A fekete himlő (variola vera) egy rendkívül könnyen terjedő fertőző betegség volt magas halálozási arányszámmal (a fertőzöttek akár 40-80 százaléka is meghalt), amelyet a Poxvirus variolae nevű vírus okozott.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) oltási kampányt indított, majd a sikeres kampány után a himlőt 1979-ben eradikálták a Földről, azaz világszerte felszámolták – a legutolsó esetet Szomáliában jelentették 1977-ben. A betegség hivatalos felszámolása után a vírus minden fennmaradó készletét világszerte megsemmisítették, kivéve az Egyesült Államokban és az Orosz Föderáció két biztonságos laboratóriumában tartott kis mennyiséget.
A fekete himlő tünetei
A tünetek a fertőzéstől számított 10-14 napon belül jelentkeznek, kezdetben az influenzára hasonlítanak. Láz, hidegrázás, levertség, gyengeség, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, hányinger, hányás jellemzi. Néhány nappal később lapos, piros bőrkiütések lepik el a testet.
Először az arcon és a felső végtagokon, majd a törzsre is átterjednek. 1-2 napon belül tiszta folyadékot tartalmazó hólyagokká alakulnak, majd gennyel telnek meg. A pörkök a 8-9. napon alakulnak ki, majd mély heget hagyva leesnek. A kiütések és tartalmuk is fertőző.
A fertőzötteknél az esetek kb. 2%-ában bőr alatti és nyálkahártyavérzések, illetve tápcsatornavérzések alakulhatnak ki. A kötőhártya is bevérezhet. Kiütések lehetnek a száj- és orrnyálkahártyán is.
A fekete himlő oka
A fekete himlőt a poxvírusok családjába tartozó variola vírus okozza. Terjedése cseppfertőzéssel, valamint a bőrelváltozások kontaktusával (érintésével) és szennyezett tárgyakon (ruha, ágynemű) keresztül történik.
A fekete himlő szövődménye
A himlő bőrelváltozásai hegesedéssel gyógyulnak, férfiak esetében meddőség alakulhat ki. A betegség szövődménye lehet a szaruhártya fekélye, amely vakságot okozhat. Gyakori a bakteriális felülfertőződés. Szívizomgyulladás alakulhat ki, amely szívelégtelenségbe torkolhat.
A himlő várandósokban és legyengült immunrendszerű emberekben gyakran halálos kimenetelű.
A fekete himlő diagnosztizálása
A beteg bőrtünetei és tünetei alapján a diagnózis felállítható, különféle laboratóriumi tesztekkel pedig megerősíthető. Vérvétellel a vírus ellen termelt ellenanyagok mutathatók ki szerológiai teszt segítségével. A bőrelváltozásból vagy bennékéből vett mintából a vírus tenyészthető, mikroszkóppal vagy PCR-teszttel pedig kimutatható.
A fekete himlő kezelése
A legfontosabb a beteg elkülönítése a pörkök leválásáig, illetve fontos az ágynyugalom, a megfelelő folyadékbevitel. Javasolt a gyakori fürdés, tisztálkodás a bőr tisztán tartása érdekében. Szükség esetén lázcsillapító adható, viszkető bőrfelületekre rázókeverék használata javallott.
A megfertőződéstől számított 3 napon belüli oltás jelentősen csökkenheti a tünetek súlyosságát. A tüdő vagy a bőr bakteriális felülfertőződése esetén antibiotikum-terápia indokolt.
Mit tehet fekete himlő esetén?
Ez a fertőző betegség napjainkban már nem fordul elő. Amennyiben mégis járvány alakulna ki, abban az esetben oltani szükséges mindenkit, aki kapcsolatba került fertőzött emberrel.
A fekete himlő megelőzése
A fekete himlő ellen két típusú oltóanyag is létezik. A vakcinát azután fejlesztették ki, hogy egy 18. századi orvos, Edward Jenner észrevette, hogy a tehenészlányok, akik átestek a tehénhimlőn (enyhe betegség, amelyet egy rokon vírus okoz), nem kapják el a fekete himlőt.
Jenner szándékosan megfertőzte kertész fiát tehénhimlővel, majd megmutatta, hogy immunis a fekete himlőre. A himlő elleni védőoltás járvány esetén rendelkezésre áll.