A felső légutak vérzései közül a leggyakrabban előforduló vérzés az orrvérzés. Az orr nyálkahártyája igen gazdag érellátottsággal rendelkezik, ami elősegíti az orrvérzést.
Az orrvérzés általában nem jelent komoly kockázatot, de igen kellemetlen. Abban az esetben viszont, ha gyakran ismétlődik, vagy nagyfokú, veszélyes is lehet. Leggyakrabban gyerekeknél és 65 évesnél idősebb felnőtteknél jelentkezik. Férfiaknál gyakrabban fordul elő spontán orrvérzés, mint nőknél. Korosztály szerint a gyermekek érintettebbek.
Az orrvérzés típusai jellegük alapján
Ha az orrvérzést valamilyen külső behatás idézi elő, vagyis orrba került idegen tárgy okozza, akkor jellemzően fájdalom és erős viszketés kíséri. Előfordulhat kellemetlen szagú váladék szivárgás az orrból, valamint rossz lehelet is. Ha szénanáthára hajlamos, ebben az esetben is vérezhet az orra. Kísérő tünetei lehetnek az orrfolyás, a viszketés és az orrdugulás. A gyakori tüsszögés és az orrfújás könnyen beindíthatják az orrvérzést. Ha az orrvérzés összefüggésbe hozható a fáradékonyságával, gyakori fertőző betegségeivel vagy véraláfutásaival, akkor mielőbb forduljon orvoshoz!
Az orrvérzés leggyakoribb okai
Az orrvérzés akkor jelentkezik, amikor az orr belső oldalán elhelyezkedő apró erek megsérülnek és vérezni kezdenek. Az orrvérzésnek helyi és általános okai is lehetnek.
Az alábbi esetekben gyakrabban előfordulhat:
- Gyakran piszkálja az orrát.
- Túl erősen vagy túl sokszor fújja az orrát.
- Hosszas erőlködés vécéhasználat közben.
- Az orr nyálkahártyája túl száraz (ezt okozhatja a levegő szárazsága is).
- Orr-, torok- vagy orrmelléküreg-fertőzés miatt.
- Megfázás vagy elhúzódó nátha miatt (jelentkezhet a vérzés azért, mert az orrnyálkahártya begyulladt vagy kiszáradt, vagy akár az orrcseppek/orrspray-k mellékhatásaként).
- Ütés, sérülés érte az arcot, fejet, orrot – ezek valamelyike akár orrtörést is okozhat (gyakori a sportolóknál). Ez erős fájdalommal és duzzanattal jár, és jellemző tünete az orr körüli és a szem alatti véraláfutás.
- Egyes gyógyszerek szedésekor (gyulladáscsökkentők, véralvadásgátlók, nyálkahártya-lohasztó orrspray-k).
- Magasban vagy túl mélyen tartózkodás során – ekkor a nyomásváltozás következményeként megpattanhatnak az orrban lévő hajszálerek.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az esetek nagy részében nincs szükség orvosi segítségre, hiszen a legtöbb esetben csak rövid ideig tartó, enyhe orrvérzés jellemző.
Azonban kérjen sürgősségi orvosi segítséget, ha:
- megsérült (az orrtörés azonnali orvosi ellátást igényel, de általában nincs szükség műtétre),
- nagyon erősen vérzik az orra,
- légzési nehézségei jelentkeznek,
- a vérzés 15 percnél hosszabb ideig tart,
- 2 évesnél fiatalabb gyermeknek vérzik az orra,
- véralvadásgátló gyógyszert szed,
- vérhányáskor,
- a vérzés egy fejet ért ütés után jelentkezett,
- gyengeségérzéskor,
- szédül.
Visszatérő orrvérzés esetén fül-orr-gégésszel való konzultálás szükséges, aki megvizsgálja, hogy nincs-e olyan alapbetegség, amely a vérzést okozhatja. A nem szűnő vérzést az orvos tamponálással vagy a vérzés direkt elállításával látja el.
Így állíthatja meg az orrvérzést
Néhány tevékenységgel otthoni környezetben is meg tudja fékezni az orrvérzést.
- Üljön vagy álljon fel, hogy a teste egyenesbe kerüljön (mindenképp kerülje a fekvést).
- Fújja ki az alvadt vért az orrfelekből.
- Szorítsa az orrszárnyakat legalább 10 percig.
- Lehetőleg lélegezzen a száján keresztül.
- Tegyen száraz, hideg borogatást az orra tetejére.
- Mérje meg a vérnyomását.
A következőket azonban ne próbálja meg, mert vagy ártanak, vagy feleslegesek:
- Ne hajtsa hátra a fejét, hiszen így a légutakba folyhat a vér.
- Ne dugjon vattát, zsebkendőt, gézt az orrlyukakba, mert azok megduzzadnak, ami feszítő hatással lehet az orrszárnyakra.
- Az orrnyereg nyomása teljesen felesleges.
- Felesleges a tarkó vizes borogatása is.
Az orrvérzés megelőzése
Ha sűrűn visszatérő orrvérzése van, mindenképpen ki kell vizsgálni, hogy milyen alapbetegség okozhatja. Ha a kiváltó ok a nyálkahártya szárazsága, akkor szükséges annak nedvesítése, orrkenőcsök vagy akár gyógyszerek szedése, amelyek az erek falát erősebbé teszik.
Amennyiben éppen megszűnt az orrvérzése, akkor a következő 24 órában kerülje a következőket:
- orrfújás,
- orrpiszkálás,
- forró italok, alkohol fogyasztása,
- nehéz fizikai munka végzése, súlyos tárgyak emelése.
Gyermekek, idősek, várandósok
Gyermekek, 65 éves kor felettiek és várandósok esetében nagyobb az esély az orrvérzésre. Kisgyerekek körében gyakori, hogy tárgyakkal kísérleteznek, és feltolják az orrukba. Amint ezt észreveszi, és nem tudja otthoni eszközökkel eltávolítani, esetleg a gyermek orrvérzése nem szűnik, mielőbb forduljon orvoshoz!