A szemölcs a bőrön jelentkező jóindulatú kinövés, amelyet valamilyen vírusfertőzés okoz. Az érintett helyen a bőr megvastagszik, érdessé válik, illetve el is színeződhet. Szemölcs leggyakrabban a kézen és a lábon jelentkezik, de más helyeken, például a nemi szervek környékén vagy az arcon is megjelenhet.
A szemölcs lehet fájdalmas, viszkető is, és gyakran szégyenérzetet válthat ki. Mivel az okozó vírus igen fertőzőképes, a szemölcs gyorsan terjedhet. Megjelenése gyermekek esetében gyakoribb, de felnőtteknél is jelentkezik.
Az okozó vírus alapján többféle szemölcs is előfordulhat. Az egyik, a Molluscipoxvirus kiváltotta uszodaszemölcs leginkább gyermekeknél jellemző.
A szemölcsök nagyobb részét valamelyik humán papillomavírus (HPV) törzs okozza, amely főként bőr-bőr kontaktussal terjed, de akár törölközővel is könnyen átadható pl. egy uszodai környezetben. Gyermekeknél a tünet általában a kézen és a lábon jelenik meg. Felnőttkorban szexuális érintkezéssel is terjed, így a nemi úton terjedő betegségek (sexually transmitted disease, STD-k) körébe sorolható.
Lásd még: Vírusfertőzések bőr- és nyálkahártyatünetekkel
A szemölcsök típusai
A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) a HPV 2-es és 4-es típusával való fertőzés után alakul ki, a kemény, általában száraz bőrfelszínű kinövés főként a kézen és a térden jelentkezik.
A HPV 7-es típusa karfiolhoz hasonló kinövést okoz.
A HPV 1-es típusa általában fájdalmas szemölcsöt okoz, főként teherviselő területeken, például a talpon, ahol a fájdalom a járást is akadályozhatja.
A laposszemölcs általában HPV 3-as vagy 10-es fertőzés következtében jelenik meg, leggyakrabban az arcon, a kézen és a lábszáron. Ez a típus általában több szemölcs vonalban történő megjelenésével jár, és könnyen terjed tovább például borotválkozás közben.
A genitális (nemi szerveken jelentkező) szemölcsöt általában a HPV 6 és 10-es típusai okozzák, melyek bőrkontaktus útján, így szexuális együttlét során, orális szex útján is terjedhetnek. Ritkább esetekben előfordulhat, hogy természetes szülés során a fertőzött anya átadja a fertőzést az újszülöttnek.
A szemölcsök általában ártalmatlanok, azonban azoknál, akiknek az immunrendszere nem működik elég hatékonyan, például HIV-fertőzés vagy immunszupresszáns gyógyszerek szedése miatt, komolyabb tüneteket okozhatnak. Ritkán, egyes esetekben a régóta jelen lévő szemölcsök rosszindulatú elváltozássá fejlődhetnek.
A vírusos szemölcsök diagnosztizálása
A szemölcsök diagnosztizálása a tünetek és a megjelenés helye alapján történik. Orvosa mintát vehet a bőrkinövésből (biopszia) a HPV-vírus kimutatására.
A vírusos szemölcsök kezelése
Egészséges embernél a szemölcs többnyire magától elmúlik. Kezelése fagyasztásos, hámlasztásos módszerrel, lézerrel vagy kimetszéssel is történhet.
A vírusos szemölcsök megelőzése
A szemölcsöket nem igazán lehet megelőzni, azonban az alábbi tanácsok betartásával csökkentheti a vírusfertőzés kockázatát, illetve megakadályozhatja a szemölcsök terjedését:
- Kerülje a szemölcs fölötti borotválkozást!
- Szokjon le a körömrágásról vagy a körömágy piszkálásáról!
- Ne ossza meg családtagjaival a törölközőt, mosdókendőt, ruhát, körömvágó ollót, borotvát vagy más személyes tárgyakat!
- Ne érintse meg más személy szemölcsét!
- Adassa be a HPV elleni védőoltást, és használjon óvszert a nemi szervi szemölcsök megelőzése érdekében!
- Tartsa szárazon a lábát, hogy megelőzze a talpi szemölcsök terjedését!
- Ne vakarja vagy piszkálja a szemölcsöt!
- Viseljen szandált vagy cipőt, ha nyilvános öltözőt, medencét vagy zuhanyzót használ!