Pajzsmirigy túlműködés (Hipertireózis)

Pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis, hipertireózis) esetén a pajzsmirigy túlzott mennyiségű hormont termel és választ ki, ami változatos tünetekhez vezethet. A pajzsmirigy-túlműködést leggyakrabban autoimmun folyamat vagy pajzsmirigygyulladás okozza.

A pajzsmirigy fokozott működése miatt ilyenkor a szervezet alapanyagcseréje felgyorsul, a vérben emelkedett pajzsmirigyhormon-koncentráció mérhető (T4 és T3).

A pajzsmirigy-túlműködés főbb tünetei

A hyperthyreosis az anyagcsere fokozódásával járó állapot, ezért a jó étvágy mellett is fogyással, valamint fokozott verejtékezéssel, hasmenéssel és szapora pulzussal jár.

Egyéb tünetei lehetnek még:

A betegség tüneteként bőrelváltozások is megjelenhetnek. A bőr leggyakrabban vékonnyá, szárazzá, fakóvá válik, de előfordulhat a bőr kivörösödése is. Utóbbi általában a lábfejen és a lábszáron látható elváltozás.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tünetek valamelyikét észleli – különösen, ha mással nem magyarázható fokozott ingerültséget, hőhullámokat, túlhevülést és izzadást, remegést vagy magas vérnyomás okozta szédülést tapasztal –, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodni fog a szükséges vizsgálatokról és a megfelelő szakrendelésre történő beutalásról.

Fontos! Kezeletlen pajzsmirigybetegségnél krízisállapot is kialakulhat. Ha súlyos tünetek – láz, magas pulzus, akut rosszullét – jelentkeznek, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

Endokrinológiai kivizsgálás indokolt, ha a fenti tünetek várandósság, a nyakon kitapintott göb vagy meddőség mellett jelentkeznek. A pajzsmirigyműködés kivizsgálása, valamint kardiológiai kivizsgálás jöhet szóba, ha a fenti tünetek mellett ismert szívbetegsége van, vagy egyéb tünetek, például szívdobogásérzés (palpitatio) jelentkezik.

A pajzsmirigy-túlműködés szövődményei

A krónikussá váló hyperthyreosis változatos tünetei többféle szövődményhez is vezethetnek. Szemproblémák elsősorban az autoimmun eredetű Graves–Basedow-kórban szenvedők esetében fordulnak elő, ilyenkor a szemek kidüllednek, bevörösödnek. Az elváltozás kezeletlenül akár vakságot is okozhat.

Szívbetegség tünetei lehetnek a szapora szívverés (magas pulzus), a szívritmuszavar, és akár akut szívizominfarktus is kialakulhat, ezért ilyen jellegű tünetek esetén mindenképpen szükséges szakorvosi, kardiológiai konzultáció és kivizsgálás.

A kalcium-anyagcsere zavara miatt magas a csontritkulás kialakulásának kockázata is.

A pajzsmirigy-túlműködés súlyos szövődménye a thyreotoxikus krízis (vagy thyreotoxikus vihar), amely ritka sürgősségi, életet veszélyeztető állapot. Hyperthyreosissal élő betegeknél jelentkezhet, és kezeletlen esetben halálos kimenetellel járhat. Olyankor alakul ki, amikor a pajzsmirigy rövid idő alatt nagy mennyiségű hormont bocsát a véráramba. Nőknél gyakrabban fordul elő, és jellemzően 40 éves kor körül jelentkezik. Tünetei között a forróság, lázas állapot, izzadás, igen szapora szívdobogásérzés, hasmenés, hányinger, hányás, kifejezett agitáltság és zavartság, remegés és kiszáradás-érzés említendő.

Gyakran kezeletlen vagy alulkezelt pajzsmirigy-túlműködés esetén alakul ki, de akut kórállapotok (pl. fertőzés, trauma, pajzsmirigy- vagy egyéb sebészeti beavatkozás, szívinfarktus, agyi infarktus) vagy a hyperthyreosis terápiájának hirtelen elhagyása is elősegítheti a kialakulását.

A terápia gyakorta intenzív osztályos ellátást igényel, amely tüneti terápiát, szükség esetén szervtámogató/-pótló kezelést foglal magában. Kezeletlen esetben szívelégtelenséghez, görcsrohamokhoz, véralvadék kialakulásához, delíriumhoz, kómához és halálhoz vezethet.

A pajzsmirigy-túlműködés kiváltó okai

A pajzsmirigy krónikus túlműködéséhez és a pajzsmirigyhormonok termelődési zavarához az esetek többségében autoimmun folyamat vagy daganatos betegség vezet. A hyperthyreosis leggyakoribb oka a Graves–Basedow-kór, egy leginkább nőket érintő autoimmun betegség (a nő–férfi arány 5:1). A betegség a pajzsmirigyhormonok vérben történő felszaporodásával jár. A kiváltó oka nem ismert, az esetek 80%-ában azonban kimutathatók a vérben a TSH-receptor elleni antitestek, ami arra utal, hogy az immunrendszer megtámadta a hormontermelést szabályozó rendszert.

A másik lehetséges ok az autonóm adenóma, más néven göb (thyreotoxicosis solitaer toxicus pajzsmirigy göbbel), amely hormonálisan aktív, de a szabályozórendszer általában nem hat rá. Jellemző tünete az alattomos, lappangó kezdet. Egyik legfőbb oka a jódhiány, ugyanakkor ha egy már kialakult autonóm adenómát jóddal kezelünk, súlyos, életet veszélyeztető pajzsmirigy-túlműködés léphet fel. Viszonylag gyakran többgócú formában jelentkezik (thyreotoxicosis multinodularis toxikus golyvával).

A thyreotoxicosis egyéb kiváltó tényezői lehetnek még: a hipofízist érintő daganat, túlzott jódbevitel, a pajzsmirigy egyéb gyulladásos betegsége, túl sok pajzsmirigyhormon bevitele (thyreotoxicosis factitia), illetve golyva (thyreotoxicosis diffúz golyvával), amely leggyakrabban jódhiány következménye.

Ritka esetben, embrionális fejlődési variánsként pajzsmirigy-szövet lehet jelen egyéb anatómiai régiókban is (pl. a nyelvgyök területén, a nyelv alatt, a gége előtt, a gátorban vagy a légcső körül) – ezt ectopiás pajzsmirigy-szövetnek nevezzük. Az ectopiás szövet hormontúltermelése esetén is kialakulhat hyperthyreosis (thyreotoxicosis ectopiás pajzsmirigy következtében).

A pajzsmirigy-túlműködés diagnosztizálása

A hyperthyreosis esetén – mint a pajzsmirigybetegségeknél általában – elengedhetetlen a széles körű kivizsgálás, amelynek alapvető részei a fizikális vizsgálat és a pajzsmirigyműködés speciális vizsgálatai.

A kivizsgálás részét képezi a laborvizsgálat (hormonvizsgálatok a vérben: a T3, T4, TSH, valamint autoantitestek vizsgálata) és a pajzsmirigy ultrahangvizsgálata. Göbök azonosítása esetén sor kerülhet szövettani mintavételre (biopszia), valamint a jódfelvétel vizsgálatára is, például izotópos vizsgálattal.

A pajzsmirigy-vizsgálatokról külön cikkben olvashat bővebben.

A pajzsmirigy túlműködés kezelése

A terápiát a tünetek súlyossága és a hyperthyreosist kiváltó ok kezelése határozza meg. Gyógyszeres terápiára és sebészi beavatkozásra is sor kerülhet. A béta-blokkolók a szív lassításával csökkentik a szív terhelését, valamint az oxigénigényt, ezenkívül az ereket is tágítják, így csökkentik a vérnyomást. Radiojód-kezelés esetén a jód a pajzsmirigyben hatva csökkenti annak méretét, hatására a tünetek néhány hónap alatt elmúlhatnak.

Ha a gyógyszeres kezelés önmagában nem elégséges, sor kerülhet a pajzsmirigy egy részének vagy a pajzsmirigygöb(ök) sebészi eltávolítására.

Lásd még: Pajzsmirigy-eltávolítás

A pajzsmirigybetegségek megelőzése

Figyelni kell a megfelelő jódfogyasztásra: a napi jódszükséglet felnőttkorban 150 µg (terhesség, szoptatás esetén 200 µg). A jód természetes forrása a tengeri halak, valamint a jódozott konyhasó. A megfelelő jódmennyiség biztosítása mellett lényeges a szelén bevitele (50-100 µg/nap) is.

Az egészséges anyagcsere-folyamatok fenntartása érdekében általános érvénnyel kiemelendő a rendszeres testmozgás megelőző szerepe és a testsúly rendezése.

A dohányzás a pajzsmirigybetegségeket is súlyosbíthatja, ezért ajánlott a dohányzás mellőzése. A dohányzásról való leszokáshoz igénybe vehető lehetőségekről a háziorvosánál érdeklődhet, aki a megfelelő szakemberhez vagy szervezethez tudja irányítani, illetve használhatja az alábbi elérhetőségeket:

 

Dohányzás Leszokást Támogató Központ weboldala:

www.leszokastamogatas.hu/

Zöldszám: 06-80-44-20-44

 

Pajzsmirigy-túlműködés várandósság idején

Az anyai pajzsmirigy túlműködése veszélyt jelenthet a fejlődő magzatra: gyakoribb lehet a koraszülés, illetve a vetélés is.

Anyai szövődmény lehet a lepényleválás, és anyai szívproblémák is jelentkezhetnek, ezért várandósság idején fokozott figyelmet kell fordítani a pajzsmirigy-túlműködésre utaló tünetekre. Panasz esetén mielőbb értesíteni kell a szülész szakorvost, aki szükség esetén endokrinológussal is egyeztet a teendőkről.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk