Az élettani terhesség végének (terminusának) a betöltött 40. hét első napját tartjuk. Efölött terminustúllépésről beszélünk, illetve túlhordásnak (graviditas prolongata) nevezzük, ha a szülés nem indult meg a 42. hét első napjáig.
A túlhordásnak lehetnek szövődményei, azonban a túlhordott gyermekek nagy része egészségesen születik meg. Túlhordás során a legnagyobb veszély az elöregedő méhlepényben rejlik, amely így nem tudja a magzatot kellő mennyiségű oxigénnel és tápanyaggal ellátni. Túlhordás során problémát jelenthet a magzat túl nagy méretűre növekedése, amely megnehezítheti a szülés természetes lefolyását.
Mi hajlamosíthat túlhordásra?
Túlhordásra hajlamosíthatnak az alábbiak:
- első terhesség,
- idősebb anyai kor,
- korábbi túlhordott terhesség,
- fiúmagzat,
- elhízott várandós (30 feletti BMI),
- ritkán méhlepény- vagy magzati problémák.
Látszólagos túlhordásról akkor beszélünk, ha rosszul állapították meg a szülés várható időpontját. Ez előfordulhat rendszertelen menstruációs ciklus miatt, vagy ha az utolsó menstruáció első napját nem pontosan állapították meg. Ha a terhességet későn, a második, harmadik trimeszterben fedezték fel, szintén problémás lehet a magzat pontos korának megbecsülése.
A túlhordás szövődményei
- Ha a méhlepény jól működik, a magzat nagyra nőhet, súlya 4000-5000 gramm is lehet.
- A nagyra nőtt baba válla elakadhat szülés közben, fájásgyengeség, elhúzódó szülés, hüvely- és gátsérülés alakulhat ki.
- A terhesség során a magzatvíz mennyisége csökkenhet, ennek következtében a köldökzsinór könnyebben összenyomódhat, így a magzati oxigénellátottság veszélybe kerülhet.
- Nőhet a császármetszés, műszeres szülésbefejezés valószínűsége.
- Ha a magzat már nem érzi annyira jól magát a méhben, magzati székletet (meconiumot) ürít a magzatvízbe, amit félrenyelhet, és ez tüdőgyulladás kialakulásához vezethet.
- A méhen belüli elhalás kockázata fokozódik, ha a méhlepény kezd elöregedni. Így a magzat gázcseréje sérül, kevesebb tápanyagot kap, kevesebb magzatvíz termelődik.
Mi a teendő túlhordás esetén?
- A 40. hét után a magzatot fokozottan ellenőrzik NST-vel és ultrahangvizsgálattal.
- Ha a várandósság ideje közelít a 42. hét felé, a kezelőorvos javasolni fogja a szülés mesterséges megindítását (ballonos méhszájtágítás, illetve esetenként oxitocinos infúzió).
- Ha a méhszáj éretlen, először prosztaglandintartalmú zselét helyeznek a hüvelybe, ami felpuhítja, tágítja a méhszájat (méhszájérlelés).
- A tervezett szülés reggelén a méhszájstátusztól függően burokrepesztést végezhetnek.
- Ezután oxitocininfúziót kötnek be, hogy megindítsák a méhösszehúzódásokat.
- Ha a baba mindezek ellenére sem akar/tud megszületni, császármetszés válik szükségessé.