Egy műtét vállalása fontos kérdés a beteg szempontjából. Számos tanácsot adhatnak az orvosok, de az orvosi beavatkozással járó kockázat vállalása a beteg saját döntése. A helyes döntés meghozatala érdekében a beteg számos kérdéssel fordulhat kezelőorvosához.
Alábbiakban összegezzük azokat a témákat, amelyeket érdemes kezelőorvosával tisztáznia a műtétre való felkészülés során.
Tényleg szükséges a műtét?
Fontos megszerezni azokat az ismereteket, amelyek az adott betegség kapcsán a műtéti beavatkozást indokolják. Emellett szükséges tisztázni azt is, hogy az orvosi beavatkozás hatására milyen egészségkimenetel várható. Például lábon végzett műtét előtt jogos kérdése lehet a betegnek, hogy mit várhat a műtéttől: Megszűnik a sántítása? Megszűnik a fájdalma?
A műtét orvosi ajánlása (indikáció) akkor áll fenn, ha a műtéti kockázat jelentősen kisebb, mint műtéti kezelés nélkül a betegség okozta egészségkárosodás mértéke.
A műtét előtt kérdezze meg kezelőorvosát, hogy 100 megműtött betegből mennyi gyógyul meg, illetve hány betegnek javul az állapota.
Mik lehetnek a műtét kockázatai?
Minden műtéti beavatkozás kockázattal jár. A rizikótényezők nem csupán a műtéttel, hanem az altatással kapcsolatosak is lehetnek. A műtét megvalósulásának feltétele, hogy a műtét nagyobb előnnyel járjon a beteg számára, mint a szövődmények lehetősége.
A műtét előtt kérdezze meg a kezelőorvosát:
- Mik a műtét lehetséges szövődményei?
- 100 műtétből hány esetben lesz szövődmény?
- A szövődmények mit jelentenek az adott betegnek?
- Kezelhetők-e a szövődmények?
Mi történik, ha nem vállalom a műtétet?
A műtét vállalása mindig a beteg saját döntése, azonban mindig kérdezze meg a kezelőorvosát, hogy mi történik abban az esetben, ha nem vállalja a műtétet.
Egyes műtéteknek lehetnek alternatíváik, amelyek szintén javíthatnak a beteg állapotán:
- fizikoterápia,
- diéta,
- életmódváltás,
- fizikai aktivitás,
- gyógyszeres megoldások.
Mindig kérdezze meg a kezelőorvosát, hogy a műtéttel szemben milyen egyéb kezelési lehetőségek vannak.
Mi lesz a műtét „ára”?
A műtét a beteg részéről is energiát, időt és pénzt emészt fel. Kérdezze meg kezelőorvosát a műtét előtt:
- Fizeti-e a biztosító a műtétet?
- Várhatóan mennyi időt emészt fel a műtét és a teljes gyógyulás?
- Mennyi idő után térhet vissza a normál aktivitáshoz?
- Mekkora mértékű stresszel jár a műtét?
Ha a beteg magánbiztosítással rendelkezik, a biztosítójánál tud érdeklődni a műtét költségeit illetően.
Milyen lesz a felépülés szakasza?
Minden műtét után szükséges megfelelő időt hagyni a felépülésre. A lábadozási idő néhány naptól kezdve akár néhány hónapba is beletelhet.
A lábadozási idő függ:
- a beteg életkorától,
- a beteg fizikai állapotától,
- a műtét típusától.
Mindig kérdezze meg a sebészorvosát a műtét előtt, hogy milyen hosszú felépülési időre számíthat.
Szükséges-e a műtét után rehabilitáció?
Egyes műtétek után rehabilitációs kezelések segítenek a betegnek visszatérni a mindennapi élethez. Kérdezze meg a sebészorvosát, hogy ajánlott-e valamilyen rehabilitáció a műtét után, illetve abban az esetben, ha ajánlott, milyen rehabilitációs kezelés a legmegfelelőbb.
Műtéti beleegyező nyilatkozat
Magyarországon a műtétek előtt a betegeknek beleegyező nyilatkozatot kell aláírniuk, amely során a műtét típusáról, kivitelezéséről, a műtét lehetséges szövődményeiről és a felépülés hosszáról való tájékozódás után a műtét vállalása, illetve elutasítása mellett dönthet.
Fontos, hogy betegként mindig joga van az egyénre szabott, érthető, részletes tájékoztatásra és arra, hogy a beleegyezéshez szükséges ismereteket, kérdéseire a választ megkapja kezelőorvosától.
Kapcsolódó jogairól külön cikkekben olvashat: