Az oltások a fertőző betegségek megelőzésének alapkövei, a minél nagyobb számban történő immunizálás a járványok terjedésének esélyét csökkenti. Vannak azonban olyan állapotok, korábbi oltásokra adott reakciók, amikor az alapellátásban nem dönthető el biztonsággal, hogy az adott vakcina beadható-e. Ilyenkor szükséges az egyéni védőoltás szaktanácsadás.
Az alábbi esetekben javasolt az egyéni oltási szaktanácsadás igénybevétele
HIV-fertőzött személyeknek
- A HIV-fertőzött anyák újszülöttjei nem részesíthetők BCG-oltásban. Az újszülött HIV-fertőzöttségének kizárása után a BCG-oltás elvégezhető.
- Tünetmentes HIV-fertőzött személyek az életkorhoz kötött kötelező és ajánlott védőoltásokkal immunizálhatók, kivéve az élő kórokozó tartalmú oltóanyagokat. Élő kórokozót tartalmazó oltóanyaggal csak megfelelő kezelés és ellenőrzött immunológiai állapot mellett olthatók.
Lépeltávolításon átesetteknek, léphiányosoknak (splenectomizáltak)
- A lép vagy működésének hiánya a tokos baktériumokkal szembeni csökkent védekezőképességgel jár.
Immunkárosodottaknak
- Veleszületett és szerzett immunhiány esetén a betegek egyéni oltási terv alapján olthatók. A beteg közvetett védelme érdekében a környezetében élő személyek oltása javasolt (influenza, Pneumococcus, Peningococcus, bárányhimlő ellen).
Koraszülötteknek
- A koraszülöttek fertőzésre való hajlama nagy, és ezt a tartós kórházi ápolás, az orvosi beavatkozások, vizsgálatok, valamint a műtétek fokozhatják.
- Az egy időben adott több oltás a koraszülötteknél sem növeli az oltási reakciók súlyosságát és az oltást követő nemkívánatos események gyakoriságát.
Védőoltás-szaktanácsadók
A védőoltás-szaktanácsadók elérhetőségét, rendeléseit itt találhatja.