Egészséges szem esetén a szembe érkező párhuzamos fénysugarak a szemlencsén és a pupillán áthaladva a látóhártyán egy pontban képződnek le és éles kép keletkezik. Ekkor beszélünk emmetrop szemről, melynek nincs fénytörési hibája. A szem fénytörését két tényező aránya határozza meg: a szaruhártya és szemlencse törőereje (szemlencse felszínének domborúsága), valamint a szemgolyó hossza. Fénytörési hiba esetén a látott kép életlen, mert a párhuzamos fénysugarak nem a látóhártyán egyesülnek. Ide tartozik a rövidlátás, távollátás, asztigmia (cilinderesség), presbyopia (öregszeműség).
A fénytörési hibák formái, típusai:
- Rövidlátás (myopia): a szembe érkező fénysugarak nem a látóhártyán, hanem előtte alkotnak fókuszpontot, emiatt a retinán keletkező kép életlen. Oka lehet, hogy a szaruhártya törőereje nagyobb, vagy a szemtengely hosszabb az ideálisnál (24 mm). Emiatt a közeli tárgyakat a beteg élesen látja, a távolikat pedig homályosan, életlenül.
- Távollátás (hypermetropia): a tárgyról érkező fénysugarak a látóhártya mögött egyesülnek, a látott kép ezért életlen. Oka lehet a szaruhártya és szemlencse túl kicsi törőereje, vagy az hogy a szemtengely hossza rövidebb mint az ideális. Emiatt távolra a beteg élesen lát, közelre életlenül.
- Asztigmia (cilinderesség): speciális fénytörési hibát eredményez, ha a szem optikája az eltérő meridiánokban nem egyforma. Az asztigmatizmus esetében nem jön létre pontszerű leképezés, mert a szemnek nem egy fókuszpontja van. Emiatt életlen a képe a közeli és a távoli tárgyaknak is, a síkok torzulnak, a tárgyról beérkező fény két fókuszponton halad át, a látóhártyán nem egyesülnek a fénysugarak.
- Presbiópia (öregszeműség): kb. 40 éves kortól a szem veszít természetes rugalmasságából, alkalmazkodó képességéből, ezért a közeli tárgyak képe életlen lesz, mely elsősorban az olvasást nehezíti.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket észleli (azaz homályos látás, életlen kép, szemfáradás, fejfájás vagy bármilyen más egyéb szemészeti probléma esetén) javasolt mihamarabb szemész szakorvoshoz fordulni, aki kivizsgálja az okot és kezeli a problémát.
A szem fénytörési hibáinak okai
A fénytörési szemhibák oka általában, hogy a szaruhártya vagy a szemlencse törőereje nem megfelelő, vagy a szem tengelye rövidebb illetve hosszabb. A rövidlátás kialakulása felnőttkorban lehet pl.: cukorbetegség, ideghártya leválás, keratoconus, szürkehályog miatt is. Az öregszeműség természetes velejárója az idősödésnek.
A szem fénytörési hibáinak következményei
Amennyiben huzamos ideig a szem fénytörési hibája nem kerül korrigálásra, a szem elfárad, romlik az éleslátás, homályos látás alakulhat ki, fókuszálási problémák, foltlátás, fejfájás, szédülés, szemszárazság, melyek tovább súlyosbítják a betegséget. Ezért a fénytörési szemhibákat mihamarabb érdemes korrigálni.
Ezen kívül a látászavarok közvetett szövődménye lehet a gyakoribb balesetek vagy elesések, különösen időskorban.
A szem fénytörési hibáinak diagnosztizálása
Első vizsgálat a látásélesség vizsgálata speciális olvasótáblával (Kettesy féle vizus tábla, ETDRS tábla) kb. 5 méterről olvasva. A közeli látást Csapody olvasótáblával mérik fel. Egyéb objektív meghatározási lehetőségek a fénytörés pontos diagnózisához a keratometria, a corneatopográfia vagy az automatikus refraktometria.
A szem fénytörési hibáinak kezelése
Kezelési lehetőségek lehetnek:
- megfelelő domborúságú szemüveggel (a rövidlátás konkáv szferikus lencsével, a távollátás konvex szferikus szemüveglencsével), vagy
- kontaktlencsével javítás a látásélességen,
- esetleg műtéti korrekció.
A kontaktlencse viselése nem javasolt az alábbi problémák fennállása esetén:
- szemhéj betegségei,
- kötőhártya betegségei,
- szaruhártya betegségei,
- szivárványhártya gyulladása,
- szaruhártya érzéketlensége.
A fénytörési szemhibák korrekciójában napjainkban egyre nagyobb teret hódítanak a lézeres szemműtétek, amelyek a szaruhártya törőerejét módosítva orvosolják a problémát. Azonban mint minden műtétnek, ennek is vannak ellenjavallatai.
A lézerkezelés ellenjavallatai:
- 18 év alatti életkor,
- szaruhártya kóros állapota,
- instabil fénytörési hiba,
- könnyhiány,
- krónikus betegség esetén (pl.: sebgyógyulási zavar, nem beállított cukorbetegség).
A szem fénytörési hibáinak megelőzése
Fénytörési hiba esetén érdemes mihamarabb szemész szakorvoshoz fordulni, mert az időben elkezdett kezelés, korrekció megelőzi a további látásromlás kialakulását. Fontos az ellenőrző vizsgálatokon való részvétel is, mert a dioptria változhat idővel.
A fénytörési hibák kialakulását nem tudjuk megelőzni. Amit tehetünk az a rendszeres szemészeti szűrővizsgálatokon való részvétel, illetve homályos látás észlelésekor orvoshoz kell fordulni.
A kisgyermekek esetében sokkal nehezebb időben felfedezni a fénytörési problémákat, sokszor csak iskolakezdéskor derül fény a homályos látásra. Ezért is nagyon fontos a gyermekeket már egy éves kor körül, majd a későbbiekben három év körül gyermekszemészhez vinni. Ezt követően további szűrés szükséges iskola megkezdése előtt is.