Pelenkadermatitis

A pelenkadermatitis vagy más néven pelenkakiütés az egyik leggyakrabban előforduló bőrbetegség, amely jellemzően a csecsemőket érinti. Enyhébb esetekben teljesen fájdalommentes, és csak a csecsemő fenekének enyhe kipirosodásával jár, súlyosabb esetben azonban kellemetlenséggel, fájdalommal a gyulladt bőrfelület felülfertőződését is okozhatja, amit már komolyan kell venni.

 

A pelenkadermatitis legjellemzőbb tünetei

A pelenkadermatitis egyik fő tünete a pelenka alatt kipirosodott bőr. Akár a baba egész popsija is piros lehet, de piros pöttyök, foltok vagy hólyagok is megjelenhetnek a bőrén. A meleg és duzzadt kipirosodás átterjedhet a comb- és a háttájékra is. Könnyen előfordulhat, hogy a korábban jókedvű baba nyugtalanságának, sírdogálásának hátterében is a pelenkakiütésből adódó kellemetlenség, fájdalom vagy viszketés állhat. Bizonyos betegségek is súlyosbíthatják a tüneteket, például az ekcéma, a pikkelysömör vagy az ótvar.

 

Mikor forduljon gyermekorvoshoz?

  • Ha a kiütések egy hét elteltével sem múlnak el;
  • ha a kiütés, gyulladás továbbterjed;
  • ha hólyagok, pattanások, bőrkeményedések jelennek meg;
  • ha a gyermek belázasodik vagy nagyon nyugtalan.

 

A pelenkadermatitis lehetséges okai

Ez a bőrbetegség többnyire azért jelentkezik, mert a kisbaba bőre a pelenkába ürített széklettel és vizelettel „találkozik”, miáltal olyan nedves, párás, lúgos közeg alakul ki, amely csökkenti a bőr ellenálló képességét, a baktériumoknak és gombáknak viszont kedvez. Ezek gyorsan elszaporodhatnak, és már rövid időn belül kiválthatják a helyi gyulladás tüneteit: kis területen észrevehető piros kiütések a baba bőrén. Ha nem cserélik elég gyakran a pelenkát, a probléma fokozódhat: a baba bőrén egyre nagyobb lehet a folt, ezen túlmenően pedig a kellemetlenség, a fájdalom, valamint a gyulladás is fokozódhat.

 

A túlöltöztetés, illetve a párás, meleg, nyári időjárás is közrejátszhat az úgynevezett intertriginózus pelenkadermatitis kialakulásában. Ez a hajlatokból indul ki, de a combredőkben, a lágyéktájon és a köldök körül is lehetnek megjelenő tünetek.

 

Pelenkadermatitishez vezethet az is, ha a pelenka túlzottan dörzsöli a baba bőrét, vagy ha a gyermek allergiás a babafürdetőre, esetleg az illatosított törlőkendőre. Ezenkívül akár antibiotikum szedése is hajlamosíthat a problémára.

 

Pelenkadermatitisben leginkább érintett gyermekek

Újszülötteknél még nem, de a 3–10 hónapos korosztálynál már gyakori, közülük is főleg a 6–9 hónapos gyermekeknél.

 

A pelenkadermatitis kialakulásának esélye jó nedvszívó képességű papírpelenkák használatával csökkenthető. Az anyatejjel táplált babák kevésbé hajlamosak a pelenkakiütésre, amelynek oka feltehetőleg az, hogy az anyatejes babák székletének baktériumflórája kedvezőbb összetételű, mint a tápszeres babáké.

 

Pelenkadermatitis diagnosztizálása

A gyermekorvos alapos vizsgálat után meghatározza a bőrprobléma típusát – könnyen lehet, hogy ekcéma vagy más bőrgyulladás áll a háttérben –, és ennek megfelelően írja fel a megfelelő készítményt, illetve ad további tanácsokat az otthoni kezelésre vonatkozóan.

 

Pelenkadermatitis otthoni kezelése

Enyhébb esetekben otthon is jól kezelhető a pelenkakiütés – segíthetnek például az alábbiak:

 

  • kiváló nedvszívó képességű pelenka használata;
  • a baba bőrét minél gyakrabban szabadon, fedetlenül kell hagyni (célszerű puha törölközőre vagy plédre fektetni);
  • szappan, illatosított törlőkendők, hintőpor és fertőtlenítők használata kerülendő;
  • törölközés során a baba bőrét nem szabad dörzsölni;
  • érdemes zsíros, vízlepergető hatású kenőcsöket használni.

 

Pelenkadermatitis megelőzése

A baba bőrének tisztán és szárazon tartásával a probléma megelőzhető. Ennek egyik módja a pelenka rendszeres cseréje; 12 hónaposnál fiatalabb babának naponta legalább 5-7 alkalommal van szüksége tiszta pelenkára.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk