Száj- és körömfájás betegség

A száj- és körömfájás (latinul aphtae epizooticae) rendkívül fertőző vírusos betegség, amely elsősorban a párosujjú patás állatokat (szarvasmarha, sertés, juh, kecske) érinti. A betegséget az Aphthovirus nemzetségbe tartozó RNS-vírus okozza, amely az állatok között gyorsan terjed, jelentős gazdasági károkat okozva.

A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egyetlen állatnál megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni. Hazánkban több mint 50 év után, 2025 márciusában ismét regisztráltak száj- és körömfájásos esetet egy hazai marhaállományban.

Bár a száj- és körömfájás emberre nézve nem jelent komoly veszélyt, az emberi tényező szerepe kiemelkedő a betegség állatok közötti terjedésében. Az emberek ugyanis könnyen közvetíthetik a vírust egyik állatról a másikra, ezért elengedhetetlen a megfelelő higiéniai intézkedések betartása az állattartó telepeken és azok környezetében.

Az állatok és emberek között terjedő fertőzésekről, a zoonózisokról itt olvashat általánosságban.

 

A száj- és körömfájás betegség tünetei

A száj- és körömfájás tünetei jelentősen legyengítik az állatokat, a fiatal egyedeknél akár elhulláshoz is vezethetnek. Az emberi fertőződés nagyon ritka, és elsősorban azoknál fordul elő, akik szoros kapcsolatban állnak fertőzött állatokkal. Ritkábban a betegség terjedhet a fertőzött állat nyers tejének fogyasztásával is. Emberben a betegség általában enyhe lefolyású.

A száj- és körömfájás betegség tünetei állatok esetén az alábbiak lehetnek:

  • láz,
  • étvágytalanság,
  • nyálzás,
  • hólyagok megjelenése a szájnyálkahártyán és a lábvégeken.

A száj- és körömfájás tünetei emberben az alábbiak lehetnek:

  • láz,
  • torokfájdalom,
  • rossz közérzet,
  • hólyagos kiütések a szájnyálkahártyán, a kezeken és esetleg a lábakon.

Emberben a lappangási idő 2-6 nap, és a tünetek megjelenését követően egy héten belül spontán gyógyulás következik be. Emberről emberre történő terjedés nem ismert, halálos kimenetelű megbetegedést eddig nem regisztráltak.

A betegség tünetei nagyon hasonlítanak a gyakran előforduló Coxsackie-vírus-fertőzés okozta kéz-láb-száj betegség tüneteihez.

A száj- és körömfájás betegség kiváltó okai

A száj- és körömfájás betegséget az Aphthovirus nemzetségbe tartozó RNS-vírus okozza, amely rendkívül fertőző, és elsősorban a párosujjú patás állatokat érinti, mint például a szarvasmarhát, sertést, juhot és kecskét. A vírus terjedése a fertőzött állatokkal való közvetlen érintkezéssel történik, de közvetett módon is átvihető szennyezett tárgyak, takarmány, víz vagy akár emberek révén, akik a ruházatukon vagy eszközeiken hordozhatják a kórokozót. Ritkán, kedvező időjárási feltételek mellett, a vírus légúton is terjedhet, különösen a nagy sertéstelepek közelében.

A ragályos száj- és körömfájás emberről emberre nem terjed. 

 

A száj- és körömfájás betegség szövődményei

Emberben a száj- és körömfájás általában enyhe lefolyású, és a szövődmények rendkívül ritkák.

A száj- és körömfájás betegség ritka szövődményei az alábbiak lehetnek:

  • kiszáradás: a fájdalmas szájüregi elváltozások miatt a folyadékbevitel csökkenhet;
  • bakteriális felülfertőződés: a hólyagok megnyílása után a sebek bakteriálisan felülfertőződhetnek, ami további kezelést igényelhet.

 

A száj- és körömfájás betegség diagnosztizálása emberben

Annak érdekében, hogy a rendkívül ritka, de teljesen nem kizárható emberi megbetegedést időben észleljük, hólyagos kéz, láb vagy szájnyálkahártya kiütés esetén fontos vizsgálni, hogy van-e patásokkal való kontaktus az anamnézisben (akár nyers tej fogyasztása).

A betegség diagnózisa a vírus nukleinsav kimutatásán alapszik.

 

A száj- és körömfájás betegség kezelése emberben

Mivel a betegség emberben általában enyhe lefolyású és spontán gyógyul, specifikus kezelésre nincs szükség. A tünetek enyhítésére láz- és fájdalomcsillapítók alkalmazhatók, valamint fontos a megfelelő folyadékbevitel biztosítása.

A száj- és körömfájás betegség tüneti kezelésére az alábbiak alkalmazhatók:

 

A száj- és körömfájás betegség megelőzése és az emberi tényező szerepe a terjedésben

Bár a száj- és körömfájás emberi fertőzése rendkívül ritka, a megelőzés érdekében fontos néhány óvintézkedés betartása.

A száj- és körömfájás betegség megelőzése érdekében az alábbi intézkedések javasoltak:

Személyi higiénia: gyakori és alapos kézmosás szappannal, különösen állatokkal való érintkezés után.

Védőruházat használata: állattartó telepeken dolgozók számára javasolt védőruházat és lábbeli viselése, amelyeket rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni kell.

Nyers tej fogyasztásának kerülése: a fertőzött állatok nyers tejének fogyasztását kerülni kell, mivel a vírus ilyen módon is terjedhet.

Fertőtlenítés: az állattartó telepeken rendszeresen fertőtleníteni kell a felületeket, eszközöket, járműveket és ruházatot. Az erős lúgos és savas fertőtlenítőszerek hatékonyak a vírus ellen.

                                                                                       

Ajánlott tartalom:

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk