A fogkorona egy sapkaszerű, de a fog formáját utánzó külső burok, amelyet fogtechnikus készít el, és a fogorvos ragasztja rá az előkészített fogra.
A fogkorona megoldást jelent olyan esetekben, amikor a fog baleset vagy szuvasodás következtében olyan mértékben károsodott, hogy az egyszerű töméssel vagy betéttel már nem állítható helyre. Gyökérkezelést követően is gyakran ezt a megoldást ajánlja a fogorvos. A fémből, porcelánból, vagy akár cirkonból készült fogkorona megvédi a megmaradt foganyagot, megerősíti, összetartja azt. Mivel a fogkorona kinézetre és érzésre is szépen utánozza a természetes fogakat, segítségével a szép mosoly és a rágásélmény is tökéletesen helyreállítható.
A fogkorona olyan esetben is megoldás lehet, amikor valaki nem elégedett a fogai formájával vagy színével. Az esztétikus, fogszínű koronák segítségével szinte minden ilyen jellegű problémát korrigálni lehet.
A fogkorona elkészítése
A fogkorona elkészítése több fogorvosi látogatás alatt készül el. Az előkészítő vizsgálat során a fogorvos alaposan megvizsgálja a fogakat, a harapást, szükség esetén röntgenfelvételt készít.
A korona készítésének első lépése a fog előkészítése, preparálása. Ennek során a fogorvos kialakítja azt a megfelelő formát, amire a koronát biztonságosan rá tudja ragasztani. A precíz, alapos preparálást követően a fogorvos lenyomatot vesz a fogakról. Ennek során egy gyurmaszerű, vagy folyékony anyagot juttat a fogakra, amely megkeményedve megőrzi a fogak „negatívját”. A fogorvos a harapást, vagyis az alsó-felső fogak egymáshoz való pontos viszonyát is rögzíti, s a lenyomattal együtt elküldi a fogtechnikai laboratóriumba. Ezek alapján készíti el ugyanis a koronát a fogtechnikus. Mivel azonban a korona csak a következő alkalomra készül el, az előkészített fogat addig ideiglenes koronával látják el.
A következő alkalommal történik a ragasztás, az elkészült korona végleges rögzítése az előkészített fogon. A korona tehát a fix pótlások közé tartozik, a páciens azt nem tudja eltávolítani a szájából. A korona színét a körülötte lévő fogak színéhez igazítja a fogtechnikus, így az a valódi fogaktól gyakorlatilag megkülönböztethetetlen.
Nagyon lényeges, hogy habár a korona elkészül ezen az alkalmon, a kezelés maga nem ér véget: a fogorvos rendelése szerint féléves vagy éves kontrollvizsgálatokon mindenképpen meg kell jelennie a betegnek. A legtöbb magánintézmény a garanciát is ehhez köti, mivel ezeken az ellenőrzéseken tudja követni a fogorvos a korona megfelelő tisztítását, és a szájban való megfelelő működését.
A fogkorona tisztítása
A megfelelő fogápolási szokások kialakítása elsődleges fontosságú, ugyanis az elkészült korona megfelelő tisztítása nagyban meghatározza azt, hogy milyen hosszú életű lesz a pótlás. Habár a korona maga nem képes szuvasodni, megfelelő tisztítás híján alájuthatnak baktériumok, s károsíthatják a fogat, ami akár az egész fog elvesztéséhez is vezethet. A fogselyem, a fogköztisztító kiskefe és a szájzuhany használata mind hozzájárul, hogy a korona hosszú ideig tudja ellátni a feladatát.
A dohányzás a fogászati koronák életét megrövidítheti, így a cigaretta elhagyása is ajánlott a pótlást viselők számára.
Mikor forduljak fogorvoshoz?
A korona beragasztását követően a legtöbb páciens számára 1-2 napig szokatlan lehet az új pótlás. Ez teljesen normális jelenség.
A következő helyzetekben azonban mielőbb fel kell keresni a fogorvost:
- a korona emel, vagyis előbb ér össze a szemben lévő fogakkal, mint a többi fog;
- a korona alatt érzékeny vagy rendszeresen megfájdul a fog;
- ínyvérzést, ínyfájdalmat, gyulladást tapasztal;
- kellemetlen ízű vagy szagú a korona környéke;
- genny ürül a fogkorona mellől;
- a korona valamely része éles, szúrós, bántja a nyelvet;
- afták, gyulladásos elváltozások alakulnak ki a szájban;
- nem rögzül stabilan a korona, megmozdul vagy kiesik;
- a korona megrepedt, vagy letört belőle egy darab.
Megoldások fogkorona helyett
Habár a fogkorona hosszú távú, esztétikus megoldást jelenthet, hátránya, hogy az előkészítés során legtöbbször sok foganyagot el kell távolítania a fogorvosnak. Így amennyiben esztétikai (szín vagy formai) problémák kapcsán merül fel a korona, mint lehetőség, vagy csak kis mértékben szuvas a fog, érdemes a kevesebb foganyagveszteséggel járó megoldásokat is mérlegelni.
Ezek a megoldások a következők lehetnek:
- fogtömés,
- fogbetét,
- foghéj.
A kezelések finanszírozása
Közfinanszírozott rendelőben 18 év alatt, 62 év fölött, várandósság, üzemi baleset vagy súlyos betegség esetén a fogkorona elkészítésére orvosi munkadíjat nem számolnak fel, a fogtechnikai költségeket pedig a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) oldalán a gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg.
További kedvezményekről, ezek pontos mértékéről, illetve a mindenkor hatályos jogszabályokról az ezen az oldalon tájékozódhat.