Oltási időközök
Az oltások esetében kiemelten fontos a biztonság, amely csak pontos és precíz megfigyelés és adatgyűjtés megvalósításával lehetséges. A biztonság és hatékonyság biztosítása érdekében az oltások között eltelt időtartamokra szakmai szabályok vonatkoznak.
- Különböző inaktivált (tehát élő kórokozót nem tartalmazó) oltóanyagok (pl. influenza, Pneumococcus stb.) egyszerre vagy időköz tartása nélkül bármikor beadhatók.
- Ugyancsak egyidejűleg vagy időköz tartása nélkül adható inaktiváltoltóanyag-tartalmú és élőkórokozó-tartalmú vakcina.
- Különböző élő kórokozót tartalmazó vakcinák egyszerre is adhatók (pl. MMR és varicella vagy MMR és sárgaláz). Ha azonban nem egyszerre történik a beadásuk, az élő kórokozót tartalmazó vakcinák adása között legkevesebb 4 hét időközt kell tartani.
Oltási időközök műtétek környékén
Műtétekkel való egybeesés esetén:
- életmentő beavatkozás: az immunizáció idejétől függetlenül, bármikor elvégezhető, és el is végzendő;
- tervezett műtét végzése: a védőoltás beadását követően nem élő kórokozót tartalmazó oltás esetén 72 óra várakozás ajánlott, élő kórokozót tartalmazó vakcina adása után 14 nap várakozás ajánlott.
Ismétlő oltások
A különböző oltóanyagok különböző hatásmechanizmusuk által eltérő reakciót váltanak ki az immunrendszer részéről. Továbbá a fertőző betegségek elleni védekezés, az immunrendszer megfelelő működése egy biológiai folyamat, amelyet számos tényező befolyásolhat. Ezért bizonyos vakcinákból nem elegendő egyetlen oltás beadása a védettséghez, illetve bizonyos időközök elteltével emlékeztető oltás válhat szükségessé.
A magas szintű védelem csak akkor szavatolható, ha a megfelelő oltási sorozat beadásra kerül, illetve a szükséges idő elteltével az emlékeztető oltást is megkapja az oltandó személy. Egyes esetekben ettől az oltóorvos – a szakma adott esetre vonatkozó szabályait követve – eltérhet.
Vonatkozó jogszabály:
- 18/1998. (VI. 3.) NM-rendelet a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről