Uszodaszemölcs

Az uszodaszemölcs (molluscum contagiosum) ártalmatlan, de nagyon fertőző kinövés a bőrön. Formája félgömb, a felülete fényes, középen behorpadt, és általában csoportosan helyezkedik el a bőrön. Elsősorban a gyermekeket érinti.

 

Jellemzően az uszodában, szaunában vagy szexuális együttlét során fertőződhetünk meg a szemölcsöt okozó vírussal.  Általában a gyermek lábán, karján, hátán, hasán, arcán, nyakán, valamint felnőttek esetében a nemi szervek tájékán – nemi úton történő fertőzés (Sexually Transmitted Diseases, STD) esetén – jelennek meg a szemölcsök.

 

Az uszodaszemölcs tünetei

A molluscum egy bőrszínű kinövés (papula), amely középen behúzódik. Nagysága 2-5 mm. Lehet vörös, rózsaszínű, bőrszínű vagy irritált felszínű.

 

Vakarva a teteje eltávolítható, és a mikrosérülések miatt a fertőzés könnyen továbbvihető.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, forduljon háziorvosához vagy bőrgyógyászhoz, aki szakszerűen kezeli a szemölcsöket.

 

Az uszodaszemölcs kiváltó oka

A fertőzés oka egy DNS-vírus, a Molluscipoxvirus (MCV), lappangási ideje kb. 2 héttől 6 hónapig terjedhet. Terjedése lehetséges vakarással, bőr-bőr kontaktussal direkt, használati tárgyakkal (pl. törülköző, gyermekjáték) és szexuális érintkezéssel.

 

A fertőzés rizikótényezője a legyengült immunrendszer, gyermekek esetében az atópiás dermatitis.

 

Az uszodaszemölcs lehetséges szövődményei

Az uszodaszemölcs általában nem jár szövődményekkel. Ritkán a szemölcs a vakarás miatt begyulladhat, felülfertőződhet. Kialakulhat másodlagos szemfertőzés vagy a vakarás miatt hegesedés a bőrön. Immunhiányos betegekben a szemölcs nagyra nőhet, és rendkívül nagy területet foglalhat el.

 

Az uszodaszemölcs diagnosztizálása

A diagnózis a bőrtünet alapján felállítható. Amennyiben szükséges, szövettani vizsgálatra is van lehetőség, bár erre rendkívül ritkán kerül sor.

 

Az uszodaszemölcs kezelése

Az uszodaszemölcs spontán gyógyulásra hajlamos, de ez hosszú időt vehet igénybe – akár egy évet is –, és közben önmagát és másokat is megfertőzhet a beteg, ezért kezelése mindenképpen indokolt.

 

A leggyorsabb és legegyszerűbb kezelési mód a szemölcsök orvosi eltávolítása. A terápia történhet fagyasztással (folyékony nitrogénnel), kezelhető elektromos kauterrel (égetés), lézerrel, külső vírusellenes ecseteléssel, alkalmazhatók különböző savak, valamint hólyagképző oldatok is.

 

A fagyasztás, égetés vagy a sebészi eltávolítás okozhat némi kellemetlen érzést. Amennyiben csoportosan fordul elő, több kezelésre is szükség lehet a teljes gyógyulás eléréséig.

 

Mit tehet uszodaszemölcs esetén?

A betegség tünetei esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, mert jól gyógyítható. Nem érdemes otthoni szemölcseltávolító szerekkel próbálkozni, mert minden szemölcsöt más vírus okoz, és más a kezelése. Az uszodaszemölcsöt nem a klasszikus szemölcsvírus (HPV) okozza, hanem a himlővírusok közé tartozó Molluscipoxvirus.

 

Az uszodaszemölcs megelőzése

Lényeges, hogy a gyermekek az uszodában ne használjanak közös törölközőt és egyéb használati tárgyakat, mert rendkívül fertőző a vírus. Csökkentheti a vírus terjedését a helyes kézmosás. A bőrtüneteket semmiképpen sem szabad piszkálni, vakarni.

 

Uszodaszemölcs esetén a teljes gyógyulásig kerülni kell mindenféle szexuális kapcsolatot. A szemölcsöket érdemes lazán fedőkötéssel ellátni a fertőzés átadásának csökkentés érdekében.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk