Vér megjelenése a székleten, illetve a WC-papíron, esetleg székeléskor fellépő éles, hosszan megmaradó fájdalom végbélrepedés tünete lehet. A végbél záróizmának elülső és hátsó vonalában található izomrostok székeléskor kevésbé tágulnak, mint a záróizom többi részén, ezért a végbélrepedés ezeken a pontokon fordul elő leginkább.
Ha a repedés következtében keletkezett seb nem gyógyul tökéletesen, abból egy apró, gyakran viszkető fekély, csomó keletkezik, melynek következtében a végbélrepedés krónikus problémává alakulhat.
Végbélrepedés tünetei
- székelést követő, sokszor órákig fennálló fájdalom,
- végbélgörcs,
- vér a székleten, WC-papíron,
- kis csomó a végbélrepedés közelében,
- kis repedés az anus körüli bőrön.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a székletben vér található, vagy a székelést a belek fájdalma kíséri, minden esetben tanácsos orvoshoz fordulni, mert ezek komoly bajok tünetei is lehetnek.
A végbélrepedés lehetséges okai
Végbélrepedés leggyakrabban a túl kemény széklet, székrekedés következtében jön létre, de hosszadalmas, kínzó hasmenés, illetve gyulladásos bélbetegségek szintúgy előidézhetik. A széklet állagának, összetételének problémáit különféle ételintoleranciák is okozhatják, így közvetve ezek is felelőssé tehetők a végbélrepedésért.
Végbélrepedés gyakrabban fordul elő várandós nők körében, szülést követően és bizonyos betegségtípusok megléte esetén (például: Chron-betegség). A végbélrepedés további, kevésbé gyakori okai lehetnek még az AIDS, rákos megbetegedések, TBC, szifilisz, szexuális úton terjedő fertőzés, mint például a nemi szervek körüli herpesz.
A végbélrepedés diagnosztizálása
A végbélrepedés kivizsgálásának része az anamnézis átbeszélése, az anus és a végbél vizsgálata. A végbél vizsgálatát az orvos anoszkóp, ritkább esetben kolonoszkóp segítségével végzi. Az előző eszköz a végbél, utóbbi a teljes vastagbél áttekintésére alkalmas.
A végbélrepedés kezelése
A végbélrepedés kezelése során különféle fájdalomcsillapítók, izomlazítók (nitroglicerin, botulinum-toxin), gyulladáscsökkentők (szteroidok) és hámosítók használatosak. Kiemelten fontos a megfelelő étrend által a kellően laza széklet biztosítása. Ennek érdekében a bőséges rost- és folyadékbevitel elengedhetetlen.
Makacs, nehezen gyógyuló végbélrepedés esetén műtéti eljárás is szóba jöhet, melynek során a végbél záróizmán egy apró vágással enyhítik a záróizom feszülését – megakadályozva ezzel a végbélrepedés folytonos szétnyílását, kiújulását.
Megelőzési lehetőségek
A gyakori testmozgás és a bőséges rostbevitel – a szintén bőséges vízfogyasztással együtt – megbízható módja a végbélrepedés megelőzésének. Mindezeken felül: székeléskor fontos elegendő időt adni a végbél záróizomzatának a megfelelő tágulásra, a WC-használat befejeztekor pedig kerülje a WC-papír durva módon való alkalmazását.