Talpi bőnye gyulladása

A sarokcsontot a lábujjakkal összekötő vastag, erős talpikötőszövet-szalag gyulladása általában sarokfájdalommal együtt vagy azt megelőzően fordul elő.

 

Az ín–csonthártya találkozásánál gyulladás alakul ki, és ha a gyulladás hosszú ideig fennáll, csontkinövés keletkezik. A sarki csontkinövés, sarkantyúképződés a lakosság kb. 10 százalékát érinti.

 

A talpibőnye-gyulladás lehetséges tünetei

Tünete a járáskor a talp sarokhoz közeli részének – esetenként éles, égő jellegű – fájdalma. Főként ülésből, fekvésből felkelve és leginkább az első lépések során érezhető. Ha a gyulladás súlyosabb, akkor akár a sarok megduzzadása is bekövetkezhet. Sarkantyúképződésre utalhat, ha a cipő hátul nyomja a sarkat – a terület kivörösödhet, kidörzsölődhet.

 

A talpibőnye-gyulladás lehetséges okai

Elsősorban a túlfeszítés, túlterhelés idézheti elő a fájdalmas gyulladást, amely leginkább a bőnye sarokhoz közeli tapadásánál jelentkezik. Közvetlen kiváltó okként általában valamilyen megerőltető tevékenység keresendő a háttérben, például sport, tánc, hosszas álló vagy járó elfoglaltság – mindez esetleges túlsúllyal.

 

A talpi bőnye gyulladása nem ritka terhesség idején – elsősorban a testsúly megnövekedése, illetve a testtartás „átrendeződése” miatt. A nem megfelelő cipő is vezethet a talpi bőnye gyulladásához – leginkább a teljesen lapos lábbeli okoz bőnyegyulladást.

 

A talpi bőnye gyulladásának diagnosztizálása

Fájdalmas panaszok esetén a kezelőorvos átbeszéli a beteggel a tüneteket, a kórelőzményt, fizikális vizsgálatot végez.

 

A háttérben meghúzódó ok azonosítása érdekében képalkotó vizsgálatot, pl. röntgenvizsgálatot is elrendelhet.

 

A talpi bőnye gyulladásának kezelése

Az első és legfontosabb lépés: a láb pihentetése. Súlyosabb fájdalom esetén vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is szóba jöhetnek. További kezelést jelenthet a fájdalmas terület 15-20 percig tartó jegelése, akár napi négy-öt alkalommal is.

 

A gyulladás ideje alatt hasznos lehet a – megfelelően ívelt bélésű – cipőbe helyezett sarokpárna, illetve az éjszakai ágynyugalom idejére nem túl erősen (!) feltekert fásli is – sínezés gyanánt.

 

Fizioterápiás kezelések, szakszerű nyújtógyakorlatok jelentősen lerövidíthetik a talpibőnye-gyulladás gyógyulási idejét.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk