A helyi érzéstelenítés (lokális anesztézia) célja, hogy hatására a beteg az orvosi beavatkozás vagy műtét alatt ne érezzen fájdalmat. Az érzéstelenség és fájdalommentesség csak az érintett területre korlátozódik. A beavatkozás alatt a beteg éber, nem alszik. Általában kisebb sebészeti műtétek, valamint fogászati beavatkozások esetén alkalmazzák.
Helyi érzéstelenítés típusai
A helyi érzéstelenítők beadási módjától függően beszélhetünk:
- helyi érzéstelenítésről (lokális anesztézia);
- vezetéses érzéstelenítésről – ide tartozik pl. az epidurális, valamint a spinális anesztézia, a szelektív idegszakaszok vagy adott idegfonat érzéstelenítés.
Leggyakrabban használatos helyi érzéstelenítőszerek a következők:
- lidokain,
- prokain,
- trimekain,
- ropivakain,
- bupivakain,
- ultrakain,
- novokain.
Leggyakrabban a következő beavatkozások esetében használnak helyi érzéstelenítést:
- fogtömések vagy bölcsességfog eltávolítása;
- anyajegyek és szemölcsök eltávolítása;
- szemműtétek egyes típusai (például szürkehályog műtét);
- biopszia (szövetminta);
- bizonyos típusú agyi műtétek során, amikor fontos, hogy ébren maradjon a beteg.
Olykor nyugtató hatású gyógyszert is adnak az érzéstelenítőszer mellé, ha ez indokolt.
Helyi érzéstelenítési technikák
Helyi érzéstelenítés esetén az érzéstelenítőszer a hatását közvetlenül az érző idegvégződésen, valamint környezetében fejti ki. Felületes érzéstelenítés esetén az érzéstelenítőszert spray vagy ecsetelés formájában juttatják a nyálkahártyán át a szövetek közé. Amennyiben mélyebb területet szeretne az orvos érzésteleníteni, akkor a gyógyszert injekció formájában juttatja be a bőr alá (szubkután) vagy az érbe, idegbe, esetleg a gerinccsatornába.
A mélyebb területeket érintő helyi érzéstelenítés módszerei:
- Blokád érzéstelenítés: egy érzőideg működését, inger vezetését függesztik fel, így az érzéstelenítés hatása az ideg által beidegzett szervre és területre terjed ki.
- Plexus blokád vagy idegfonat blokád: az érzéketlenséget egy egész végtagon vagy szerven úgy érik el, hogy felfüggesztik az idegfonat működését érzéstelenítőszert tartalmazó injekció alkalmazásával.
- Epidurális érzéstelenítés: a gerincben található epidurális térbe juttatott érzéstelenítőszerrel függesztik fel a gerincvelői ideggyök működését, és ezáltal egyszerre több végtagon és szerven érnek el érzéstelenséget (pl. császármetszés esetén kanül behelyezésével)
- Spinális érzéstelenítés: a gerincközeli érzéstelenítés azon fajtája, mikor közvetlenül a gerincfolyadékba történik a gyógyszer beadása. Hatására kb. 10 perc múlva az adott testfélen érzés-, valamint mozgáskiesés érhető el, ami kb. 4-5 óra múlva szűnik meg. Kanült ilyenkor nem helyeznek be, a gyógyszer beadása egyszeri.
- Szubarachnoidális érzéstelenítés: a kemény agyburkon belül a gerincvelői ideggyökök működését blokkolják, és szintén egyszerre több végtagon és szerven érnek el érzéstelenséget (pl. alhasi szervek és alsó végtagok esetében).
A helyi érzéstelenítés kockázati
A helyi érzéstelenítőszerek rendkívül ritkán okozhatnak mellékhatásokat, mint például:
- allergiás reakciók,
- szívritmuszavar,
- vérnyomás csökkenés,
- görcsrohamom,
- homályos látás,
- szédülés,
- fejfájás.
Amennyiben korábban volt allergiás reakciója helyi érzéstelenítés során, azt mindenképpen jelezze kezelőorvosának, aki ennek megfelelően másik hatóanyagot választ az érzéstelenítéshez, valamint fel tud készülni az allergiás reakció gyors kezelésére is.
A helyi érzéstelenítés utáni teendők
A helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozások után a beteg legtöbbször otthonába távozhat. Az érzéstelenítószerek hatása beavatkozástól és hatóanyagtól függően 10-30 perctől akár órákon át is tarthat. Az érzőidegek érzéstelenítését jelző tünetek (pl. zsibbadás, átmeneti izombénulás) elmúlásáig körültekintőnek kell maradni a napi aktivitáshoz való visszatérésben. Így például fogászati beavatkozást követően enni és inni nem ajánlott mindaddig, amíg az érintett területen el nem múlik a szerek hatása. Ezzel elkerülendő a félrenyelés vagy a fulladás veszélye. Hasonlóképpen az egyes végtagokat vagy a szemet érintő beavatkozásokat követően ne vezessünk, és lehetőség szerint közlekedjünk kísérővel a balesetek elkerülése érdekében.