A koleszteatoma (gyöngydaganat) a középfülbe jutó elszarusodó laphám, mely egymásra rakodó szarurétegeket termel. A hámsejtek többféle módon kerülnek a középfülbe. A koleszteatoma halláscsökkenéshez vezet, továbbá a fül kellemetlen szagú, gennyes váladékozással, arcidegbénulással, valamint szédüléssel is járhat.
Az elváltozás nem tekinthető daganatnak, ugyanakkor folyamatos növekedésével, a középfülben terjedve károsítja a dobüreg képleteit, a hallócsontokat, vagy akár az arcideget is. Gyakran felülfertőződhet, így a gyulladás is pusztítja a környező képleteket.
Koleszteatoma eltávolítás
A gyöngydaganat egyetlen kezelési módja az elváltozás műtéti eltávolítása. A diagnózis abszolút műtéti indikációt jelent. A műtét előtt fül-orr-gégészeti és audiologiai kivizsgálás, képalkotó diagnosztika (CT), altatóorvosi vizsgálat történik.
A műtétet altatásban végzik, mikroszkóp alkalmazásával. Általában a műtét 2-3 óráig tart, a beteg pedig akár aznap haza is mehet. A műtét az elváltozás kiterjedtségétől, elhelyezkedésétől függően többféle módon is történhet.
Szanációs műtét (mastoidectomia): amennyiben a gyulladás, vagy koleszteatoma a csecsnyúlvány (fül mögött tapintható csont) üregrendszerét is érinti, ezt a bonyolult üregekkel átszőtt teret fel kell tárni (a folyamat kiterjedtségétől függően teljes egészében vagy csak részlegesen), a kóros elváltozás és gyulladás teljes eltávolítása érdekében.
Radikális fülműtét: műtét utáni esetleges szövődmény kialakulása esetén végzik, ma már ritkábban.
Rekonstrukciós műtét (tympanoplastica): cél a dobüregi hangvezető rendszer működésének helyreállítása. Dobhártyakárosodás esetén annak rekonstrukciójára porcot, vagy izombőnyét (fascia) is alkalmazhatnak (myringoplastica). Amennyiben a hallócsontokat érte a károsodás, a hallás visszaállítása érdekében csontot (leggyakrabban ezt), porcot, vagy szintetikus fém protézist is használhatnak. Kiterjedt gyulladás esetén a helyreállítás, csak egy második műtét során végezhető el 6 hónap – 1 évvel később, a gyulladás elmúltával.
A beteg műtét napján, vagy azt követő napon hazamehet. A fülébe valószínűleg tampont helyeztek, ezt általában a műtét utáni napon távolítják el, kötéscsere is ekkor történik. Amennyiben szükséges, a varratszedésre általában 1-2 héttel a műtét után kerül sor.
Tartsa a fülét szárazon. Ne érje a fülét víz, védje vazelines vattacsomóval. Egy hétig a műtét után ne mosson hajat. Ne ússzon, amíg orvosa nem mondja, hogy a füle teljesen meggyógyult. Pár hétig ne üljön repülőre, ne végezzen megerőltető tevékenységeket, ne sportoljon a műtét után.
Ha a sebésznek a csecsnyúlványt üreggé kellett alakítania, többször vissza kell mennie az orvosához kontrollra az első pár hónapban, amíg az üreg teljesen be nem gyógyult. A fül tisztítását is orvos végzi ebben az esetben.
Koleszteatoma eltávolítás lehetséges szövődményei
A műtét után szédülés, az ízérzés zavara előfordulhat, ez természetes, pár napon belül elmúlik.
A műtét többnyire ritka, de lehetséges szövődményei:
- vérzés,
- sebfertőzés,
- hegesedés;
- vérrög kialakulása az alsó végtagban,
- tüdőembólia.
A műtét ritka szövődményei:
- hallásvesztés,
- a fül zsibbadása, érzéketlensége,
- az arcideg sérülése,
- az ízérzés megváltozása,
- tinnitus (fülzúgás),
- a fül váladékozása,
- a koleszteatoma kiújulása.
A koleszteatoma alattomos kiújulásra hajlamos betegség, ezért különösen fontos a rendszeres fül-orr-gégészeti kontrollvizsgálat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Keresse fel kezelőorvosát, ha a műtét után:
- lázas,
- erős fejfájása jelentkezik,
- a füle erősen vérzik vagy váladékozik,
- súlyos vagy fokozatosan rosszabbodó fájdalmat tapasztal a fülében.