Hasfalisérv-műtét

A hasfali sérv kizárólag műtéti úton gyógyítható. Tervezett műtéttel helyreállítható a hasfal folytonossága.

 

Panaszokat okozó sérv esetén a műtét segít a hasfali sérv által okozott fájdalom mérséklésében azáltal, hogy megszünteti a kóros nyílást (sérvkapu) a hasfalon. A sérvműtét panaszmentes és panaszos esetekben is a hasfali sérvek szövődményeinek megelőzését biztosítja.

 

A hasfali sérv

A hasfali sérv a hasfal folytonosságának olyan veleszületett (gyermekek esetében) vagy szerzett (bármely korosztály) hibája, amely lehetővé teszi bármely olyan képlet kilépését a hasüregből, amely normál esetben nem kerül ki a hasfalon. A leggyakoribb gyermekkori veleszületett sérvek a köldöksérv és a lágyéksérv.

 

Szerzett sérvek azok a hasfalisérv-típusok, amelyek kialakulásához fizikai megterhelés, elhízás, trauma vagy korábbi műtéti beavatkozás vezetett.

 

A lakosság kb. 3-5%-ának van veleszületett vagy szerzett sérve. Ezen sérvek kb. 5%-a köldöksérv, a másik 5%-ot alkotják a ritkább sérvféleségek, például műtéti vágás helyén kialakuló hegsérvek.

 

A betegek lehetnek panaszmentesek, de igen változó panaszok is kialakulhatnak, amelyek általában nem függnek össze a sérvek méretével. Kezdődő sérvek húzó, nyilalló fájdalmakat okozhatnak a sérvkapu területén. A panaszok álláskor, járáskor fokozódhatnak, görcsös hasi fájdalom, idült székrekedés, hányinger is kialakulhat.

 

A hasfalisérv-műtét menete

A műtétet megelőzően általános sebészeti kivizsgálásra, nagyobb sérvek esetén képalkotó vizsgálatok elvégzésére is sor kerülhet.

 

Közvetlenül a műtét előtt a sebész, valamint az altatóorvos megvizsgálja a beteget:

 

  • felveszi az anamnézist, kikérdezi a beteget a panaszokat illetően;
  • tájékoztatja a beteget a műtétről, az érzéstelenítés módjáról, a műtét kockázatairól, szövődményeinek lehetőségeiről.

 

A hasfalisérv-műtétet általában általános érzéstelenítésben, altatásban végzik. A sérv felett elvégzett metszést követően a sérvtömlőt kipreparálják, és a sérvtartalmat visszahelyezik a hasüregbe. A sérvkaput lehetőleg feszülésmentes varrattal, majd erre ráhelyezett speciális szövetbarát műanyag háló beültetésével zárják. A beültetett speciális háló nem felszívódó anyagból készül, teljesen szövetbarát, allergiás reakciót nem okoz. A gyógyulás során a kötőszöveti rostok átszövik, szinte egybeforrnak vele, erős, áthatolhatatlan heget képezve.

 

A műtét után

A műtétet általában 48 órás megfigyelési idő követi. Kontrollja egyhetesen varratszedéssel összekötve, valamint 4 hetesen esedékes. A felépülés során óvakodni kell a nehéz fizikai aktivitástól. A teljes gyógyulás általában 4-6 hetet vesz igénybe.

 

A hasfalisérv-műtét lehetséges szövődményei

A leggondosabb orvosi beavatkozást követően is kialakulhatnak szövődmények. A sérvműtétekkel összefüggésben előfordulhat vérzés, vérömleny (hematóma), sebfertőzés, kóros hegképződés, hasűri szervek sérülése és a sérv kiújulása. A műtéti kockázat azonban jóval kisebb, mint a kezeletlen sérv okozta egészségügyi problémák kockázata.

 

A hasfali sérv veszélyei

A kezeletlen hasfali sérv idővel panaszokhoz és akár súlyos szövődményekhez is vezethet. A sérvtömlőben hosszabb idő után összenövések alakulhatnak ki, a kitapadások miatt a sérv nem helyezhető vissza a hasüregbe, ami könnyen súlyos szövődményekhez vezethet. A sérv kizáródása során a sérvkapu gyűrűszerűen összeszorul, a sérvtartalom ereit leszorítja, ezáltal a sérv fájdalmassá, feszessé válik, a bélműködés leáll, és a megfelelő kezelés hiányában a sérvtartalom (legtöbbször bél) elhal.

 

A kizáródás bekövetkezhet rövid időn belül, amikor is a beteg hirtelen fájdalmat észlel a sérv területén, vagy lassan, fokozatosan is, ami rendszerint a tömlőben kinn lévő bélkacsokban felhalmozódó bélsár és gázok miatt jön létre. Ilyenkor a beteg lassan kialakuló fájdalomról, a széklet és a szelek leállásáról számol be.

 

A kizáródást követő hat órán belül a sérv visszahelyezése a hasüregbe megkísérelhető, de tekintettel arra, hogy ez is veszélyekkel járhat, még sikeres visszahelyezés után is a beteg sebészeti osztályon történő bennfekvést és napokig tartó megfigyelést igényel. Sérvkizáródás esetén, ha nem sikerül időben a sérv visszahelyezése, vagy ha a visszahelyezés után nem múlnak el, sőt esetleg fokozódnak a hasi panaszok, sürgős műtét indokolt a bélelhalás veszélye miatt.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk