A háziállat-allergia gyakori, körülbelül öt emberből egy küzd a tüneteivel. Különösen jellemző azoknál, akik munkájuk részeként foglalkoznak állatokkal.
Az allergiában leggyakrabban érintett állatok a macskák és a kutyák, de tengerimalac, egér, patkány, madár vagy ló is válthat ki allergiát. A szőr nélküli állatok (például halak, hüllők) ritkábban okoznak allergiát.
A köznyelvben használt állatszőr-allergia kifejezés némileg téves, mivel az allergiás reakciót nemcsak az állatok szőre, hanem a bőrsejtjeikben, nyálukban vagy vizeletükben található fehérjék is kiválthatják. Ezek megtapadhatnak a bútorokon vagy a ruhákon, és a légáramlás vagy dörzsölés hatására a levegőbe kerülve allergiás tüneteket válthatnak ki az erre érzékenyekben. További allergénforrást jelenthet az állatok alma is.
A betegség kialakulhat gyermek- vagy felnőttkorban, azonban a gyerekkorban kialakult allergiát gyakrabban „növik ki” a betegek. Az allergiás tünetek az enyhétől a súlyosig terjednek. Ha háziállat-allergiája van, a tünetek mérsékelhetők gyógyszeres kezeléssel, de a legjobb megoldás, ha próbálja elkerülni az érintkezést azokkal az állatokkal, amelyekre allergiás.
A háziállat-allergiák főbb tünetei
A háziállatok okozta allergiák tünetei a következők:
- tüsszögés,
- orrfolyás,
- szemviszketés, a szem kivörösödése, könnyező szem,
- orrdugulás,
- viszkető orr, szájpadlás vagy torok,
- köhögés,
- nyomásérzés, fájdalom az arcon,
- gyakori ébredés,
- duzzanat a szem alatt.
Gyermekeknél megfigyelhető az orr gyakori dörzsölése is.
A háziállat-allergiában szenvedők bőrtüneteit allergiás dermatitisnek nevezik. Ez az immunrendszer reakciója, amely bőrgyulladást okoz.
Az allergiás dermatitis tünetei:
- kiemelkedő, vörös bőrfoltok (csalánkiütés),
- ekcéma,
- viszkető bőr
Mikor forduljon orvoshoz?
A háziállat-allergiák egyes tünetei (pl. orrfolyás, tüsszögés) hasonlók a megfázás tüneteihez, ezért néha nehéz eldönteni, hogy megfázás vagy allergia váltja-e ki ezeket. Ha a tünetek két hétnél tovább fennállnak, allergia lehet az ok. Ez esetben, vagy ha a tünetek súlyosak (az orrjáratok teljesen elzáródnak, alvási nehézség, zihálás lép fel), forduljon háziorvosához.
Hívja a 112-t, és kérjen mentőt, vagy menjen a legközelebbi sürgősségi ellátást biztosító intézménybe, ha gyorsan súlyosbodó zihálás, nehézlégzés jelentkezik, vagy ha minimális aktivitás mellett is fennáll a légszomj.
A háziállat-allergiák kiváltó okai
Allergia akkor fordul elő, amikor az immunrendszer túlzott mértékben reagál egy idegen anyagra, például pollenre, penészre vagy háziállatok allergénjeire. Amikor belélegzi az allergént, vagy érintkezik vele, az immunrendszere reagál, és ez gyulladásos reakciót vált ki az orrjáratokban vagy a tüdőben.
Az allergénnek való gyakori vagy hosszan tartó kitettség folyamatos (krónikus) légúti gyulladást okozhat.
A háziállat-allergiák lehetséges szövődményei
Az orrjáratok folyamatos (krónikus) gyulladása idővel az orrüreget a melléküregekkel (sinusokkal) összekapcsoló járatok elzáródásához vezethet. Ezek az elzáródások növelhetik az orrmelléküregek fertőzéseinek/gyulladásának kialakulását (sinusitis).
Bizonyos esetekben súlyos allergiás reakció, úgynevezett anafilaxiás sokk is kialakulhat, amely azonnali beavatkozást igénylő, életet veszélyeztető állapot.
A háziállat-allergiák diagnosztizálása
A háziállat-allergia diagnózisát fizikális vizsgálat és a kórtörténet alapján állapítják meg. A háziállat-allergiák diagnózisát bőrpróbával és vérvizsgálattal erősítik meg.
A háziállat-allergiák kezelése
A háziállat-allergiára gyakran az egyetlen megoldás, ha a meglévő háziállatnak új otthont keresnek. Ha azonban a háziállat-allergénekkel való kontaktus nem kerülhető el (munkahely, foglalkozás, környezet stb.), akkor allergológus szakorvos segíthet különféle antihisztamin, esetleg szteroidos készítmények felírásával.
A tünetek gyógyszeres kezelésére alkalmazhatók:
- antihisztaminok,
- szteroidos orrspray-k,
- dekongesztánsok (orrnyálkahártya-ödémát csillapító szerek).
Lehetőség van speciális allergén-immunterápiára is. A kezeléseket csak szigorúan ellenőrzött körülmények között lehet használni, mert a kezelés során éppen az allergiát kiváltó anyagnak teszik ki a beteg szervezetét egyre növekvő mennyiségben.
Az ismert, esetenként életveszélyes állapottal (anafilaxiás sokk) fenyegető allergia megléte esetén fontos, hogy a beteg mindig magánál tartsa az orvos által előírt adrenalin-autoinjektort.
Mit tehet háziállat-allergiák esetén?
Kerülje a vény nélkül kapható allergiateszteket és az alternatív gyógymódokat. Gyakran nem bizonyítékokon alapulnak, és nem vezetnek eredményre.
A háziállat-allergiák megelőzése
A legjobb megoldás a kisállat-allergiákra, ha elkerüli a kitettséget – például úgy, hogy nem tart házi kedvencet az otthonában. Ha háziállat-allergiában szenved, mindig mosson kezet, miután megérintette az állatot, és soha ne engedje be a hálószobájába. Ha nincs házi kedvence, de fontolgatja, hogy örökbe fogad vagy vásárol egyet, győződjön meg arról, hogy nincs állatallergiája, mielőtt elkötelezi magát.
További megelőzési lehetőséget jelenthetnek az alábbiak:
- Kerülni kell a dohányzást is, mert azzal nagyobb az esély az allergia kialakulására.
- Válasszon kisebb testű kutyát, amely kevesebb szőrt hullat, mint a nagyobb.
- Tartsa távol kedvencét a hálószobájától.
- Ha az időjárás engedi, tartsa kint kedvencét.
- Hetente fürdesse meg az állatot.
- Szőnyeg helyett válasszon padlót vagy hidegburkolatot, vagy tisztítsa rendszeresen a szőnyegeket.
- Használjon nagy hatékonyságú részecskeszűrős (HEPA) takarítógépet, hogy csökkentse a levegőben szálló háziállat-allergéneket.
- Szellőztessen gyakran, használjon légszűrőt.
- Ha előre tudja, hogy olyan helyre megy, ahol allergiát kiváltó állatot tartanak, vegyen be antihisztamint körülbelül egy órával az érkezése előtt.