőt megtisztítsa és felmelegítse, mielőtt a légút lejjebb eső részeibe jut.
Egyes esetekben az üregek és az orr közötti átjáró beszűkül, esetleg el is záródik, emiatt a termelődő nyálka nem tud megfelelően ürülni. Ilyenkor orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) léphet fel. A gyulladás fájdalommal, az arcban, homlokban érzett nyomással, orrdugulással, elszíneződött orrváladékkal, orrfolyással jár. Gyakori tünet továbbá, hogy váladékcsorgást érez a beteg a torkában, de szaglászavar, láz, elesettség is előfordulhat.
A gyulladás általában jól reagál a gyógyszeres kezelésre, de nem minden esetben. Egyes anatómiai eltérések (pl. orrsövényferdülés) a betegség gyakori visszatérését is okozhatják.
Mikor indokolt az endoszkópos orrmelléküreg-műtét?
A műtét lehet a megoldás:
- ha az orrmelléküreg gyulladása krónikussá válik (akár 12 hétig is tart a gyógyulás), vagy gyakran visszatér,
- orrpolipok vagy egyéb jóindulatú daganatok esetén,
- orrsövényferdülés vagy csontkinövések esetén,
- a könnycsatorna elzáródásakor.
Az endoszkópos orrmelléküreg-műtét
A műtét célja a légáteresztést gátló akadály eltávolítása. Az endoszkópos eszköznek köszönhetően ez az orrjáraton keresztül, vágás nélkül megoldható. A műtét rövidített neve FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery).
A műtét előtt fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges. A kivizsgálásba tartozhat képalkotó vizsgálat (orrmelléküreg-CT), allergiavizsgálat, fogászati góckutatás, tüdőgyógyásszal (pulmonológussal) való konzultáció és akár gasztroenterológiai vizsgálat is a reflux kizárására.
A műtét előtt 2 héttel és utána 4 héttel szigorúan tilos a dohányzás, mivel hátráltatja a gyógyulást. Szintén el kell hagyni a véralvadásgátló hatású szereket (véralvadásgátlók, acetilszalicilsav, nonszteroid gyulladásgátlók). Egyes esetekben a beavatkozás előtt antibiotikumos vagy szteroidos kezelést alkalmaznak, hogy a nyálkahártya megfelelő állapotba kerüljön.
A műtétet helyi érzéstelenítésben vagy altatásban végzik, és 30-90 percig tart. Az endoszkópos eszközzel az operáló orvos először felméri az orrüreg és a melléküregek állapotát, majd elvégzi a szükséges beavatkozásokat, hogy az átjárás javuljon a melléküregek és az orrüreg között. Szükség esetén az orrsövényproblémák rögtön javíthatók.
Az endoszkópos orrmelléküreg-műtét lehetséges szövődményei
Mint minden műtétnek, ennek is lehetnek szövődményei, bár ezek meglehetősen ritkák. Előfordulhat vérzés, ritkán agyi folyadék szivárgása, a szemüreg vagy a látóideg sérülése. A műtét utáni folyamatos kontroll azt szolgálja, hogy esetleges elváltozások miatt újabb operációra ne kerüljön sor.
Utókezelés endoszkópos orrmelléküreg-műtét után
A műtét után néhány napig fájdalmas, duzzadt lehet az érintett terület. Ha a műtét során tampont helyeztek az orrba, annak eltávolítása kellemetlen lehet. Az utólagos kontroll során az orvos ellenőrzi a gyógyulást, és ha szükséges, eltávolítja a keletkezett hegszövetet, leszívja a kóros váladékot. A műtét után gyakran helyileg alkalmazott orrcseppeket, szteroidtartalmú orrspray-t kap a beteg.
A beavatkozás után egy-két napig kis mennyiségű vérzés normális jelenség, ahogy az egy-két hétig tartó fáradtság is. A fájdalom általános fájdalomcsillapítókkal jól kezelhető. Figyeljen arra, hogy az első napokban ne fújja az orrát, és legalább egy hétig ne végezzen nagy megerőltetéssel járó tevékenységet, például ne emeljen. A sporttevékenység a megszokottnál visszafogottabb mértékben két hét után kezdhető meg. A munkából való kiesés ideje a munkától függően legalább egy hét.