Wilms tumor

A Wilms tumor (más néven nephroblastoma) a magzati sejtekből kiinduló, gyermekkorban kialakuló rosszindulatú vesedaganat. Általában egyoldalú, de mindkét vesében is jelentkezhet.

 

A leggyakrabban 3 éves kor körül diagnosztizálják, 5 éves kor felett ritkán fordul elő. Gyakran jár együtt fejlődési rendellenességekkel. 

 

A Wilms tumor az egyik legjobban gyógyuló gyermekkori rosszindulatú daganatos betegség. Magyarországon évente 16-18 esetet diagnosztizálnak.

 

A Wilms tumor tünetei

A Wilms tumor korai szakaszban csak általános panaszokat okoz, első jellegzetes tünete általában egy tapintható nagy méretű hasi duzzanat és hasi fájdalom.

 

További lehetséges tünetek:

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tüneteket vagy egyéb gyanús jelet tapasztal gyermekénél, forduljon gyermek orvosához, aki a tünetek és a gyermek fizikális vizsgálata alapján dönt a szükséges vizsgálatokról.

 

Mivel a Wilms tumor ritka gyermekkori betegség, valószínűbb, hogy a hasi panaszokat valami más okozza. Bármi is álljon a panaszok hátterében, kisgyermeke egészsége érdekében ajánlott az orvosi konzultáció.

 

A Wilms tumor kiváltó okai

A Wilms tumor kialakulásának pontos oka nem ismert, de valószínűleg genetikai okok is szerepet játszhatnak. Ha a családban előfordult korábban Wilms tumor, akkor a gyermeknél fokozott a betegség kialakulásának kockázata.

 

Emellett nagyobb eséllyel fordul elő olyan gyermekeknél, akiknek egyéb születési rendellenességei vannak. Megelőzésére az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs mód. Ha kialakulásának kockázata az átlagosnál nagyobb, a vese gyakori ultrahangvizsgálata segíthet a korai stádiumban való felismerésben.

  

A Wilms tumor diagnosztizálása

Az orvos fizikális vizsgálatot végez, a hasban tapintható daganat felismerésére, vizelet- és vérvizsgálattal a daganat okozta elváltozások igazolhatók. Emellett sor kerülhet képalkotó vizsgálatokra is. A hasi ultrahang a daganat kiterjedéséről és elhelyezkedéséről ad képet, amit kismedencei CT- vagy MR-vizsgálat pontosíthat.

 

A diagnózis felállítása után az orvos a betegség előrehaladottságának mértékét (stádiumát) határozza meg. Az esetleges áttétek megállapítására mellkasröntgen- vagy mellkasi CT-vizsgálatot és csontvelővizsgálatot javasolhat.

 

A Wilms tumor osztályozása az alábbiak szerint alakul:

 

  • I. stádium: a daganat csak az egyik vesét érinti, áttétet nem ad, műtéttel eltávolítható.
  • II. stádium: a daganat átterjedt a vesén túli szövetekre, például közeli zsírszövetekre vagy erekre, amikor a műtéti eltávolítás még mindig lehetséges.
  • III. stádium: a daganat a közeli nyirokcsomókra vagy egyéb szövetekre (például hashártya) terjedt, műtéttel nem távolítható el teljesen.
  • IV. stádium: a daganat távoli áttéteket képez, például a tüdőre, a májra, a csontokra vagy az agyra terjed.
  • V. stádium: a rákos sejtek mindkét vesében megtalálhatók (kétoldali daganatok).

 

A Wilms tumor kezelése

A Wilms tumor kezelése összetett, és a betegség stádiumától függ. A sebészi beavatkozás jelentheti az érintett vese egy részének, vagy akár az egész vesének az eltávolítását is. Ha a daganat a környező szövetekre terjedt, azok eltávolítása is a műtét része lehet.

 

A sebész beavatkozás mellett szükség lehet kemoterápiára és sugárkezelésre is.

 

Ha a vese méregtelenítő funkciója nagyban sérült, vagy a veséket eltávolították, művesekezelés vagy veseátültetés válhat szükségessé.

 

A fiatal korban alkalmazott kemoterápia és sugárkezelés később okozhat szövődményeket. A Wilms tumor kevésbé agresszív fajtáinak hosszú távú túlélése magas, megközelíti a 90%-ot.

 

Az onkológiai kezelés befejezése után előbb 3-6 havonként ismétlődő, majd egyre ritkuló kontrollvizsgálatokkal ellenőrzik, hogy a betegség nem újult-e ki. A végleges gyógyulás a kezelés befejeződése utáni 5 panaszmentes évet követően mondható ki.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk