A szem váladékozását jelenti minden olyan állapot, amely a könny normál mennyiségű termelésén túli, a szemből származó folyadékképződéssel jár.
A váladék lehet a könnynél sűrűbb, viszkózusabb, ragacsos, illetve víztiszta, fehér, sárgás vagy zöldes árnyalatú.
A túlzott és gyulladásos tünetek nélkül jelentkező könnymennyiség a szemben – amely hosszabb időn keresztül fennáll – szintén a szemváladékozás egyik fajtájának tekinthető (epifóra = könnycsorgás).
A szemváladékozást kísérő tünetek
A fent leírtakon túl a szem váladékozásával egyidejűleg felléphet a szem viszketése, fájdalma, előfordulhat száraz, égő szem érzése, összeragadt szemmel való ébredés, homályos látás és idegentest-érzet a szemben.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a szemváladékozás és az esetleges kísérő tünetek egy napnál tovább fennállnak, háziorvoshoz kell fordulni, aki esetenként szemész szakorvosi rendelésre utalja az érintett személyt.
A szemváladékozás lehetséges okai
A szem váladékozásának számos oka lehet, ám hátterében leggyakrabban allergia okozta kötőhártya-gyulladás áll. Kötőhártya-gyulladást azonban nemcsak allergének okozhatnak, bekövetkezhet bakteriális vagy vírusfertőzések által is. A fertőzések érinthetik a szemhéjakat vagy a könnytermelő, könnyelvezető rendszert is.
Egyéb okok:
- A szaruhártya kiszáradása következtében (például: szárazszem-szindróma) kialakuló gyulladás szintén eredményezhet szemváladékozást.
- A túlzott könnymennyiség oka általában a könnyelvezető csatornák különböző részeinek szűkülete, elzáródása, de előidézhetik hirtelen érzelmi vagy hőmérsékleti változások, az alsó szemhéj rendellenes helyzete (ectropium, könnypontkifordulás), a könnymirigyek túltermelése és egyes daganatok is.
- Az orrsérülések, fertőzések, kötőhártya-gyulladás, plasztikai műtétek szintén a könnyelvezető csatornák elzáródását okozhatják.
A szemváladékozás diagnosztizálása
A szemváladékozás hátterében álló ok felderítése céljából a kezelőorvos először pontosan kikérdezi a tüneteket: milyen színű és állagú a szemből folyó váladék, milyen gyakran jelentkezik, és milyen egyéb tünetekkel társul. Ezután a tünetektől függően szükség esetén különböző eszközös szemészeti vizsgálatokat is végezhetnek.
A szemváladékozás kezelése
A szemváladékozás kezelése a kiváltó ok függvénye.
Az allergia következtében fellépő váladékozást általában antihisztamin-, illetve súlyos esetben szteroidtartalmú szemcseppekkel kezelik.
A bakteriális szemfertőzések ellátása során antibiotikumos szemcseppeket, kenőcsöket alkalmaznak.
A vírusos kötőhártya-gyulladások kezelése leginkább a bakteriális felülfertőzések megelőzését célozza, ugyanis a vírusok ellen ez idáig nincs akutan alkalmazható gyógyszer.
Szárazszem-szindróma esetén a vény nélkül kapható ún. műkönnyek valamelyike segíthet a szem hidratálásában. A kiválasztáskor lehetőleg a tartósítószer-mentes változatok részesítendők előnyben.
A túlzott könnymennyiség kezelése, okainak felderítése, a terápia kiválasztása szakorvosi feladat.
A szem váladékozása esetén – bármely okból is következzék be – a szemet dörzsölni, piszkálni, tisztogatására házilagos kísérletet tenni nem szabad.