A szubdurális hematóma (vérömleny) súlyos, orvosi ellátást igénylő állapot, amely során a koponya és az agy felszíne között, az agyhártya alatt vér gyűlik össze (koponyaűri vérzés).
A szubdurális hematómát az esetek többségében fejsérülés okozza, gyakran társul agyrázkódással járó eseményekhez.
A szubdurális vérzés veszélye, hogy a kialakuló hematóma az agyállományt nyomva súlyos tüneteket és agykárosodást okoz – ez a sérülés súlyosságától függően rövid időn belül, de akár 2-14 nappal később is kialakulhat. A koponyát ért nagy ütésekkel járó balesetek, fejsérülések esetén ezért érdemes mielőbb felkeresni a sürgősségi vagy baleseti sebészeti ügyeletet a kivizsgálás érdekében.
A szubdurális hematóma tünetei
A tünetek kialakulhatnak súlyos fejsérülés után közvetlenül (akut szubdurális hematóma), illetve – ritkább esetekben és kisebb fejsérülést követően – napokkal vagy akár hetekkel később (szubakut vagy krónikus szubdurális hematóma).
A szubdurális hematóma leggyakoribb tünete az egyre rosszabbodó fejfájás, amely esetenként nagyon erős is lehet.
További tünetek:
- hányinger és hányás;
- zavartság, nyugtalanság;
- személyiségváltozás (agresszív viselkedés, ingerültség vagy hangulatingadozás);
- ólmos álmosság vagy szokatlan levertség (letargia);
- látászavarok, illetve a pupillák eltérő mérete (pupillaaszimmetria);
- nehezített beszéd, értelmezési zavar, memóriavesztés;
- egyensúlyzavar, járási nehézség;
- gyengeség (vagy zsibbadás, bizsergés) a karokban vagy a lábakban;
- epilepsziaszerű rohamok;
- eszméletvesztés, kóma.
A szubdurális hematóma halálozási kockázata magas, különösen agykárosodás vagy idősebb életkor esetén. A betegség legsúlyosabb formája az akut szubdurális hematóma. Az ezt túlélők számára a felépülés hosszú időt vehet igénybe, valamint tartós fizikai és/vagy értelmi fogyatékosságra is számítani lehet.
A szubakut és a krónikus hematóma esetében – megfelelő általános egészségi állapot mellett, gyors műtéti kezeléssel – jobbak a kilátások a teljes felépülésre.
Mikor forduljon orvoshoz?
A súlyos fejsérülés mindig orvosi kivizsgálást és ellátást igényel. A koponyát ért baleset esetén (pl. autóbaleset, verekedés) minden esetben keresse fel a területileg illetékes baleseti sebészetet vagy sürgősségi ügyeletet.
A fejsérülés súlyossága nem mindig nyilvánvaló, ezért ha a sérülést követő időszakban a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A szubdurális hematóma kiváltó okai
Szubdurális hematóma akkor keletkezik, amikor a koponya és az agy közti térben (szubdurális térben) egy ér megsérül, és vérzés alakul ki. A vérzésből idővel vérömleny keletkezik az agyhártya alatt, amely – közvetve vagy közvetlenül – nyomást gyakorol az agyra, és ezzel károsíthatja.
A vérömlenyt jellemzően súlyos fejsérülések váltják ki, ugyanakkor nem ritka az sem, hogy banálisnak tűnő fejsérülést (ütést) hosszabb idő múlva, akár hetekkel később követnek a szubdurális hematóma tünetei.
A szubdurális hematóma kialakulásának kockázata a 60 év felettiek vagy a véralvadásgátlót szedők esetében – kisebb fejsérülések esetén is – magasabb az átlagosnál. Hasonlóan magasabb a kockázat acetilszalicilsav szedése, illetve túlzott alkoholfogyasztás esetén.
A krónikus szubdurális hematóma időskorban gyakoribb, ilyenkor enyhébb sérülés (pl. elesés) is a hematóma lassú kialakulásához vezethet. Gyakran előfordul, hogy a kiváltó eseményre a beteg nem emlékszik.
A szubdurális hematóma diagnosztizálása
Az orvos a beteget kikérdezi, megvizsgálja, és általában agyi képalkotó vizsgálatot, például CT-t vagy MRI-t kér a hematóma helyének és méretének, illetve a helyzet súlyosságának megállapítása érdekében. Előfordul, hogy festékanyagot fecskendeznek az erekbe az elváltozás pontosabb feltérképezéséhez.
A szubdurális hematóma kezelése
A kezelés módja függ a hematóma típusától, nagyságától és a tünetek súlyosságától is. A súlyosabb szubdurális hematómák leghatékonyabban és leggyorsabban (sürgősségi) műtéttel kezelhetők, a cél az agy vérömleny általi nyomásának gyors megszüntetése és a vérömleny eltávolítása. Az egyik leggyakoribb műtéti módszernél a koponyacsont egy részét ideiglenesen eltávolítják, hogy hozzáférjenek a vérömlenyhez, a másik típusú beavatkozásnál a koponyán fúrt apró lyukon keresztül távolítják el a vérömlenyt. A műtéti beavatkozásokat gyógyszeres kezelés és rehabilitáció követi.
A kisebb szubdurális hematómák műtét nélkül, maguktól is meggyógyulhatnak. Ha a hematóma nem okoz jelentős térfoglalást és koponyaűri nyomásnövekedést, akkor az ödéma gyógyszeres kezelése mellett megfigyelés alatt tartják a beteget.
A szubdurális hematóma lehetséges szövődményei
A szubdurális hematóma leggyakoribb szövődményei a következők lehetnek.
- Kóros agyi kitüremkedések alakulhatnak ki a vérömleny által kifejtett nyomás következtében, amelyek elhelyezkedésüktől függően további idegrendszeri panaszokat okozhatnak.
- Az életkor előrehaladtával magasabb a további vérzéses események előfordulási valószínűsége.
- A gyógyulás után magasabb az epilepsziaszerű rohamok kialakulásának kockázata.