A protozoonok mikroszkópos méretű élőlények, amelyek szabadon vagy parazitaként fordulhatnak elő a természetben. Képesek szaporodni az emberi szervezetben, súlyos fertőzéses állapotot előidézve. A protozoon-fertőzések megfelelő higiéniás intézkedések betartásával megelőzhetők, a diagnózist követően pedig jól kezelhetők.
A protozoonok általában az emberi bélrendszerben telepednek meg. Átadásuk emberről emberre jellemzően széklettel, szájon át (ún. oro-fekális úton) történik, például széklettel szennyezett étel vagy -víz fogyasztásával, széklettel szennyezett eszközök használatával, nem megfelelő kézhigiéné esetén vagy orális nemi aktus során.
A gyakoribb protozzoon-fertőzések az alábbiak lehetnek.
Balantidiasis
A Balantidium coli protozoon parazita által okozott bélrendszert érintő fertőzés. A parazita mindenhol előfordul a világon, de legelterjedtebb a trópusi- és szubtrópusi régiókban és a fejlődő országokban. Állati rezervoárja a sertés, így a sertéstenyésztéssel foglalkozó területeken a leggyakoribbak a fertőzések, különösen a szegényes higiéniájú régiókban.
A kórokozó oro-fekális úton terjed szennyezett élelmiszer vagy -víz fogyasztásával. A fertőzés gyakran tünetmentes, de más, súlyos társbetegséggel élőkben hasmenés, hasi fájdalom, súlyos esetben a vastagbél falának kilyukadása (vastagbél-perforáció) is kialakulhat.
A fertőzést a széklet mikrobiológiai vizsgálatával diagnosztizálják, és gyógyszeresen (tetracyclin, metrodinazol, iodoquinol) kezelhető. Az endémiás trópusi területekre utazók a megfelelő higiéniás intézkedések betartásával általában megelőzhetik a fertőzést.
Cryptosporidiosis
A cryptosporidiosis a Cryptosporidium parazita által okozott vizes hasmenést jelöli. A parazita számos fajtája okoz fertőzést állatokban, néhány közülük az emberi fertőzésért is felelős. Előfordulhat a vízben, talajban, élelmiszerekben, illetve állat vagy ember székletével szennyezett felületeken. A kórokozó fertőzött széklettel terjed. A vízzel terjedő fertőzésekért felelős egyik leggyakoribb mikroorganizmus.
A kórokozót külső héj védi, ezért az emberi szervezeten kívül is hosszabb ideig képes a túlélésre, és a héj ellenállóvá teszi a klóros fertőtlenítőszerekkel szemben is.
Cystoisosporiasis
A cystoisosporiasis a Cystoisospora belli (korábban Isispora bellinek nevezett) parazita által okozott bélrendszeri fertőzés (korábban: isosporiasis). A Cystoisosporiasis leggyakrabban a trópusi- és szubtrópusi területeken fordul elő, fertőzött személy székletével szennyezett élelmiszer vagy -víz fogyasztásával terjed.
A leggyakoribb tünet a vizes hasmenés, emellett hasi görcsök, hányinger, hányás, étvágytalanság is jelentkezhet; a gyengült immunrendszerű személyeknél súlyosabb tünetek is kialakulhatnak.
A betegséget a széklet mikrobiológiai vizsgálatával diagnosztizálják. A fertőzés antibiotikummal kezelhető és a megfelelő higiéniás szabályok betartásával megelőzhető.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben trópusi- vagy szubtrópusi területen járt, illetve egyéb okból feltételezhető, hogy protozoon-fertőzést kapott el, vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, aki a tünetek és a körülmények mérlegelése alapján dönt a szükséges teendőkről és a kezelés módjáról.
Kapcsolódó tartalom: Utazás és egészség