Orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatai

Az orrüreg és az orrmelléküreg rákos megbetegedései a fej-nyaki daganatok közé tartoznak. Az orrüreg rákos megbetegedései az orrnyílás mögötti üregben alakulnak ki, míg az orrmelléküregek rákos megbetegedései a koponya levegővel telt tereiben, a melléküregekben kezdődnek. Bizonyos daganattípusok megelőzhetők a kiváltó okok kerülésével, korai felismerés esetén pedig jól kezelhetők.

 

Az orr az orrüregbe nyílik. Az orrüreg a szájpadlás tetején fut végig, majd kissé lefelé fordul, hogy csatlakozzon az orrgarathoz (a torok felső része).

 

Az orrmelléküregek a csontokban lévő, levegővel telt terek, melyek az orrüreghez kapcsolódnak. Azért nevezik orrmelléküregeknek, mivel az orr körül helyezkednek el. A különböző melléküregeket attól függően nevezték el, hogy melyik csontban találhatók.

 

  • Az arcüregek (sinus maxillaris) a szemgödrök alatt, az orr két oldalán a felső állcsontokban találhatók.
  • A páros homloküreg (sinus frontalis) a szemöldökök fölötti homlokcsontban található.
  • A páros ékcsonti üreg (iköböl, sinus sphenoidalis) mélyen az orr mögött, a szemek között lévő ékcsontban helyezkedik el.
  • A rostasejtek (cellulae ethmoidales) az orr felett, a szemek között lévő rostacsontban helyezkednek el.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak típusai

A daganatok az orrüreget és a melléküregeket alkotó bármelyik sejtből kiindulhatnak. A laphámsejtek laphámrákká alakulhatnak – ez az orr- és orrmelléküregi daganatok leggyakoribb típusa. A kisebb mirigysejtek adenokarcinómává, adenoid cisztás karcinómává és mucoepidermoid rákká alakulhatnak – ezek a második leggyakoribb orr- és orrmelléküregi daganatok.

 

Az orr- vagy orrmelléküreg differenciálatlan karcinómája nagyon gyorsan növekvő daganattípus. A rendellenes sejtek alapján nehéz megmondani, milyen típusú sejtből indult ki a rák (innen az elnevezése: differenciálatlan, azaz nem megkülönböztetett).

 

melanoma általában a bőr napnak kitett területein alakul ki, de az orrüregben és az orrmelléküregekben is megjelenhet.

 

Az olfaktórikus neuroblasztóma a szaglóidegből kiinduló rák.

 

A limfómák az immunrendszer sejtjeiből alakulnak ki, és az orrüreg és orrmelléküregek harmadik leggyakoribb rákos megbetegedése. Az ezen a területen előforduló limfómák egyik típusát, a nazális NK/T-sejtes limfómát korábban lethális középvonalbeli granulómának nevezték.

 

A szarkómák az izom-, csont- és porcsejtek daganatos átalakulása révén jönnek létre, ezek a test bármely részén kialakulhatnak, beleértve az orr- és orrmelléküregeket is.

 

E ráktípusok mindegyike máshogy viselkedik, így kezelésük sem egyforma. Általánosságban elmondható, hogy a fül-orr-gégészeti szakellátásban a fej-nyaki daganatok kiemelkedően jól kezelhetők, ennek feltétele azonban a korai felismerés és a célzott kezelés mielőbbi megkezdése.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak tünetei

Az orr- és orrmelléküreg rosszindulatú daganataira a következő tünetek utalhatnak:

 

  • orrdugulás, mely nem javul, illetve idővel rosszabbodik;
  • fájdalom a szemek felett vagy alatt;
  • légzés nehezebbé válása az egyik oldali orrlyuk elzáródása miatt;
  • váladékcsorgás az orrüreg hátsó részén és a torokban;
  • orrvérzés;
  • orrból szivárgó genny;
  • szaglással kapcsolatos problémák;
  • zsibbadás vagy fájdalom az arc egyes részein;
  • fogak meglazulása vagy zsibbadása;
  • duzzanat vagy csomó az arcon, a szájpadláson vagy az orr belsejében;
  • állandóan könnyező szemek;
  • az egyik szem kidudorodása;
  • látás elvesztése vagy megváltozása;
  • fájdalom vagy nyomásérzés az egyik fülben;
  • halláscsökkenés;
  • fejfájás;
  • szájnyitási zavarok;
  • nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent felsoroltak közül egy vagy több tünet jelentkezik Önnél, az még nem jelenti, hogy orr- vagy orrmelléküregi rákja van. Hasonló tüneteket nagyobb valószínűséggel számos más betegség, hétköznapi fertőzés is okozhat. Megbetegedés esetén vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, és kérje segítségét a megfelelő kezelési mód megválasztásában.

 

Fontos! Ha tünetei tartósan fennállnak és kezelés hatására (pl. orrspray, antibiotikum-kúra) sem múlnak el, mindenképpen menjen vissza kezelőorvosához további kivizsgálás céljából, vagy keresse fel a területileg illetékes fül-orr-gégészeti rendelést.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak lehetséges kiváltó okai

A dohányzás és a passzív dohányzás nagymértékben növeli az orr- és orrmelléküregi rák kialakulásának kockázatát, különösen a laphámsejtes típusét.

 

A humán papillomavírus (HPV) magas kockázatú típusai által okozott fertőzés összefüggésbe hozható az orr- és orrmelléküregi daganatok kialakulásával is.

 

Bizonyos munkakörökben dolgozó embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki rosszindulatú orrüreg- és orrmelléküregrák. Úgy tűnik, hogy a megnövekedett kockázat összefüggésben van a munka során belélegezett anyagokkal.

 

Daganat kialakulására hajlamosíthat:

 

  • asztalosüzemek (pl. bútorasztalosok), fűrészüzemek és más, fával kapcsolatos iparágakból származó fapor;
  • textilipari porok (textilüzemek);
  • bőrpor (cipőkészítés);
  • liszt (sütés és lisztfeldolgozás);
  • nikkel- és krómpor;
  • mustárgáz (a vegyi hadviselésben használt méreg);
  • rádium (ma már ritkán használt radioaktív elem).

 

Kevésbé egyértelmű kapcsolatban áll az orr- és orrmelléküregrák kialakulásával a munkahelyi ragasztó-, formaldehid- és szerves oldószer expozíció.

 

A légszennyezés oxidatív stresszt és gyulladást válthat ki az orrüreg és az orrmelléküreg sejtjeiben, ezért szintén daganatok kialakulásához vezethet.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak diagnosztizálása

Az orr- és orrmelléküregi daganatokat az alábbi vizsgálatokkal diagnosztizálják:

 

Endoszkópos vizsgálat: az orr-endoszkópia során vékony csövet vezetnek be az orrába, a cső végén fényforrás és kamera található. A kamera képeket küld egy monitorra, melynek segítségével orvosa felfedezheti az elváltozásokat.

 

Szövetminta-vétel (biopszia): ha orvosa rendellenességet talál az endoszkópos vizsgálat során, speciális eszközökkel szövetmintát vehet az elváltozásból.

 

Képalkotó vizsgálatok: az orr- és orrmelléküregek megtekintésére használt képalkotó eljárások közé tartozik a CT-vizsgálat és az MRI.

 

Kezelőorvosa további vizsgálatokat és más eljárásokat is javasolhat aktuális állapota alapján.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak kezelése

Az orr- és orrmelléküregi daganatok kezelése attól függ, hogy hol található a daganat, és milyen típusú sejtek érintettek.

 

Műtéti megoldások

A legtöbb orr- és orrmelléküregi daganatot műtéttel kezelik, amelynek során eltávolítják a daganatot. Nyílt műtét során a sebészek az orr közelében vagy a szájban ejtenek bemetszést, hogy hozzáférjenek az orrüreghez vagy az orrmelléküreghez, majd eltávolítják a daganatot és az esetlegesen érintett területeket, például a közeli csontot.

 

Bizonyos esetekben lehetőség van minimálisan invazív műtétre, amikor a sebészek endoszkóp és speciális eszközök segítségével is hozzáférnek a daganathoz. Ezeket az eszközöket az orron keresztül vezetik be, és egy apró kamera segítségével végzik a műtétet.

 

Az orr- és orrmelléküregi daganatok az agy, a szem és a látást irányító idegek közelében is elhelyezkedhetnek; ilyen esetekben a sebészek az ezeket a területeket érő károsodás minimalizálására törekednek.

 

Sugárterápia

A sugárterápia önmagában vagy műtét után is alkalmazható az orr- és orrmelléküregi daganatok kezelésére.

 

Kemoterápia

Az orr- és orrmelléküregi daganatokban szenvedőknél a kemoterápiát műtét előtt vagy után lehet alkalmazni, illetve sugárterápiával kombinálva.

 

Az orrüreg és orrmelléküreg rosszindulatú daganatainak megelőzése

Hagyjon fel a dohányzással. Ha nem dohányzik, ne is kezdje el!

 

Ha szeretné abbahagyni a dohányzást, akkor a következő honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:

www.leszokastamogatas.hu

Zöldszám: 06-80-44-20-44

 

Lásd még: Leszokás a dohányzásról

 

Védekezzen a munkahelyén. Tartsa be a munkahelyi biztonsági szabályokat és védje magát a levegőben található irritáló anyagoktól, például viseljen arcmaszkot.

 

A HPV-fertőzés és így a daganatos megbetegedések egy része védőoltással megelőzhetők. Magyarországon a HPV elleni oltás az iskolai kampányoltás keretében önkéntesen választható lányoknak és fiúknak egyaránt. Aki felnőttként szeretne oltást kapni, keresse fel háziorvosát, nőgyógyászát vagy egy oltóközpontot. Idősebb korban a védőoltás térítésköteles.

 

Kapcsolódó tartalom: Rosszindulatú daganatok

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk