A köznyelvben a mentés és a betegszállítás gyakran ugyanazzal a jelentéssel társul, pedig funkciójuk és igénybevételük körülményei is különböznek, így nagyon fontos a két fogalom megkülönböztetése.
A mentés Magyarország területén – állampolgárságtól vagy egészségbiztosítási jogviszonyttól függetlenül – mindenkit megillető, sürgősségi ellátás.
A betegszállítás orvos által rendelhető egészségügyi ellátás, melynek igénybevételére egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkezőknek van lehetőségük, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés céljából.
A mentés fogalma
A mentés az azonnali egészségügyi ellátásra szoruló beteg sürgősségi ellátása. A mentéshez tartozik szükség esetén az érintett legközelebbi egészségügyi szolgáltatóhoz történő szállítása, valamint helyszínen és a szállítás közben végzett ellátása.
A mentés a sürgősség igénye szerint lehet: azonnali, 2 órán belüli, illetve a mentési készenlétet igénylő őrzött szállítás esetén 2 órán túli mentési feladat.
Az azonnali, sürgős gyógyintézeti ellátásra szoruló beteget az állapotának megfelelő ellátásra alkalmas és fogadóképes legközelebbi vagy legrövidebb időn belül elérhető gyógyintézetbe szállítja a mentőszolgálat.
Az életveszélyes állapotban lévő beteget az egészségügyi intézménynek haladéktalanul, más beteget a megérkezéstől számított 10 percen belül át kell vennie a mentőegységtől, vagy további 15 percen belül kell dönteni a beteg továbbküldéséről.
Bárki által kezdeményezhető mentés
Amennyiben mentőellátásra van szüksége, hívja a 112-t és kérjen mentőt!
A beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul az alábbi élethelyzetekben:
- személyi sérüléssel járó baleset esetén,
- ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn,
- heveny vagy riasztó tünetekkel járó esetekben, ha a sürgősségi ellátás elmaradása életveszélyhez, maradandó egészségkárosodáshoz vagy a gyógyulás elhúzódásához vezethet,
- szülészeti esemény során,
- ha az erős fájdalom vagy egyéb súlyos heveny tünet csillapítása sürgős orvosi beavatkozást igényel,
- heveny tudatzavar esetén, ideértve az ittasság miatti tudatzavart is,
- egyéb veszélyeztető állapot vagy annak gyanúja esetén.
A fent felsorolt esetekben bárki (állampolgárságtól és egészségbiztosítási jogviszonytól függetlenül) jogosult mentőt hívni.
Orvos által kezdeményezhető mentés
Mentés kezdeményezhető az orvos által is. Őrzött betegszállításra abban az esetben van szükség, amennyiben a beteg szállítása legalább mentőápolói felügyeletet igényel: a beteg szállítása közben szükség esetén így azonnali ellátásban részesülhet.
Ha a mentést orvos kezdeményezi, a mentőegység megérkezéséig a mentés általa meghatározott szintjének megfelelő felügyeletet köteles biztosítani.
Speciális, mentésnek minősülő feladatok
Mentésnek minősül továbbá a következő feladatok ellátása:
- életmentő tevékenységhez az azt végző orvos, illetve munkacsoport szállítása (pl. szervátültetés),
- életmentő orvosi eszköz és gyógyszer, valamint átültetésre kerülő szerv sürgős szállítása,
- mentési készenlét biztosítása balesetek, vagy rendkívüli esetek helyszínén, a helyszín biztosításának, illetve a veszélyhelyzet elhárításának idejére (mozgóőrség),
- mentési készenlét biztosítása rendezvény helyszínén, térítés ellenében, meghatározott helyen és ideig (rendezvénybiztosítás),
- mentési készenlét biztosítása térítés ellenében olyan helyszíneken, amelyek az ott végzett tevékenység jellege alapján (építkezés, műszaki munkálatok) a balesetveszély szempontjából fokozottan kockázatosnak tekintendők (helyszínbiztosítás).
- közterületen tartózkodó, magatehetetlen ittas személyt egészségügyi megfigyelésre, illetve további ellátásra az illetékes egészségügyi szolgáltatóhoz szállíthatja. A megfigyelés az érintett kijózanodásáig, de legfeljebb 24 óráig tarthat.
A mentés történhet:
- Mentőgépkocsival, amely rendeletben meghatározott egészségügyi felszereléssel ellátott mentőjármű, mentőápolóval és mentőgépkocsivezetővel.
- Esetkocsival, amely a mentőgépkocsihoz képest egészségügyi többletfelszereléssel és személyzettel ellátott mentőjármű, mentőtiszttel vagy orvossal.
- Speciális mentőegységekkel, amelyek a feladatuknak megfelelő speciális többletfelszereléssel és személyzettel rendelkeznek. (Mentőhelikopter, gyermekmentő rohamkocsi, koraszülöttmentő stb.)
A betegszállítás fogalma
A betegszállítás célja, hogy az orvos biztosítsa az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést abban az esetben, ha az másként nem megoldható és a szállítás mentőápolói felügyeletet nem igényel.
Az Országos Mentőszolgálat – jogszabályban és a betegszállítást végző szervezettel kötött együttműködési megállapodásban meghatározottak szerint – koordinálja a betegszállítást.
Betegszállítás igénybevételét indokló esetek
Amennyiben a beteg:
- Szállításra szorul, de egészségi állapota nem indokolja mentés igénybevételét.
- Csak speciális testhelyzetben szállítható.
- Mozgásában korlátozott, járóképtelen, vagy egészségi állapota nem teszi lehetővé tömegközlekedési vagy más szokásos közlekedési eszköz használatát.
- Fertőzésveszély vagy kóros magatartása miatt közforgalmú járművet nem vehet igénybe.
- Ellátásának eredményességét tömegközlekedési vagy egyéb közlekedési eszköz hiánya, késedelme vagy más tényező veszélyeztetné.
- A gyógyintézetből elbocsátott beteg otthonába történő szállításakor, ha az ellátást követően a beteg a gyógyintézetet más módon nem tudja elhagyni, vagy otthonába történő eljutása az elbocsátásának napján, illetve ésszerű időn belül másként nem biztosított.
- Amennyiben a szállítás külön jogszabályban foglalt kúraszerű kezelés (művesekezelés, sugárterápiás kezelés, kemoterápiás kezelés) céljából történik, és a kezelések időpontja, rendszeressége, illetve hosszadalmassága miatt a beteg az ellátáshoz más módon nem férne hozzá, vagy az ellátás utóhatása következtében más közlekedési eszköz igénybevétele a beteg számára aránytalan megterhelést jelentene.
- A betegszállítás rendelésénél különböző sürgősségi igény adható meg: 6 órán belüli, 24 órán belüli, illetve meghatározott időpontra kért, vagy tervezett időpontokban ismétlődő szállítás. Fontos meghatározni és jelölni, hogy milyen betegszállító járművön (fekvő- vagy ülőbeteg-szállító kocsi), betegkísérővel vagy nélküle, illetve egyénileg vagy más beteggel együtt történhet a szállítás.
Ülőbeteg-szállító kocsi
A gépkocsivezető csak általános elsősegélynyújtási ismeretekkel rendelkezik, szakellátás nyújtására nem alkalmas.
Ülőbeteg-szállító kocsival csak az a beteg szállítható, aki az alábbi feltételeknek megfelel:
- tiszta tudatú,
- segítséggel (lépcsőn is) járóképes,
- egészségi állapota nem indokolja a fekvő helyzetben történő szállítást,
- 14 éven felüli, illetve, ha a 14 éven aluli gyermeket a gondviselője kíséri.
Fekvőbeteg-szállító kocsi
Fekvőbeteg-szállító kocsiban a gépkocsivezetőn kívül betegkísérő is tartózkodik. A kocsi személyzete általános elsősegélynyújtási ismeretekkel rendelkezik, szakellátást nyújtani nem tudnak, a betegkísérő a beteg mozgatásában vesz részt.
Fekvőbeteg-szállító kocsival a következő feltételek esetén szállítható a beteg:
- szállítás közbeni megfigyelése nem szükséges,
- mozgatása csak betegkísérő közreműködésével biztosított,
- 14. életévét betöltötte, ez alatt pedig gondviselője kíséri.
Betegszállítás térítés ellenében
A betegszállítás orvosi beutalás esetén térítésmentes, de szükség esetén költségtérítés ellenében bárki jogosult betegszállítást rendelni. Ha a betegszállítást nem az orvos rendeli, a betegszállítást végző szervezetnek vagy szolgáltatónak kötelessége az igénylőt a várható költségekről tájékoztatni.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel szerződött betegszállító szolgáltatók listája ITT érhető el.