A hát csontjainak, ízületeinek, kötőszövetének, izmainak, idegeinek bármilyen sérülése komoly fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat. A sérülés bekövetkezhet sportolás, ház körül vagy a kertben végzett munka, hirtelen rázkódás, autóbaleset vagy hirtelen mozgás, ütés, zuhanás (esés) során. A legtöbb sérülés a hát alsó részén történik. A gyakori sérülések közé tartoznak a ficamok, a porckorongsérvek, illetve a csigolyatörés. A sérülések súlyossága a károsodás mértékétől függ.
A hátsérülés tünetei
A hátsérülés tünetei a sérülés helyétől és súlyosságától függenek. A sérülésnek lehetnek helyi, szemmel jól látható tünetei – mint pl. horzsolás, de jellemzők lehetnek a szemmel nem látható, gerincsérülésből következő tünetek is.
Hátsérülés tünetei között megtalálhatóak:
- a sérült terület és környékének érzékenysége (fájdalmas tapintás),
- fájdalom, amely mozgással, tüsszentéssel, köhögéssel vagy nevetéssel súlyosbodhat,
- merevség vagy mozgási nehézség,
- felállási nehezítettség,
- izomgörcsök a gerinc két oldalán,
- véraláfutás,
- duzzanat,
- egyik, vagy mindkét lábban sugárzó fájdalom.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az alábbi tünetek bármelyike súlyos hátsérülést jelezhet:
- légszomj vagy légzési nehézség,
- zsibbadás, tűszúrások érzése a kézen, karokon, lábakon,
- mozgásképtelenség,
- vér a vizeletben.
A fenti tünetek előfordulásakor azonnal forduljon orvoshoz, hívjon mentőt! A sérült mozgatása tilos; a fejet, nyakat, gerincet óvatosan meg kell támasztani, elkerülve a csavaró vagy hajlító mozdulatokat.
Hátsérülés megelőzése
Hátsérülés megelőzésében elsősorban a megfelelő munkavédelmi eszközök, sportolásnál pedig a gerincvédő eszközök használata emelendő ki. Fontos továbbá az időskori elesés megelőzése, a csontritkulás időbeni kezelése, illetve megelőzése.