Lágyéksérülés

A lágyékon, ami az alhas és a comb közötti átmenetet magában foglaló terület, számos izom halad keresztül. Mindemellett a régió nagy mozgásterjedelemmel rendelkezik, melynek következtében fokozottan ki van téve izom-, ín- és szalagsérüléseknek, amik kellemetlen, nehezen enyhülő panaszokat tudnak okozni.

 

Lágyéki fájdalomnak ugyanakkor számos egyéb oka is lehet, mint például traumás csonteltérés, idegsérülés vagy akár lágyéksérv is.

 

A lágyéksérülés főbb tünetei

A lágyékhoz kapcsolódó izmok, inak és szalagok túlfeszülése, húzódása, szakadása – túlzott igénybevétel, megerőltetés vagy baleset következtében – általában lágyéktájéki fájdalom formájában jelentkezik. A fájdalom lehet állandó vagy visszatérő, és a sérülés helyén megjelenhet véraláfutás vagy duzzanat is.

 

A fájdalom jelentkezhet közvetlenül a sérülést követően, de előfordul, hogy hetek vagy hónapok alatt kerül fokozatosan az előtérbe. A sérülés okozta lágyékfájdalmat súlyosbíthatja az érintett testrész (izomcsoport, terület) további igénybevétele.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a lágyéki fájdalom az alábbiakkal egészül ki, az a lágyéksérülésen túlmutató problémákra utalhat, ezért minden ilyen esetben orvos segítségét kell kérni:

 

  • égő fájdalom a hátban vagy a lábban,
  • lábduzzanat,
  • csomó a lágyék területén,
  • láz,
  • rossz közérzet,
  • vizeletürítési nehézségek,
  • zsibbadás a lágyéktájékon,
  • a lágyéki fájdalom állandósul és rosszabbodik.

 

A lágyéksérülés kiváltó okai

A lágyékban számos izom fut a lábak és a csípő felől, valamint a régió nagy mozgástartománnyal rendelkezik, emiatt ez a testrész bizonyos körülmények között fokozottan ki van téve az izom-, ín- és szalagsérüléseknek – a legtöbb esetben ezek állnak a lágyéksérülések hátterében. Okozhatja fokozott fizikai aktivitás, sportolás, baleset vagy egyszerű túlterhelés is.

 

Előfordul, hogy a lágyéki fájdalom oka nem lágyéksérülés, ilyenkor a kezelőorvos gyanakodhat – egyebek mellett – csontsérülésre vagy -törésre (pl. csípőcsont), vesekőre, porckorong- vagy lágyéksérvre, illetve a herék kóros eltérésére is.

 

A lágyéksérülés diagnosztizálása

A lágyéksérüléssel kapcsolatban a fájdalom jellege és helye szolgál fontos információval. Bizonyos esetekben (pl. ha a jelek traumára, esetleg csonttörésre utalnak) indokolt lehet MR- vagy CT-vizsgálat elvégzése.

 

Ha a lágyéki fájdalom hátterében nem fedezhető fel sérülés, úgy további diagnosztikai eljárásokra van szükség a fájdalom okának felfedése érdekében.

 

A lágyéksérülés kezelése

A lágyéki sérülést követő panaszok (fájdalom, duzzanat) enyhíthetőek helyileg jeges/hideg vizes borogatással, mely 30 percig alkalmazható, naponta többszöri alkalommal. (A jeget mindig tiszta textilben elhelyezve szabad alkalmazni, közvetlenül a bőrfelszínre helyezni tilos!)

 

Súlyosabb esetben gyulladás- és fájdalomcsillapító krém vagy tabletta alkalmazására is szükség lehet, ebben a kezelőorvos segítségét kell kérni.

 

A lágyéksérülések többsége a tünetek házilagos enyhítése mellett magától gyógyul, ám ez a folyamat súlyosabb esetben több hétig is elhúzódhat. A fizikai megerőltetés mindaddig kerülendő, amíg a láb mozgatását (gyaloglás, kocogás, futás közben) már nem kíséri fájdalom a lágyéktájon.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk