A megfelelő szájápolás kulcsfontosságú a fogak egészségének megőrzéséhez. Helyesen tisztított fogak és íny mellett sokkal kisebb a fogszuvasodás vagy a fogínygyulladás kialakulásának esélye.
Ajánlott legalább napi két alkalommal, reggel és este fogat mosni, alkalmanként legalább 2 percen keresztül. A fogmosásra lehetőleg ne közvetlenül étkezés után kerüljön sor – különösen magasabb savtartalmú ételek fogyasztása után. Ilyenkor érdemes körülbelül egy órát várni: ennyi időre van szüksége a nyálnak, hogy közömbösítse a savak hatását a szájüregben, és a fog külső rétege, a zománc visszanyerje keménységét.
A megfelelő szájhigiéné fenntartásához többféle eszköz is rendelkezésre áll:
- kézi fogkefe,
- elektromos fogkefe,
- fogkrém,
- szájzuhany,
- fogselyem,
- fogköztisztító kefe.
Szempontok a fogkefe kiválasztásához
Ha a fogorvos nem rendelkezik másképp, puha vagy közepesen kemény sörtéjű fogkefét érdemes választani, ez ugyanis tisztít, de kíméli az érzékeny területeket. Minél kisebb a fogkefe feje, annál könnyebben lehet vele elérni a hátsó, nehezen tisztítható területeket.
Az indikátoros, vagyis színjellel ellátott fogkefe segít élettartamának meghatározásában: a szín kopásából pontosan látszik, hogy az eszköz cseréjének mikor jött el az ideje. Vannak fogkefék, ahol teljesen eltűnik a szín, máshol pedig a sörte feléig kopik – ez a jel arra, hogy a fogkefe cserére szorul.
Fontos! A fogkefe típusától függetlenül 3-4 havonta javasolt a fogkefe cseréje.
Megfelelő fogmosási technika mellett nincs jelentős különbség az elektromos és a kézi fogkefe között, ugyanolyan jól tisztít mindkét típus. Az elektromos fogkefék kétségtelen előnye azonban, hogy kevesebb ügyesség kell a használatukhoz, kevésbé kell figyelni a helyes technikára, ugyanis a fogkefe mozgása elvégzi a munka nagy részét.
Megfelelő fogkefehasználat
Minden fogkefetípus esetében alapvető, hogy valamilyen fogmosási rend szerint kell használni, nehogy kimaradjon egy-egy tisztítandó terület. Van, akinek kényelmesebb fognegyedenként (bal felső, bal alsó, jobb felső, jobb alsó) haladni, mások szeretnek egy-egy fogsor valamelyik oldalán (külső, belső vagy rágófelszín) végigmenni – ez teljes mértékben egyéni döntés.
A lényeg, hogy megfontoltan történjen a tisztítás, ellenkező esetben ugyanis szinte biztosan kimarad egy-egy terület (leginkább a hátsó részeken), ami fogszuvasodáshoz vagy fogínygyulladáshoz vezethet.
Kézi fogkefe használatánál a fogak oldalán körülbelül 45 fokban döntve az íny irányába körkörös mozdulatokkal kell haladni a fogakon. Az alapos tisztításhoz minden fog minden oldalán 4-6 mozdulatot kell tenni.
Ínygyulladás esetén, valamint a fogak belső felszínén alkalmazható a „sepregető” mozdulat: a fogkefét az ínyre helyezve, a fog rágófelszínre felé kell forgatni a fogkefe fejét, kisepregetve a káros anyagokat a fog és az íny találkozási pontjánál lévő résből.
A klasszikus „sikáló” mozdulat kerülendő, ez ugyanis inkább káros, mintsem tisztító hatású. Mosás közben kerülendő a nagy erőkifejtés is, inkább több, finom mozdulat ajánlott.
Lényeges, hogy fogmosás során nemcsak a fog, hanem a fogíny és a nyelv is tisztítandó (az íny és a nyelv érintése, mosása). Sok esetben a nyelven maradt baktériumok okoznak kellemetlen érzést vagy leheletet. Számos termék áll rendelkezésre kifejezetten a nyelv tisztítására, azonban a fogkefe is teljesen megfelel a célra.
Szempontok a fogkrém kiválasztásához
A legtöbb forgalomban lévő fogkrém teljes mértékben megfelelő, így amennyiben a fogorvos nem rendelkezik másként, bátran lehet válogatni közöttük. A fogkrémből nem szükséges nagy adagot alkalmazni fogmosáskor: elég egy borsónyi a fogkefe fejére.
A fluoridtartalmú fogkrémek jó hatással vannak a fogzománcra, segítenek megerősíteni a fogat, és a fogérzékenységet is csökkenthetik. Egyedül azokkal a fogkrémekkel érdemes óvatosan bánni, amelyek dörzsölő hatású adalékanyagot tartalmaznak: egyes aktív szenet tartalmazó fogkrémek például – amelyeket fehérítő hatásuk miatt alkalmaznak – károsíthatják a fogzománcot.
Fogselyem használata
A fogselyem segítségével hatékonyan tisztíthatók azok a fogak közötti területek is, ahová a fogkefe nem ér el. Mindenképpen érdemes megtanulni a használatát, hiszen a legtöbb szuvasodás a fogközökben indul el – ezeket ráadásul észrevenni is nehezebb.
A fogselyem használata igényel némi gyakorlatot. Két ujjra érdemes stabilan feltekerni úgy, hogy az ujjak között 1-2 cm szabad selyemrész marad. Ezt követően finom, reszelő mozdulatokkal kell bevezetni a selymet két fog közé, majd rásimítani az egyik fog oldalára, és egy mozdulattal kihúzni a fogak közül. Ennek során egy pattanó hangot hallhatunk, amikor a selyem átbukik a fogak szorosabban érintkező részén.
Amennyiben túl nagy erővel próbáljuk a fogak közötti kontaktponton átjuttatni a selymet az íny irányába, könnyen túlszaladhat a selyem (a legtöbben emiatt a kellemetlen tapasztalat miatt hanyagolják a használatot). Erre megoldás a finom, reszelő mozdulat. A fogorvos segíthet elsajátítani a helyes technikát.
Szájzuhany
A szájzuhany nagy nyomáson vizet juttat az ínyre és a fogakra, hatékonyan tisztítva a fogközöket és a fog–íny találkozási pontot, erősítve az ínyt. Különösen hatékony eszköz, ha valakinek fogszabályzója, hídpótlása vagy implantátuma van.
Szájvizek használata
A szájvizek nem helyettesíthetik a megfelelő fogápolást, azonban kiegészítőként hasznosak lehetnek a nehezen elérhető területeken lévő baktériumok és szennyeződés eltávolításához. Használatuk ínygyulladás esetén vagy szájsebészeti műtéteket követően kifejezetten ajánlott.
Bizonyos szájvizeket – elsősorban a klórhexidin-tartalmúakat – csak kúraszerűen, rövid ideig szabad alkalmazni, hosszabb távú használatuk ugyanis fogelszíneződést okozhat.
Fogköztisztító kefe használata
Ha a fogak között nagyobb rés van, vagy az íny visszahúzódott, nehézségbe ütközhet a fogközök alapos tisztítása. Ilyen esetekben a fogorvos ajánlhatja fogköztisztító kiskefe használatát, amely a fogközökbe bevezetve, majd kihúzva hatékonyan tünteti el a lepedéket és a baktériumokat.
Kapcsolódó tartalom: Fogorvosi elllátás