Vesefunkciós laborvizsgálatok

A vesefunkciós laborvizsgálatok elvégzése során a vérben és vizeletben lévő anyagok, illetve azok mennyisége alapján következtetni lehet a vesék működésére és betegségeire.

A laborvizsgálatok jellemzően annak ellenőrzésére szolgálnak, hogy a vesék milyen hatékonysággal távolítják el a kiválasztandó anyagokat a szervezetből.

Mikor kell elvégezni a vesefunkció laborvizsgálatát?

A vesefunkciós laborvizsgálatokat rutinszerűen is el szokták végezni, a rutin laboratóriumi vizsgálat részét képezik. Betegség esetén vagy bizonyos beavatkozások elvégzése előtt is kötelező vesefunkciót vizsgálni. Az ilyen laborvizsgálatok továbbá fontosak a különböző vesebetegségek alakulásának monitorozásában is.

Akkor is érdemes elvégezni ezeket a vizsgálatokat, ha valakinél nagyobb a kockázata a vesét érintő betegségek kialakulásának, például magas vérnyomás vagy cukorbetegség esetén.

A vesefunkciós laborvizsgálatok menete

A vizsgálat vér- és vizelet-mintavételből áll. A vizsgálathoz éhgyomri vérvétellel vett vérminta és általában aznapi első vizelet szükséges.

A vérben ellenőrzött értékek:

  • kreatinin: az izomműködés mellékterméke a kreatinin, amelyet szinte teljes egészében a vesék választanak ki. Magas szintje vesebetegségre utalhat;
  • karbamid (urea): a fehérjebontás végterméke, amelynek magas szintje vesebetegségre utalhat;
  • fehérjék: alacsony szintjük arra utalhat, hogy a vese nem tudja megakadályozni, hogy azok kiürüljenek a vizelettel;
  • becsült glomerulusfiltrációs ráta (estimated Glomerular Filtration Rate, eGFR): a vesék által percenként átszűrt vér mennyiségét mutatja. Értékét a kor, nem, magasság és testsúly figyelembevételével számítják ki;
  • elektrolitok: ezek szintjét is érintheti a vesék működésének zavara. Egyes elektrolitoké megemelkedik, míg másoké alacsony lesz vesebetegség esetén.

A vizeletben ellenőrzött értékek:

  • vizeletfajsúly: a vizelet fajsúlyát az elfogyasztott folyadék mennyisége befolyásolja leginkább. Kis fajsúly esetén felmerülhet a vese csökkent koncentrálóképessége is;
  • vizelet-pH: növényi táplálkozás mellett inkább lúgos irányba tolódik el a pH, fehérjedús táplálkozás esetén savas irányba;
  • húgysav: magas értéke egyebek mellett vesekő képződésére hajlamosíthat;
  • kreatinin, karbamid (urea), globulin, albumin: a fehérjék és a fehérjebontás végtermékei. Ha a vizeletben mért értékük alacsony, az a veseműködésének zavarára utalhat;
  • genny, baktériumok: jelenlétük valamilyen fertőzésre utalhat;
  • nitrit: nitritbaktériumok jelenlétére utalhat;
  • vér: utalhat fertőzésre, vesekövességre, vesecisztákra, esetleg tumorra;
  • cukor: jelenléte cukorbetegségre utal;
  • bilirubin: megjelenése a vizeletben epeúti kő, máj- vagy hasnyálmirigy-gyulladás lehetőségét veti fel;
  • keton: cukorháztartás zavarára utalhat, illetve éhezésre;
  • vizeletüledék: a vizeletüledék tartalmazhat vért, fehérvérsejteket, vizeletkristályokat, hámsejteket és cilindereket, amelyek szintén segíthetnek különböző betegségek diagnosztizálásában.

Előkészületek a vesefunkciós laborvizsgálatok előtt

A vérvételt éhgyomorra kell elvégezni, előtte csak vizet fogyasszon!

A vizeletvizsgálathoz kérhetik, hogy hozzon magával mintát a reggeli első vizeletből. A mintavétel előtt érdemes tisztálkodni. A vizsgálathoz ún. középsugaras vizelet szükséges, vagyis a vizeletet először néhány másodpercig ki kell engedni, és csak utána kell mintát venni.

Menstruáció ideje alatt a vizsgálat elvégzése nem javasolt.

A vesefunkciós laborvizsgálatok kockázatai

A vénás vérvétel alacsony kockázatú eljárás, általában csak kisebb fájdalommal, kellemetlenséggel jár. Rosszullétet válthat ki, így arra hajlamos egyéneknek érdemes fekvő helyzetben elhelyezkedni vérvétel során. A vérvétel megkönnyíthető, ha előtte bőségesen fogyaszt csapvizet (de mást nem, mivel éhgyomorra kell elvégezni a vizsgálatot).

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk