Elektrokoaguláció során nagyfrekvenciás elektromos áram hatására kb. 80-150 °C-os hő képződik, melynek következtében a kezelt szöveten a fehérjék összecsapzódnak (koagulálódnak), így a kezelt elváltozás (pl. szemölcs) roncsolódik, és eltávolítható. A beavatkozás alatt (mivel az erek is roncsolódnak) minimális vérzéssel kell számolni. A beavatkozás füstképződéssel jár.
Elektrokoagulácó alkamazása a különböző gyógyászati területeken
A kezelés a következő gyógyászati területeken alkalmazható:
- bőrgyógyászat (pl. szemölcs eltávolítása),
- endoszkópos műtét,
- érműtét,
- idegsebészeti műtét,
- nőgyógyászati műtét,
- szívműtét,
- mellkasi műtét,
- ortopédiai műtét,
- baleseti sebészeti műtét,
- urológiai műtét,
- szájsebészeti műtét.
Mikor forduljon orvoshoz?
Elektromos sebészeti beavatkozás a felsorolt területek bármelyikén alkalmazható – egyik kiemelt alkalmazási terület a bőrgyógyászat. Amennyiben bőrén vírusos növedéket, szemölcsöt vagy egyéb bőrnövedéket lát, célszerű mihamarabb orvoshoz fordulni az eltávolítása miatt. A bőrgyógyász dermatoscoppal ellenőrzi és eldönti a kezelés kimenetelét.
A kezelés során elektromos sebészeti beavatkozás történhet, miután az eltávolított képlet szövettani vizsgálatra küldhető. A módszer alkalmas vírusos szemölcsök eltávolítására a bőrön, nemi szerveken és egyéb bőrkinövések pl. fibromák eltávolítására, esetleg ér eredetű elváltozások pl. póknévusz, hemangióma kezelésére.
Az elektrokoaguláció előtti teendő
A beavatkozás fájdalommal jár, a kezelést általában helyi érzéstelenítésben végzik (sebészeti műtét esetén altatásban). Bőrgyógyászati műtét előtt mindenképpen javasolt a kezelt terület bőrmikroszkópos átvizsgálása dermatoscoppal.
Az elektrokoaguláció utáni teendő
Elektrokoaguláció után a heggyógyulás kiváló, a kezelt felületen pörk alakul ki, mely magától leesik és meggyógyul. Célszerű a zavartalan sebgyógyulás miatt a direkt napsugárzást kerülni a gyógyulás fázisa alatt. A bőrgyógyászati kezelés után hámosító fertőtlenítő kenőcs alkalmazása javasolt.
Az elektrokoaguláció szövődményei
Az elektrokoagulációnak, mint minden műtéti beavatkozásnak, vannak kockázatai, veszélyei, pl. utóvérzés, hányinger, hányás az érzéstelenítés miatt, fájdalom a kezelt területen. Ezek a szövődmények nagyon ritkák.
Elektrokoaguláció ellenjavallatai
Nem javasolt elektrokoaguláció alkalmazása az alábbiak fennállása esetén:
- érzéstelenítőszer-érzékenység,
- elektromos eljárás intoleranciája,
- száraz szövet esetén.