A homályos látás esetében a beteg nem látja élesen és tisztán a tárgyakat. Érintheti a látómezőt részben vagy teljes egészében, illetve a tünet fennállhat csak az egyik vagy mindkét szem esetében.
Fontos információ a kezelés vagy az orvosi beavatkozás tekintetében, hogy a homályos látás fokozatosan alakult ki, vagy hirtelen következett-e be, illetve hogy múló tünetről van-e szó.
Mikor forduljon orvoshoz?
A homályos látás mellé gyakran társul fejfájás, fényérzékenység, illetve a szemet (kötőhártyát) érintő gyulladásos tünetek – ezekben az esetekben feltétlenül szükséges szemészeti szakrendelés felkeresése.
Amennyiben a látásromlás hirtelen következik be, az utalhat retinaleválásra, szemfenéki keringési zavarokra, isémiás eredetű látóideg-elváltozásra vagy látóideg-gyulladásra is. Ezekben az esetekben sürgős, szemészorvos általi ellátásra vagy kezelésre van szükség a tünetek hátterének felderítése, esetleg a látás megmentése érdekében.
Az alábbi tünetek akár a stroke jelei is lehetnek, ezért sürgősségi ellátást igényelnek. Ha a homályos látás mellett:
- féloldalas zsibbadás – az egyik arcfél „lógása”, az egyik kar zsibbadása, mozgatásának nehézsége;
- egyensúlyzavar;
- beszédzavar;
- szédülés
bármelyike jelentkezik, hívja a 112-t és kérjen mentőt!
A homályos látást előidéző okok
Homályos látást többféle szemészeti probléma is okozhat:
- „szemromlás” – közel-, illetve távollátási nehézségek,
- cukorbetegség által kialakult retinopátia,
- szürkehályog,
- zöldhályog,
- száraz szem (átmeneti látászavart okozhat),
- a szem felületének görbületi – ezáltal optikai – zavarai,
- a szemet érintő fertőzések,
- makuladegeneráció.
A fentieken kívül a homályos látás az alábbi betegségek tünete is lehet:
- migrén,
- alacsony vércukorszint,
- stroke,
- preeklampszia, terhességi magas vérnyomás,
- Parkinson-kór,
- szklerózis multiplex,
- szemet érintő pikkelysömör,
- gyógyszermellékhatás,
- agydaganat,
- fejsérülés.
A homályos látás diagnosztizálása
A látásvizsgálat és szemészeti vizsgálatok mellett a diagnosztizálás során laborvizsgálatokra és különböző képalkotó vizsgálatokra (ultrahang, röntgen, CT, MRI) lehet szükség.
A homályos látás kezelése
A tünet hátterének felderítését követő kezelés a kiváltó okok függvénye. A homályos látás szemészeti kezelése látáskorrekciót (szemüveg, kontaktlencse), szemcseppek, gyógyszerek előírását, lézeres, esetleg műtéti kezelést jelenthet.
A homályos látás megelőzésének lehetőségei
Cukorbetegség, magas vérnyomás esetén különösen fontos az időszakos és rendszeres szemvizsgálat. Általánosságban elmondható, hogy a szem idő előtti károsodása, így a homályos látás kialakulása is jó eséllyel megelőzhető, ha a szemet óvjuk az erős fénytől, a huzamos, megszakítás nélküli monitorhasználattól, valamint a portól, füsttől, szennyeződésektől.