A hörgőcskegyulladás egy gyakran előforduló alsó légúti megbetegedés, amely általában a 2 éves kor alatti csecsemőket érinti, a fiúkat gyakrabban. Kiváltó oka vírusfertőzés (leggyakrabban respiratorikus szinciciális vírus – RSV). Főleg a téli hónapokban jelentkezik.
A gyermekek többsége otthoni kezelés mellett szövődménymentesen gyógyul, kis százalékban azonban szükség lehet kórházi kezelésre. A 2 éves kor alatti kórházi kezelések leggyakoribb oka ez a betegség. A betegség lefolyása koraszülöttek és újszülöttek esetén súlyos is lehet. A betegség cseppfertőzéssel terjed, érintéssel, tárgyak közvetítésével igen fertőzőképes. Fontos, hogy elkülönítsük a hörgőgyulladástól (bronchitisz), amely bármilyen életkorban előfordulhat, ellentétben a hörgőcskegyulladással.
A hörgőcskegyulladás tünetei
- orrfolyás, orrdugulás;
- torokfájás;
- enyhe köhögés;
- szapora légzés;
- orrszárnyi légzés;
- a mellkas bordaközi, szegycsont feletti légzésszinkron behúzódása;
- a gyermek nehezen itatható, táplálható;
- zihálás;
- a kilégzésben sípolás, búgás, szörtyzörejek hallhatók;
- légzésszünet (apnoe);
- elkékülés (cianózis).
A hörgőcskegyulladás lehetséges okai
A kiváltó ok lehet légúti vírusfertőzés, a leggyakrabban respiratorikus szinciciális vírus (RSV) eredménye. A vírusfertőzés a kishörgőket érinti, fokozott váladéktermelést és hörgőgörcsöt okoz, így a csecsemő légzése nehezítetté válik.
A hörgőcskegyulladás megelőzése
A betegséget kiváltó vírusok főként cseppfertőzéssel terjednek: köhögéssel, tüsszentéssel vagy szennyezett tárgyak megérintésével. Ezért is fontos az alapos kézmosás, a gyakori szellőztetés. Ha a csecsemő megbetegedett, kerülje a gyermekközösségeket. Egyes kockázati csoportokban javasolt az okozó vírus, az RSV-ellenes immunizálás, védőoltás, ezt izomba adott injekcióval végzik. A megelőző kezelést általában októberben kezdik, majd havonta ismétlik.
Az RSV szempontjából veszélyeztetett, oltásra szoruló csoportok:
- RSV-vírus-szezon idején a 35. terhességi héten vagy előtte született csecsemők,
- hörgőfejlődési rendellenességgel rendelkezők,
- veleszületett (nem operált) szívbetegséggel rendelkező babák.
Az első esetben a gyermekek 6 hónapos kor előtt, az utóbbi két esetben 2 éves kor előtt RSV-vírus elleni oltásban részesítendők.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha gyermeke légzése szaporává válik, etetése, itatása a légzési panaszok miatt akadályba ütközik, keresse fel a gyermekorvost, gyermekügyeletet! Amennyiben a hörgőcskegyulladásra hajlamosító tényezők (koraszülöttség, hörgőfejlődési, szívfejlődési rendellenesség) fennállnak, a tünetek jelentkezésekor keresse fel a gyermekorvost, a gyermekügyeletet vagy a gyermeksürgősségi ambulanciát.
Mikor hívja a mentőket?
Azonnali ellátásra lehet szükség, ha csecsemőjén, gyermekén az alábbi tüneteket észleli:
- kifejezetten szapora légzés;
- hallható zihálás;
- erős fáradtság, ébreszthetetlenség vagy ébresztés után szinte azonnal visszaalvás;
- nem fogadja el a táplálékot;
- tünetei gyorsan romlanak;
- kékessé válik (ajkak, ujjak, fülek).
Ilyen esetekben azonnal hívja a mentőszolgálatot a 112-es számon!
A hörgőcskegyulladás lehetséges szövődményei
A hörgőcskegyulladás oxigénhiányhoz, légzésszünet, légzési elégtelenség kialakulásához, illetve kiszáradáshoz is vezethet. Ezekben az esetekben kórházi kezelés szükséges.
A hörgőcskegyulladás diagnosztikája
Az orvos a kórelőzmény vizsgálata során rákérdez, hogy ez az első vírus kiváltotta zihálás, vagy már több alkalommal is történt hasonló. Fontos azt is megemlíteni, ha a családban már előfordult ilyesmi. Fizikális vizsgálatot követően az orvos mellkasröntgent rendelhet el. Az RSV-vírus kimutatása gyorsteszttel lehetséges.
A hörgőcskegyulladás kezelése
A kezelés alapvető elemei a pihenés és a gyakori, kis mennyiségű folyadékbevitel. A panaszok enyhítésében orrspray, orrszívás alkalmazása, sóoldatos, maszkos inhalálás, félig ülő testhelyzet is segíthet. Antibiotikum adása a hörgőcskegyulladás esetén nem szükséges, hiszen vírusfertőzés okozza. Komolyabb megbetegedés esetén oxigén adására, súlyos állapotban akár lélegeztetésre is szükség lehet.