Az FSH – tüszőérlelő hormon – egy női nemi hormon, ami az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik, és a menstruációs ciklus szabályozásában vesz részt.
Másik fontos női nemi hormon a luteinizáló hormon (LH), mely szintén a menstruációs ciklust szabályozza, egyensúlyban az FSH-val. Az FSH a peteérést támogatja a ciklus elején az ovuláció előtt, az LH pedig a ciklus második felében a tüszőrepedésben és a sárgatest fenntartásában játszik szerepet. Amennyiben a két hormon szintje nem megfelelő, termékenységi problémák jelentkezhetnek.
Ez a két hormon férfiakban is termelődik, feladatuk a spermium képződés támogatása.
Az FSH eltérések főbb tünetei
Az FSH szint normálistól való eltérésének főbb tüneti:
- teherbeesési nehézség,
- meddőség,
- menstruáció zavarai (pl. szabálytalan ciklusok),
- menopauzában a klimax tünetei (pl. hőhullámok, alvászavar).
Kóros értékére férfi meddőség esetén is gondolni kell.
Gyermekeknél az FSH-t és az LH-t akkor szükséges ellenőrizni, ha a serdülés túl korai vagy túl késői időpontban kezdődik.
Az FSH szint ellenőrzése indokolt amennyiben:
- meddőség áll fenn;
- vérzészavar áll fenn;
- korai vagy késői pubertás áll fenn;
- PCOS (policisztás petefészek szindróma);
- elhúzódó pubertás;
- hipofízis, hipotalamusz rendellenesség;
- klimax, korai klimax esetén.
A tüneteket a kóros értéket okozó betegség határozza meg, melyek a következők lehetnek:
Magas FSH szint
Általában a petefészek hibás vagy csökkent működését jelenti, előfordulhat policisztás petefészek szindróma (PCOS), petefészek-daganat, illetve petefészek-elégtelenség esetén, de a menopauza környékén is emelkedik a szintje.
Alacsony FSH szint
Alacsony hormonszint az agyalapi mirigy vagy a hipotalamusz betegsége miatt alakulhat ki, esetleg kóros soványság esetén (ha nagyon alacsony a BMI), vagy ha a petefészek valamely okból alulműködik.
Mikor forduljon orvoshoz?
Mindenképp keresse fel háziorvosát vagy szülész-nőgyógyászát, amennyiben menstruációja rendszertelenné válik, vagy egyéb vérzészavart tapasztal, illetve ha teherbeesési problémái vannak.
Az FSH szint mérése
Az FSH mérést a ciklus 2-5. napján szükséges elvégezni.
Normál értéke nőknél:
- 2,5-12 IU/L (korai follikuláris fázisban)
- 3,5-14 IU/L (follikuláris fázisban)
- 4,5-25 IU/L (ovuláció szakaszban)
- 1,7-8 IU/L (luteális fázisban)
Normál értéke férfiaknál:
- 1,5-12 IU/L
Mit jelent az FSH teszt eredménye?
Nőknél az FSH és az LH szint segít megkülönböztetni az elsődleges petefészek-elégtelenséget (petefészek-elégtelenség) a másodlagos petefészek-elégtelenségtől (petefészek elégtelensége az agyalapi mirigy vagy a hypothalamus betegsége miatt).
Gyermekek esetében a magas FSH-szint korai pubertást jelez, ami mindenképp kivizsgálást igényel.
Az egyes hormonok szintjét mindig az általános állapot, a tünetek és a többi hormon szintjével összhangban szükséges vizsgálni és értelmezni.
FSH-szint eltérések kezelése
A terápiát a kiváltó ok határozza meg, szükséges esetén gyógyszeres kezelésre kerülhet sor. Fontosak az életmódbeli változtatások is, azaz a normál testsúly elérése, dohányzás abbahagyása, valamint a mérsékelt alkoholfogyasztás vagy absztinencia.