Az oltásoknál és az oltással kivédhető fertőző betegségek többségénél ki lehet mutatni, hogy a szervezetnek az adott kórokozóval szemben van-e védettsége. A védettség kimutatása általában vérvizsgálat segítségével történik. Egyes betegségeknél más módszerek is segíthetnek, pl. a BCG esetében a bőrpróba (Mantoux-vizsgálat).
Kihez forduljon, ha nem tudja, hogy be volt-e oltva?
Magyarországon mindenkinek, akit hazánkban oltanak be, van oltási könyve, először itt érdemes megnézni a kapott oltásokat. Kérdés esetén a háziorvost / házi gyermekorvost kell felkeresni. A védőoltásokat többnyire a háziorvos / házi gyermekorvos adja be, és erről nyilvántartást is vezet. Amennyiben ő nem tud választ adni, a klinikai védőoltási szaktanácsadók tudnak segíteni.
Mit tegyen, ha gyermekének valamelyik védőoltása kimaradt?
Ha egy gyermeknél bármelyik kötelezően előírt védőoltás elmaradt, azt a legrövidebb időn belül pótolni kell. Azoknak az orvosoknak, akik a gyermekközösségbe és oktatási intézménybe (bölcsődébe, óvodába, nevelőszülőkhöz, gyermekotthonba, alap-, közép-, felsőfokú oktatási intézménybe) kerülő gyermekek/tanulók vizsgálatát végzik, kötelező ellenőrizniük, hogy a gyermekek megkapták-e az életkornak megfelelő kötelező védőoltásokat. Amennyiben ezek közül akármelyik oltás hiányzik, azt kötelesek pótolni.
Mit tegyen, aki külföldre megy, és a beutazáshoz oltási igazolásra van szüksége?
Egyes külföldi országokba való beutazáshoz bizonyos oltások igazolására lehet szükség. A járványügyi helyzet és az előírások időről időre változnak, ezért utazás előtt mindenképpen érdemes tájékozódni.
Javasolt honlapok:
- A Nemzeti Népegészségügyi Központ Nemzetközi Oltóközpontjának honlapja, ahol megtalálhatók az aktuális egészségügyi információk, kötelező és javasolt védőoltások régiónként.
- A Konzuli Szolgálat honlapja, ahol megtalálhatók a legaktuálisabb utazási tanácsok és információk.