Gyermekek esetében is szükség lehet fájdalomcsillapító gyógyszerek időszakos alkalmazására a jobb közérzetért és a betegséggel járó fájdalom megszüntetésére.
Az adagolást illetően nagyon fontos, hogy mindig be kell tartani az ajánlott egyszeri dózist, az ajánlott maximális dózist, illetve a két egymást követő adagolás közti minimális időt. Ezek be nem tartása esetén akár életveszélyes állapot is kialakulhat gyermekénél.
Bármilyen gyógyszer alkalmazása előtt olvassa végig figyelmesen a betegtájékoztatót!
Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók
Gyermekeknél a leggyakrabban alkalmazott fájdalomcsillapító hatóanyagok a paracetamol és az ibuprofen. A két hatóanyag együttes alkalmazása gyermekek esetében általában kerülendő. Ha gyermekének az egyik hatóanyagot tartalmazó készítményt adott, és nem javult az állapota, viszont a következő dózis ugyanabból a hatóanyagból még nem adható be, alkalmazható a másik hatóanyag is, azonban a két hatóanyag folyamatos váltogatását csak orvosi utasítás esetében alkalmazza.
Paracetamol
A paracetamol 1-2 hónapos kortól adható, vagy akkor, ha a csecsemő testsúlya meghaladja a 4 kg-ot. A dózis kiszámolásával kapcsolatban egyeztessen házi gyermekorvosával vagy gyógyszerészével, aki pontosan figyelembe veszi a gyermeke testsúlyát és életkorát. A paracetamol túladagolása esetén életveszélyes szövődmények alakulhatnak ki, de az ajánlott dózisban biztonságosan alkalmazható!
Egy hónapos kor előtti alkalmazást illetően kérje ki házi gyermekorvosa tanácsát. Csecsemők és kisgyermekek esetében a gyógyszer szirup formájában adandó, amelyet egy adagolófecskendő segítségével kell a szájba adagolni. Nagyobb gyermekek esetében tablettás kiszerelés is választható, melyet sok vízzel kell lenyelni vagy egy pohár vízben feloldva meginni.
Ibuprofen
Az ibuprofentartalmú készítmények 3 hónapos kortól (és ha a csecsemő testsúlya meghaladja az 5 kg-ot) adható fájdalom és láz csillapítására. Ha a gyermeke asztmás, kerülje az ibuprofentartalmú készítményeket.
Csecsemők és kisgyermekek esetében a gyógyszer szirup formájában adandó, melyet egy adagolófecskendő segítségével kell a szájába adagolni. Nagyobb gyermekek esetében tablettás kiszerelés választható, amelyet sok vízzel kell lenyelni vagy egy pohár vízben feloldva meginni.
Lásd még: Nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID)
Acetilszalicilsav
Acetilszalicilsav tartalmú gyógyszer szedése 12 év alatti gyermek számára nem javasolt. Adása nem javasolt 18 év alatt bárányhimlő vagy influenza tüneteinek enyhítésére, mert fennáll a veszélye egy súlyos, májat és agyat érintő betegség, a Reye-szindróma kialakulásának!
Vényköteles fájdalomcsillapítók
Előfordulhat, hogy gyermekének háziorvosa vényköteles fájdalomcsillapító gyógyszert ír fel a panaszok kezelésére.
Ha a házi gyermekorvos receptre ír fel gyógyszert, akkor tájékoztatni fogja a szülőt az alábbiakról:
- a gyógyszer teljes neve,
- milyen gyakran alkalmazható az adott gyógyszer,
- a napi maximális dózisa,
- étkezés előtt vagy után kell bevenni,
- a mellékhatások.
Ha gyermekének bármilyen gyógyszerallergiája van, arról feltétlenül tájékoztassa házi gyermekorvosát a gyógyszerrendelés előtt!
Ha gyermekének nehézséget okoz a tablettás készítmények lenyelése, kérje meg az orvost, hogy szirup formájában kapható készítményt írjon fel.
Gyermekeknek adható fájdalomcsillapító gyógyszerek esetleges mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a fájdalomcsillapító gyógyszereknek is lehetnek mellékhatásaik. A leggyakoribb mellékhatások a kiütések, a gyomorfájdalom és a hasmenés. Bármilyen mellékhatás megjelenése esetén feltétlenül tájékoztassa a gyermek kezelőorvosát!
Jegyezze meg, melyik készítmény milyen mellékhatást okozott gyermekének, így a későbbiekben más gyógyszer alkalmazásával a mellékhatások elkerülhetők.
Mindig kövesse a kezelőorvos utasításait. Ne változtasson a gyógyszer adagolásán, és ne hagyja abba a gyógyszer adását önkényesen!