Szívkoszorúér-műtét

Súlyos koszorúér-szűkület esetén sokszor egyetlen megoldás a szív megfelelő vérellátásának biztosítására a koszorúér-műtét (bypass), mely jelentősen javítja az életminőséget. A koszorúér-műtétnek köszönhetően csökken a szívroham, a szívelégtelenség és a hirtelen szívhalál kialakulásának esélye.

 

A szív koszorúereinek elmeszesedése az erek szűkületéhez vagy elzáródásához vezethet. A szűkület, illetve elzáródás mögött található szívizom nem jut elég oxigén-, és tápanyagdús vérhez. Az elégtelen vérellátás pedig szívizomelhaláshoz vezet. A koszorúér-műtét során áthidalást képeznek a szűkület mögötti területre. Az áthidaláshoz (grafthoz) a testben található egyik nagyobb eret használják fel, javítva ezzel a szívizom vérellátását.

 

Az áthidalások (graftok) típusai

Személyre szabottan, egyéni mérlegelés alapján dönti el a kezelőorvos, hogy melyik típusú áthidalást a legalkalmasabb felhasználni. Az áthidaláshoz az alábbi ereket lehet használni:

 

  • a szegycsont mindkét oldalán futó artériákat,
  • az alkaron futó artériákat,
  • az alsó végtagok belő felén futó vénákat.

 

Mikor van szükség koszorúér-műtétre?

Súlyos fokú szívkoszorúér-betegség esetén a kezelőorvos dönti el, hogy kezelésként koszorúér-műtét vagy szívkatéterezés jön-e szóba (szempontok például: szűkületek száma, jellege, elhelyezkedése, társbetegségek, a beteg állapota, stb.).

 

A koszorúér-műtét menete

  • Előkészületek

A beavatkozás előtt a gyógyszerszedéssel kapcsolatban feltétlenül egyeztetni kell a kezelőorvossal. Véralvadásgátlók, cukorbetegség kezeléséhez szükséges gyógyszerek esetében külön ki kell kérni az orvos véleményét. Férfiak esetében a mellkasi szőrzetet el kell távolítani. A fertőzések elkerülése érdekében antibiotikum szedése lehet indokolt.

 

Koszorúér-műtét előtt az alábbi vizsgálatok elvégzése szükséges, illetve adhat fontos információkat: EKG, laborvizsgálatok, szívultrahang-vizsgálat, mellkasröntgen, szívkatéterezés (koszorúérfestéses vizsgálat), szív-izotópvizsgálat, MRI-vizsgálat. Sürgősségi helyzetben nincs idő a részletes előkészületekre.

  • Beavatkozás

A bypass operáció egy nagy kockázatú, nyitott szívműtét, ezért csak speciális kardiológiai centrumokban végzik. Az eljárást altatás mellett hajtják végre. A műtétet álló, valamint dobogó szíven is elvégezhetik.

 

    • Álló szíven történő műtét (on-pump technika): A műtét során megállítják a szívet és egy úgynevezett szív-tüdő motor segítségével pótolják annak működését. Az áthidalás (graft) egyik végét a koszorúsérhez, a másik végét pedig a főverőérhez (aortához) varrják, így biztosítják a szűkület vagy elzáródás mögötti terület vérátáramlását.
    • Dobogó szíven történő műtét (off-pump technika): A műtét során nem állítják meg a szívet. Működés közben rögzítik az áthidalásokat a fentebb említett módon. Ez idő alatt a szív biztosítja a test vérellátását.

A bypass műtét ideje általában 3-6 óra, szövődményektől és egyénektől függően ez változó. A keletkezett sebet varratokkal és fémkapcsokkal zárják.

  • Beavatkozás után

A műtét után néhány napig a beteget műtét utáni megfigyelő kórterembe (posztoperatív őrzőbe), illetve intenzív osztályra helyezik. Egy csövön keresztül (endotracheális tubus) folyamatos gépi lélegeztetést végeznek. Elektródákat, vérnyomásmérő mandzsettát és ujjra csíptethető véroxigénteltség-mérőt (pulzoximétert) helyeznek el a betegen. A kábeleket egy betegmegfigyelő monitorhoz csatlakoztatják. A beteg állapotát így folyamatosan figyelik és szükség esetén beavatkoznak.

 

Élet a koszorúér-műtét után

A műtétet követően jelentősen javul a betegek életminősége; csökken a szívinfarktus, a hirtelen szívhalál és a stroke kialakulásának a kockázata. A koszorúér-műtéten átesett betegeknek életük végéig gyógyszeres kezelésre lesz szükségük. Az életmódbeli változtatásoknak is nagy jelentősége van. (Részletesen lásd: Felépülés a szívinfarktus után. Javasolt a rendszeres kardiológiai ellenőrző vizsgálat.

 

A koszorúér-műtét szövődményei

Mint minden műtéti beavatkozás során, úgy a bypass műtét kapcsán is fordulnak elő szövődmények.

 

A műtét során előforduló szövődmények:

  • vérzés a beavatkozás helyén,
  • vérrögképződés,
  • a környező izmok, inak, idegek, vénák, szervek sérülése,
  • szívritmuszavarok,
  • szívinfarktus,
  • szívbillentyű-elégtelenség,
  • vérnyomásingadozás,
  • vesekárosodás,
  • stroke. 

 

A műtét után előforduló szövődmények:

  • fertőzés kialakulása,
  • vérzés a beavatkozás helyén.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk