A tinea cruris a bőr gombás fertőzése. Főleg olyan emberek esetében fordul elő, akik sokat izzadnak, pl. elhízás, hiperhidrózis vagy sportolás miatt.
Kellemetlen tünetekkel jár – viszkető, égő, vörös kiütések –, azonban fontos tudni, hogy a tünetek nem súlyosak, és csak a bőr felületes rétegét érintik. A foltok megjelenhetnek az ágyék területén, a comb belső felszínén, illetve más nyirkos, meleg bőrterületeken (főként a hajlatokban, bőrredőkben), ahol a gomba az ideális környezet miatt könnyen szaporodik.
Férfiak esetében gyakoribb az előfordulása.
A tinea cruris tünetei
A bőr az érintett területen (pl. ágyék, comb, fenék) viszket és ég, pikkelyes, pelyhes, hámló megjelenésű lehet a bőr. A piros, gyulladt fertőzött folt terjedhet gyűrű alakban, szegélyében apró hólyagok jelenhetnek meg. A piros folt száraz megjelenésű, lehet körkörös vagy félhold alakú, kellemetlen, égő tünettel jár, de akár panaszmentes is lehet. Az elváltozás nem súlyos.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, azaz kiütései vannak a bőrén, amelyek otthoni kezelésre nem szűnnek, esetleg lázas, fájdalmai vannak, forduljon orvoshoz.
A tinea cruris oka
A tinea cruris oka a dermatofiták családjába tartozó, Trichophyton rubrum nevű gomba. Ezek a gombák okozzák a körömgombát, a lábgombát és a hajas fejbőr gombás fertőzését is. Könnyen terjedhet emberről emberre, de közvetítő lehet a ruházat, szennyezett törölköző is. Nyilvános öltözőkben, uszodában is könnyű elkapni. Az állatoktól, házi kedvencektől is elkapható a gombás fertőzés. A tinea cruris a láb gombás fertőzéséből is kialakulhat, mivel törölközővel könnyen továbbvihetjük a lábról a combra a kórokozókat. A gomba a meleg, nyirkos helyeket kedveli, ott indul szaporodásnak. A fertőzés kockázati tényezője a férfinem, a serdülőkor, a túlsúly, az izzadásra való hajlam, a legyengült immunrendszer, a cukorbetegség, valamint a szűk fehérnemű vagy ruházat viselése.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap, és a tünetek eltűnéséig fertőzőképes a beteg.
A tinea cruris szövődményei
A terápia sikertelensége esetén kiújulhat a bőr gombás fertőzése, ezenkívül kialakulhat másodlagos bakteriális fertőzés a gombás fertőzés talaján. Szteroidhasználat miatt kialakulhat a bőr elvékonyodása (atrófia), teleangiectasia (hajszálértágulat), granuloma, de ezek nagyon ritkán fordulnak elő.
A tinea cruris diagnosztizálása
A klinikai tünetek alapján általában egyértelműen diagnosztizálható a bőr gombás fertőzése. Amennyiben mégis kérdéses a tünetek mögötti ok, akkor bőrminta (pl. bőrkaparék) küldhető a laboratóriumba, ahol különböző módszerekkel, pl. mikroszkóppal azonosítják a gombát.
A tinea cruris kezelése
Enyhébb esetben elegendők lehetnek a vény nélkül kapható készítmények, amelyek a gombás fertőzést képesek megszüntetni (pl. kenőcs, hintőpor, spray vagy krém) helyileg alkalmazva (pl. mikonazol, terbinafin). A kezeléseket a tünetek elmúlta után is folytatni kell 1-2 hétig.
Súlyosabb esetben szükség lehet szisztémásan alkalmazott gombaölő szerre is tabletta formájában (pl. terbinafin, itrakonazol). A kombinált helyi kortikoszteroid és gombaellenes terápia eredményei ellentmondásosak, és fokozzák a szövődmények kockázatát.
A tinea cruris megelőzése
Legfontosabb a bőr szárazon tartása: fürdés, zuhanyozás vagy edzés után alaposan törölje szárazra a bőrét, a lábfejét hagyja utoljára. Amennyiben izzadásra hajlamos, gyakrabban cserélje a ruházatát, legfőképpen a fehérneműt, amely ideális esetben természetes anyagokból, például 100% pamutból készült.
Az edzőruhát minden használat után ki kell mosni és megszárítani. A viselt ruházat ne legyen feszes vagy szoros, mert így a bőr nem tud lélegezni, másrészt irritálhatja a bőrt. Más törölközőjét vagy személyes tárgyait ne használja. Ha lábgombás fertőzése van, azt kezelje. Uszodában, öltözőben viseljen papucsot.