A betegség lényege a combcsont fejének károsodása vérellátási zavar miatt, amely csípőízületi deformitáshoz vezet.
A betegség 3 és 13 éves kor közötti gyermekeknél fordul elő, előfordulási gyakorisága 0,1-1%. Fiúgyermekeknél háromszor gyakoribb az előfordulása. Jellemzően általában egy oldalt érint, de az esetek 15%-ában kétoldali. A kór lefolyása során a csípőmozgás beszűkülését, súlyos esetben maradandó csípőízületi károsodást okozhat.
A Perthes-kór főbb tünetei
A betegség jellemző tünetei:
- hetek vagy akár hónapok óta fennálló, időszakos furcsa járás, sántítás;
- tompa fájdalom a csípőben, azonban sokszor a gyermek a fájdalmat nem a csípő körül, hanem a comb területén vagy térdtájon érzi;
- a csípőízület mozgása beszűkült;
- a fájdalom általában aktivitásra fokozódik, nyugalomban megszűnik.
Előfordul, hogy a gyermek egyáltalán nem panaszkodik, valamint kezdeti tünetei pihenésre átmenetileg megszűnnek (ez okozza a hosszú időt, amely a kóros állapot és az első orvosi vizsgálat között eltelik). Elhanyagolt esetekben kisfokú végtagrövidülés, valamint beszűkült kiforgatás figyelhető meg az érintett csípőízületben.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli gyermekén, azaz csontfájdalma, ízületi fájdalma van, sántít, féloldalasan jár, vagy egyéb zavarokat észlel, orvoshoz szükséges fordulni, aki a diagnózis felállítása után a betegséget kezeli.
A Perthes-kór kialakulásának oka
A Perthes-kór pontos oka ismeretlen, azonban a keringési zavar a csont ízületi végében (a combfej epifízisében) bizonyos – az oka lehet pl. trauma, sérülés, ízületi gyulladás, lázzal járó fertőzéses betegség után.
A Perthes-kór lehetséges szövődményei
Ha a betegséget nem fedezik fel időben, a csípőízületben maradandó károsodás jöhet létre, mozgáskorlátozottság alakulhat ki.
A Perthes-kór diagnosztizálása
Az orvos az anamnézis felvétele és a tünetek részletes átbeszélése után fizikális vizsgálatot végez. Megfigyeli a gyermek mozgását, járását – szembetűnő a sántítás, esetleg a féloldali izomsorvadás. Fontos a csípő röntgenfelvétele. Negatív eredménnyel járó fizikális vizsgálat, valamint röntgenvizsgálat esetén szükséges a pár héttel későbbi ismételt vizsgálat, hiszen előfordulhat, hogy a radiológiai elváltozás csak 3 hónapot követően jelenik meg.
Gyermekkori Perthes-kór esetében CT-/MR-vizsgálat nem szükséges, új információval nem szolgál, továbbá elkészítésükhöz gyakran altatásra van szükség. A laboratóriumi vizsgálatok nem informatívak.
A Perthes-kór kezelése
A terápia legfontosabb tényezője a további károsodás megelőzése, valamint korai stádiumban a gyógyulás elősegítése. Ehhez a csípőízületet nyugalomba kell helyezni. Járógépek alkalmazása biztosítja a csípőízület befordult, valamint kihajlított állapotát. Fontos továbbá az ízület pihentetése, tehermentesítése, szükség esetén a fájdalmat és a gyulladást is csökkenteni kell gyógyszeresen. Az iskolában testnevelés alól a beteg gyermek felmentése szükséges, valamint nagyon fontos a rendszeres ortopéd szakorvosi kontroll.
Az ellenőrzések alkalmával röntgenfelvétel készül a csípőről, így követhető a betegség állapota, az esetleges deformálódás, elmozdulás. Súlyos esetben műtéti kezelés is szóba jön. A későbbi terhelhetőség az ízület állapotától függően a teljes terhelhetőségtől a kímélő testnevelésig, kerékpározásig és úszásig terjedhet.
A Perthes-kór megelőzése
A betegség megelőzése ismeretlen, a tünetek mielőbbi felismerése kiemelt jelentőséggel bír.