A nyelőcsövön keresztüli szívultrahang (transoesophagealis echocardiographia, TEE) vizsgálat, azaz a szív nyelőcsőből végzett ultrahangvizsgálatának előnye, hogy a nyelőcső egy szakasza a szívhez igen közel található – és a nyelőcső fala könnyen áthatolható az ultrahang-nyaláb számára –, így a nyelőcsőből végzett ultrahangos képalkotás meglehetősen pontos információkkal szolgál a szív állapotát illetően.
Az ultrahang segítségével végzett képalkotó vizsgálat olcsó, egyszerűen kivitelezhető és a szervezet számára nem jár sugárterheléssel. Hátránya azonban, hogy az ultrahang-nyaláb behatoló-, áthatolóképessége nagyban korlátozott. Például a csont, a hasi zsír illetve a bélgázok lehetetlenné teszik a mélyebben fekvő, vagy általuk körülzárt területek vizsgálatát.
Ezzel a vizsgálati módszerrel a szívről nem pusztán egy statikus fényképfelvétel készül, hanem munka közben figyelhető meg a szívüregek, szívbillentyűk működése, illetve az esetleges rendellenességek, kialakult vérrögök.
A TEE-vizsgálat menete
A vizsgálatot megelőző 4 órában enni és inni nem szabad. A páciens karjába közvetlenül a vizsgálat előtt intravénás kanült helyeznek, melyen keresztül bódító és izomlazító hatású gyógyszerkeveréket kap. A hátsó garatfalat sprével (Lidocain) érzéstelenítik, csökkentve az öklendezéssel járó nyelőcső-reflex kialakulásának esélyét.
Ezt követően a derékig levetkőzött beteg a bal oldalára fekszik, és nyeléssel segíti a mintegy 1 centiméter átmérőjű szonda nyelőcsőbe juttatását (a vizsgálat első szakasza gyakorlatilag megegyezik a gyomortükrözés kezdeti szakaszával). A szonda egy speciális ultrahang-fejjel egybeépített, így a nyelőcső megfelelő szakaszába jutva általa megkezdődhet az általában 15–20 percig tartó vizsgálat.
A TEE-t végző radiológus/kardiológus szakorvos rögzíti és véleményezi a látottakat. A páciensnek a vizsgálatot követő két órában az étel-ital fogyasztástól, 12 óra hosszat pedig az autóvezetéstől is tartózkodnia kell. A vizsgálatra tanácsos kísérővel érkezni, mert a bódító gyógyszerek hatása a vizsgálatot követő egy órában is fennállhat.
A TEE vizsgálat alkalmazási területe
A nyelőcsövön keresztül végzett szívultrahang vizsgálattal közelről megfigyelhető a szív működése. A hagyományos szívultrahang vizsgálathoz képest, jobb képet ad a szív pitvarairól, illetve a pitvarok és kamrák között elhelyezkedő billentyűkről. Használata akkor kerül előtérbe, ha vérrögöt keresnek a pitvarokban (pl. pitvarfibrilláció miatt) vagy esetleg valamilyen elváltozást a billentyűkön (reumás szívbetegség, endocarditis). Akkor is dönthetnek a TEE mellett, ha a szív túl vastag mellkasfal vagy elhízás miatt nem vizsgálható megfelelően a hagyományos ultrahanggal.
A TEE-vizsgálattal járó kockázatok
A TEE során előfordulhat a hangszálak enyhe sérülése, ami a vizsgálatot követő néhány órában rekedtséget okoz. Ritkán bekövetkezhet a fogak vagy nyelőcső enyhe, vagy súlyos sérülése, vérzés vagy fertőzés. Ezen kívül felléphet az alkalmazott gyógyszerekkel szembeni allergiás túlérzékenységi reakció is.