A légmell (pneumothorax, PTX) egy potenciálisan életveszélyes állapot, ami akkor alakul ki, ha a mellhártyák közti létfontosságú szoros kapcsolat megszűnik, és a tüdő és a mellkas közé valamilyen okból levegő kerül. Ennek következtében a tüdő tágulása részben vagy teljes egészében elmarad, ami légzészavarhoz vagy légzési elégtelenséghez vezet.
A tüdő két félből álló légzőszerv, amely a mellüregben található. Belégzéskor levegővel telik meg, kitágul, kilégzés után alaphelyzetbe áll vissza. A két fázis között a hörgőrendszerbe, majd a léghólyagokba kerül a levegő, illetve megtörténik a sejtek oxigénfelvétele és szén-dioxid-leadása.
A tüdőt kívülről mellhártya borítja, amely szorosan összetapadva „dolgozik” a mellkasfalat belülről fedő mellhártyával. A mellhártyáknak köszönhetően a mellkas emelkedésével tágul a tüdő, süllyedésével pedig megtörténik a kilégzés.
A légmell tünetei
A légmell többnyire csak részlegesen alakul ki, jellemző tünete a hirtelen fellépő, éles, hasító jellegű fájdalom – általában a hát, illetve a mellkas egyik oldalán. Ilyenkor a légzés kifejezetten nehézzé válik.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tünetek megjelennek, és a légzés egyre nehezebbé válik, haladéktalanul hívja a 112-t és kérjen mentőt, mert az oxigénhiány életveszélyes állapotot idézhet elő!
A légmell kialakulásának lehetséges okai
A légmell akár spontán módon is kialakulhat, többféle súlyossági fokozatban. Egészséges fiatal embereknél is – egyéni adottságok alapján vagy trauma miatt – előfordulhat, hogy a tüdőszövet valamely része átszakad, és így közvetlenül a tüdőből kerülhet levegő a tüdő és a mellkas közé.
A légmell kialakulásának másik lehetséges módozata, ha valamilyen tüdőbetegség gyengíti meg annyira a tüdő szövetét, hogy az fizikailag megsérül, és „átereszti” a benne lévő levegőt. Ezek az állapotok a kicsiny, csekély kiterjedésű, önmagában veszélytelen légmelltől a terjedelmes, akár életveszélyes mértékű változatokig – a legkülönfélébb súlyossági fokozatban – fordulhatnak elő. Ilyen betegségek lehetnek a COPD, a cisztás fibrózis, a tuberkulózis, de akár tüdőgyulladás okozta tüdőkárosodás miatt is kialakulhat légmell.
Légmell akkor is létrejöhet, ha külső sérülés (baleset), valamilyen tárgy vagy fegyver üt lyukat a testen – így kerülhet kívülről levegő a tüdő és a mellkasfal közé.
A légmell kezelése
A légmell kizárólag kórházi körülmények között kezelhető. Igazolásához röntgenvizsgálatra is szükség van. Megszüntetése a tüdő és a mellkas közé juttatott vékony cső segítségével történik, amelyen keresztül a felgyülemlett levegő kiengedhető. Ha a vizsgálatok csak apróbb légmellet igazolnak, az magától, spontán módon is megszűnhet.
A fizikai sérülés, baleset következtében kialakult légmell ellátása az elsősegélynyújtás szabályai szerint történik: a mentő kiérkezéséig a felsőtesten jól látható sérülés nyílását légmentesen le kell zárni (ragasztani).