A gyomor bypass (Roux-Y gyomor bypass) műtét egy speciális műtéti technika, amely a bariátriai műtétek közé tartozik. Segítségével az extrém fokban elhízott és már többféle fogyási módszert (sikertelenül) kipróbált embereknek is lehetőségük van a fogyásra.
A műtét során csökkentik a gyomor méretét, valamint elterelik a táplálék útját, így az emésztőrendszer kevesebb tápanyagot tud magába fogadni, valamint felszívni.
A gyomor bypass műtét célja
A műtét célja a hatékonyabb súlyvesztés és ezáltal az elhízás (obezitás) okozta kísérő betegségek kockázatának csökkentése.
Elhízott emberekben emelkedett a kockázat a következőkre:
- reflux (GERD),
- asztma,
- szívbetegségek,
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- érelmeszesedés,
- alvási apnoe,
- 2-es típusú cukorbetegség,
- stroke,
- csökkent nemzőképesség kialakulására.
A gyomor bypass műtét indikációi
A műtét kizárólag akkor javasolt, ha az egyéb fogyást elősegítő módszerek (életmódváltás, diéta, sport stb.) kudarcot vallottak, valamint
- a testtömegindex eléri a 40-et;
- a testtömegindex 35 és 39,9 között van, és kialakult az elhízás okozta valamilyen társbetegség.
A gyomor bypass műtét nem mindenkinek megfelelő eljárás, így a beavatkozás előtt szükséges a szakorvosi konzultáció, valamint a részletes kivizsgálás.
A gyomor bypass műtét lehetséges szövődményei
Mint minden műtétnek, a gyomor bypass műtétnek is lehetnek szövődményei, amelyek rövid vagy hosszú távon befolyásolhatják a beteg életét.
A szövődmények megegyeznek az egyéb okból végzett nagy hasi műtét szövődményeivel:
- vérzés,
- hasűri fertőzés,
- az anesztézia szövődményei,
- emelkedett kockázat a vérrögképződésre,
- légzési problémák.
Hosszú távú szövődmények:
- emésztőrendszeri obstrukció,
- Dumping-szindróma hasmenéssel vagy hányással,
- epekő,
- hasi sérvek,
- alacsony vércukorszint,
- alultápláltság,
- gyomorperforáció,
- emésztőrendszeri fekélyek,
- ritka esetben a műtét akár a beteg életét is fenyegetheti.
Egyes esetekben előfordulhat, hogy a műtét után nem érhető el a kellő mértékű fogyás, vagy akár a beteg hízni kezd. Többnyire ezt a betegek nem megfelelő étkezési szokásai okozzák, pl. magas kalóriatartalmú ételek fogyasztása és nassolás.
A műtét sikeressége szempontjából kiemelten fontos, hogy a beteg betartsa a diétás szabályokat, rendszeresen mozogjon, valamint látogassa orvosát az eredmények kiértékelése érdekében.
Ha azt tapasztalja, hogy nem megfelelő mértékű a fogyás a műtét után, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát.
Felkészülés a gyomor bypass műtétre
A műtét előtti hetekben növelni kell a fizikai aktivitást, és szigorú diétát kell tartani. Kiemelten fontos a dohányzás és az alkoholfogyasztás mihamarabbi elhagyása. Meg kell tervezni a műtét utáni lábadozást és az új, hosszú távú életmódot.
A gyomor bypass műtét menete
A műtét teljes altatás alatt történik, így a beteg nem érez semmit, valamint a műtét után sem emlékszik semmire. A műtét végezhető laparoszkópos vagy nyitott technikával egyaránt – ez a sebészorvos tapasztalatától, szokásaitól és a klinika felszereltségétől függ.
A műtét során a sebészek a gyomor felső részéből képeznek egy új, sokkal kisebb (kb. diónyi) méretű gyomrot. Az új és kisebb gyomrot ezután a vékonybélbe szájaztatják, áthidalva ezzel a gyomor nagyobb részét, és a vékonybél felső szakaszát.
A műtét hatására a kisebb gyomor kevesebb ételt tud magába fogadni, így a teltségérzet sokkal kisebb mennyiségű étel elfogyasztása után is kialakul, ezenfelül az áthidalt vékonybélszakaszból kevesebb tápanyag szívódik fel.
A gyomor bypass műtét után
A műtét utáni első néhány héten kizárólag folyékony étel fogyasztható, majd fokozatosan lehet áttérni a szilárd táplálékra. A műtétet követően konzultálni kell egy dietetikussal, aki tanácsokkal látja el a beteget a műtét utáni étkezési szokásokkal kapcsolatban a hatékonyabb fogyás érdekében.
Szükség van számos olyan vitamin és ásványi anyag (kalcium, vas, B12-vitamin) élethosszig tartó pótlására, amely normál esetben a vékonybél első szakaszában szívódik fel.
Az első fél év során a nagy mennyiségű fogyás miatt a beteg számos tünetet tapasztalhat:
- fáradékonyság,
- hidegérzet,
- száraz bőr,
- hajhullás,
- hangulatingadozás.
A gyomor bypass műtét hatása
A gyomor bypass műtét hosszú távon testsúlycsökkenést eredményez. A testsúlyvesztés a műtét előtti testtömegtől és a műtét típusától is függ, de elérheti akár a 70%-ot is.
A műtét után szignifikánsan csökken az elhízás okozta kísérő betegségek kialakulásának kockázata.