A veleszületett szívbetegségek esetén a szív fejlődése a magzati életben zavart szenved, nem megfelelően alakul ki. A veleszületett szívbetegség számos típusa ismert, egyesek kezelés nélkül sem okoznak gondot, míg mások akár azonnali műtéti megoldást igényelhetnek. Az élveszületések 1%-ában fordulnak elő.
A veleszületett szívbetegségek típusai
Többféle veleszületett szívbetegség fordul elő:
- A pitvarokat és/vagy kamrákat elválasztó sövényen lyuk keletkezik, melynek következtében a jobb és a bal vérkör oxigénszegény és oxigéndús vére keveredik, ami rontja az egész szervezet oxigénnel való ellátottságát.
- Fejlődési rendellenesség érintheti a szívbe belépő és azt elhagyó nagyereket (aortát, tüdőartériát, nagyvénákat).
- Az ereken kialakulhatnak szűkületek, vagy akár a helyük is felcserélődhet, így sokféleképpen ronthatják a szív működését.
- A szívbillentyűk is érintettek lehetnek a veleszületett rendellenességek között. Billentyűszűkület esetén a szívnek erősebben kell dolgoznia az ellenállással szemben, tágabb billentyű esetén pedig a visszafele áramló vér rontja a keringést.
- A különböző szívfejlődési rendellenességek kombinálódnak.
A veleszületett szívbetegségek főbb tünetei
A szívet érintő fejlődési rendellenességek esetén a teljes tünetmentességtől a hirtelen szívhalálig a tünetek spektruma igen széles. Általában zavart okoznak a vérkeringésben, hiszen a vér útja nem a normál élettani állapot szerint halad. A veleszületett szívbetegségeknek van cianózissal járó (a bőr kékes lilás elszíneződése súlyos oxigénhiány miatt) és cianózissal nem járó formái is.
A veleszületett szívbetegségek tünetei általánosságban újszülöttkorban:
- a bőr, az ajak és az ujjak végének lilás, kékes elszíneződése,
- szapora légzés,
- boka, térd, vagy felsővégtagi duzzanat (ödéma),
- súlygyarapodás, növekedés elmaradása vagy akár fogyás,
- szívzörej.
Idősebb gyermekekben megjelenő tünetek:
- állandó fáradtság, rossz teljesítőképesség,
- légszomj,
- visszatérő tüdőgyulladások,
- lelassult növekedés.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben gyermekén a fent említett tüneteket tapasztalja, keresse fel házi gyermekorvosát.
Előfordulhat, hogy idősebb gyermekkorban jelentkeznek ezek a tünetek, ekkor is gondolni kell veleszületett szívbetegségre. Ha a fent említett tüneteket tapasztalja idősebb gyermekén, keresse fel házi gyermekorvosát, hogy megbizonyosodjon a tünetek eredete felől.
A veleszületett szívbetegségek kiváltó okai
A terhesség első hat hetében fejlődik ki a szív a nagyerekkel együtt, és kezdi el pumpálni a vért, ezzel oxigénhez és tápanyaghoz juttatva a szervezet minden sejtét. Ebben az időszakban, ha valamilyen ártalom (genetikai ártalmak, környezeti ártalmak, vírusfertőzés, gyógyszerártalmak) éri az embriót, fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki.
A veleszületett szívbetegségek pontos kialakulási oka még nem ismert, azonban a felsorolt tényezők mind szerepet játszhatnak kialakulásában:
- terhesség alatti rózsahimlő-fertőzés,
- terhességi cukorbetegség,
- terhesség alatti alkoholfogyasztás és dohányzás,
- családi előfordulás,
- genetikai elváltozás (pl. Down-szindróma).
A veleszületett szívbetegségek lehetséges szövődményei
A veleszületett szívbetegségek számos szövődmény kockázatát növelik:
- szívelégtelenség,
- növekedési visszamaradás,
- szívritmuszavarok,
- cianózis,
- stroke,
- hirtelen szívhalál.
A veleszületett szívbetegségek diagnosztizálása
A legtöbb esetben a veleszületett szívbetegséget a terhesség alatt vagy a születés után diagnosztizálják. Az orvos fizikálisan megvizsgálja a beteget, valamint képalkotó vizsgálatokat, pl. mellkasröntgent, szívultrahangot vagy szív MRI-t kérhet a pontos anatómiai elváltozás felderítésére. Ezen kívül sor kerülhet EKG-vizsgálatra vagy akár szívkatéterezésre is.
A veleszületett szívbetegségek kezelése
A veleszületett szívbetegségek kezelését gyermekkardiológus és gyermekszívsebész szakorvos végzi. A terápia függ az elváltozás méretétől, elhelyezkedésétől és a tünetek súlyosságától.
- Apró lyukak esetén nincs feltétlenül szükség műtétre, mert a lyukak a szíven a gyermek növekedésével begyógyulnak. Elegendő csupán gyógyszeres kezelés a szövődmények megakadályozása érdekében (pl.: vérnyomáscsökkentés).
- A veleszületett sövényhiányok esetében elegendő lehet, ha egy vékony katéter segítségével zárják a lyukat. Ebben az esetben sincs szükség műtéti feltárásra, a katétert egy éren keresztül vezetik fel a szívbe.
- A súlyosabb esetekben műtétre kerül sor, mely során az operáló orvosok megpróbálják anatómiailag helyrehozni a rendellenességet, azonban előfordulhat, hogy csak szívtranszplantációval lehet megmenteni a beteg életét.
A veleszületett szívbetegségek megelőzése
Mivel a veleszületett szívbetegségeknek pontos oka nem ismert, így a megelőzés nem lehetséges. Néhány intézkedéssel azonban csökkenteni lehet annak az esélyét, hogy a gyermek szívbetegséggel szülessen:
- Gyermekvállalás előtt legyen beoltva MMR- és influenzavakcinával (lásd még: Védőoltások).
- Családtervezéskor vagy várandósság esetén egyeztessen kezelőorvosával a rendszeresen szedett gyógyszereiről.
- Kezelje megfelelően az esetleges krónikus betegségeit a várandósság alatt.
- Tartózkodjon a dohányzástól és az alkoholfogyasztástól.
- Szedjen terhessége alatt terhességi vitamint és folsavat.
- Kerülje a szerves oldószereket.
- Figyeljen a személyi higiéniára.