A csípőízület szervezetünk egyik legnagyobb ízülete, melynek két fő része a medencecsont kimélyülése, a vápa és a vápába illeszkedő combcsontfej. Az így felépülő gömbízületben a mozgás minden irányban lehetséges.
A gömbcsuklós csípőízület – mint minden ízület – ki van téve különböző sérüléseknek, kopásoknak. A csípőízület tokja, porcos elemének károsodása mellett a csípő mozgásáért felelős izmok és a stabilitásáért felelős porcok sérülése, szakadása is magyarázatai lehetnek a csípőfájdalomnak, miként a balesetből származó csípőcsonti törések is.
A csípőfájdalom jellemzői
A csípőfájdalom lehet deréktáj felé, illetve combokba sugárzó, a csípőízület belső, avagy külső oldalán fellépő. De a csípőfájdalom jelentkezhet ágyéki, fenéktáji, félfenéki fájdalom formájában is. Az is előfordulhat, hogy a csípőfájdalom más szerv károsodásának, betegségének tünete, mint például gerincsérv vagy isiász. Ebben az esetben a csípőfájdalom kisugárzás hátterű. A csípőtáji fájdalmat kísérhetik más tünetek is, mint pl. porckopásnál indítási fájdalom, izomgyengeség; csonttörés esetén deformitás, duzzanat, melegség.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fájdalom egyértelműen sérülés, például esés következménye, orvosi segítségre van szükség. Továbbá orvoshoz kell fordulni akkor is, ha a fájdalom fokozódik; ha a csípőfájdalommal egyidejűleg lázas állapot lép fel; ha a lábak vagy a csípőízület mozgathatósága beszűkült; ha valamelyik, esetleg mindkét láb terhelhetősége erősen korlátozott; illetve, ha a csípő tájékán bármilyen duzzanat, vérzés észlelhető.
A csípőfájdalom lehetséges okai
A csípőfájdalom leggyakoribb oka - elsősorban idősebb korban - a porckopás. Emellett csípőtáji fájdalmat okozhat íngyulladás, izomhúzódás, fertőzés, illetve különféle fizikai sérülések, esések; így például combnyaktörés is okozhat csípőfájdalmat. Csípőtáji fájdalom lehet továbbá gerinc eredetű is.
A csípőfájdalom kivizsgálása
A csípőfájdalom esetén a kezelőorvos a kórtörténet, panaszok átbeszélése, az ízület vizsgálata mellett általában képalkotó vizsgálatokat, esetleg laborvizsgálatokat is kér.
A csípőfájdalom kezelése
Amennyiben a háttér tisztázott, és nem állnak fenn súlyosabb szervi okok, betegségek, a csípőfájdalom kezelése többnyire a fizioterápia, illetve gyógytorna mentén halad. Szükséges lehet a testsúly csökkentése (diéta), illetve különféle izomerősítő gyakorlatok; továbbá úszás is részét képezheti a terápiának. A fájdalom csökkentése érdekében az orvosi kezelés része lehet különféle gyulladáscsökkentő (pl. szteroidos, illetve hialuronsav tartalmú) injekciók helyileg történő alkalmazása; házilagos fájdalomcsillapításra pedig a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók jöhetnek szóba. Súlyos fokú ízületi kopás esetén, ha a konzervatív módszerek nem hoznak javulást, műtéti beavatkozásra, protézis beültetésére is sor kerülhet.
A csípőfájdalom megelőzése
A csípő egészségéhez az ízület rendszeres mozgatása elengedhetetlen.