A fekvőbeteg-szakellátás a beteg fekvőbeteg-gyógyintézetben (kórházi ellátás) biztosított egészségügyi ellátása, amelynek igénybevétele a beteg folyamatos ellátását végző háziorvos, egyéb kezelőorvos vagy az arra feljogosított más személy beutalása, valamint a beteg jelentkezése alapján történik.
Államilag finanszírozott fekvőbeteg-szakellátásra jogosult minden érvényes társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező állampolgár az egészségügyi állapotának megfelelően. Az ellátás céljától és jellegétől függően működik aktív és krónikus fekvőbeteg-ellátás.
Aktív fekvőbeteg-ellátás
Fekvőbeteg-intézményben (kórházban) történő gyógyító, megelőző, illetve rehabilitáló tevékenység, amelyben az ápolási idő előre tervezhető, többnyire rövid időtartamú.
Az ellátás általános célja az egészségi állapot mielőbbi helyreállítása vagy ha ez nem lehetséges, az állapot stabilizálása, szövődmények kialakulásának megakadályozása, valamint a megfigyelést igénylő beavatkozások utáni ápolás.
Krónikus fekvőbeteg-ellátás
Fekvőbeteg-intézményben (kórházban) történő gyógyító, megelőző, illetve rehabilitáló tevékenység, amelynek célja az egészségi állapot stabilizálása, fenntartása, illetve helyreállítása, amikor az ellátás időtartama, illetve befejezése általában nem tervezhető, és jellemzően hosszú időtartamú.
Az egészségügyi ellátórendszer által nyújtott szolgáltatások igénybevételét, így a fekvőbeteg-ellátást is az alábbi szempontok határozzák meg:
- Területi ellátási kötelezettség (TEK): az egészségügyi szolgáltatóknak kötelességük fogadni a meghatározott ellátási területen belül élő, kötelező társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező betegeket. Az ellátási jogosultságot korlátozhatja a lekötött szakellátási kapacitás, ilyenkor a beteget az intézmény köteles olyan más egészségügyi szolgáltatóhoz irányítani, aki az orvosilag szükséges ellátást méltányos időn belül biztosítani tudja.
- Beutalási rend: az egészségügyi ellátórendszerben kialakított ellátási szervezés, amely meghatározza, hogy egyes betegségek, egészségügyi állapotok esetén a beteg mely szolgáltatót veheti igénybe (Például: a háziorvos beutalja a beteget a megfelelő szakambulanciára, illetve gyógyintézetbe).
- Progresszív betegellátás: a progresszív betegellátás elve az egészségügyi ellátás egymásra épülő, feladatmegosztáson alapuló, kötelezően, piramisszerűen hierarchizált kapcsolatrendszerét és ennek szabályrendszerét jelenti, aminek célja, hogy minden beteg az állapotának megfelelő ellátáshoz jusson az adott ellátási igénynek megfelelő szinten.
Részletesen lásd: Területi ellátási és beutalási rend
A fekvőbeteg-szakellátás szolgáltatásai
A fekvőbeteg-szakellátás az alábbiak szerint sorolható be, melyek a társadalombiztosítással rendelkezők számára térítésmentesen vehetők igénybe:
- Folyamatos benntartózkodás mellett végzett diagnosztikai, gyógykezelési, rehabilitációs és ápolási célú ellátás.
- Meghatározott napszakban benntartózkodás mellett végzett diagnosztikai, gyógykezelési, rehabilitációs és ápolási célú ellátás.
- Egyszeri vagy kúraszerű beavatkozás, amely miatt a beteg meghatározott idejű megfigyelést igényel.
A beteg vizsgálatával és gyógykezelésével kapcsolatos adatokat az egészségügyi dokumentáció tartalmazza. Az egészségügyi dokumentációt úgy kell vezetni, hogy az a valóságnak megfelelően tükrözze az ellátás folyamatát.
Térítésmentes fekvőbeteg-ellátás
A társadalombiztosítás által biztosított betegek a fentebb felsorolt fekvőbeteg-ellátások keretében térítésmentesen jogosultak az alábbiakra:
- szakmai és etikai követelményeknek megfelelő kórházi ellátás;
- betegség megállapításához szükséges diagnosztikus vizsgálatok;
- kezelőorvos által előírt gyógykezelés;
- kezelőorvos által előírt gyógyászati ellátás;
- kezelőorvos által előírt gyógykezeléshez szükséges gyógyszerekre, kötszerekre, ideiglenes gyógyászati segédeszközök használatára;
- kezelőorvos által előírt gyógykezeléshez szükséges szakápolásra, életvezetési és diétás tanácsadásra;
- kezelőorvos által előírt diétára, valamint étkezés;
- fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást kiváltó otthoni szakápolásra és otthoni hospice ellátás.
Részleges térítéssel igénybe vehető fekvőbeteg-ellátás
A fentebb leírt ellátásokon kívül a beteg további szolgáltatásokra is igényt tarthat a kórházi ellátása során. Azonban ezek már nem ingyenesek, hanem részleges térítési díjat kell fizetni.
A társadalombiztosítás által biztosított beteg kiegészítő térítési díj mellett jogosult:
- saját kezdeményezésre igénybe vett egyéb kényelmi szolgáltatásokra (pl. saját szoba);
- finanszírozott szolgáltatónál ápolás céljából történő elhelyezésre és ápolásra.
Utazási költségtérítés
A fekvőbeteg-ellátásra beutalt személyt utazási költségtérítés illeti meg az alábbi esetekben:
- orvosszakértői vizsgálatra utalták vagy rendelték be;
- területi ellátásra kötelezett intézetbe utalták be;
- lakóhelyhez legközelebb eső, megfelelő feltételekkel rendelkező intézménybe utalták be.
Nem jár utazási költségtérítés annak, aki külön jogszabály alapján díjmentesen utazásra jogosult, azonban nem a megadott utazási formát választotta.