A kelés (furunkulus) olyan, a szőrtüszőre és a bőr mélyebb rétegeire is kiterjedő, duzzadt, gennyes bőrgyulladás, amely valamely baktérium által okozott fertőzés következtében jön létre. Többnyire az arcon, a tarkón és a nyakon, de más testrészeken (pl. a hónaljban, a mellkason, a háton vagy a faron) is megjelenhet. A csoportosan megjelenő kelést (karbunkulus) – amely főként férfiaknál gyakori – a köznyelvben darázsfészeknek nevezik.
A kelések tünetei
A kelés vörös, duzzadt, érzékeny és fájdalmas bőrterület a szőrtüsző körül és a bőr mélyebb rétegeiben, amely néhány nap alatt gennyel telítődik. Furunkulus esetén a szőrtüsző elhal, így általában heggel gyógyul. A gennyes bőrgyulladást duzzanat, bőrpír, meleg tapintat, fájdalom, ritka esetben láz is kísérheti.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a bőr felületéről kiemelkedő fájdalmas, duzzadt és/vagy gennyes csomót észlel az arcán, tarkóján, nyakán, mellkasán, hátán vagy valamelyik hajlatában, forduljon orvoshoz, így a hegképződés esélyét csökkentheti.
A kelés kialakulásának okai
A kelés kialakulását legtöbbször kisebb, például borotválkozáskor ejtett bőrsérülés előzi meg, amely lehetővé teszi, hogy a bőr felületén jelen lévő baktériumok behatoljanak a bőrbe. A nem megfelelően végzett tisztálkodás, illetve annak hiánya is kedvez a kelések létrejöttének. Hajlamosító tényezők lehetnek egyes betegségek is (pl. cukorbetegség, az immunrendszer megbetegedései, krónikus veseelégtelenség). A szervezet védekezőképességét csökkentheti a daganatellenes kezelés során alkalmazott kemoterápia és számos egyéb gyógyszer is, amely következtében a bőrbe jutó baktériumok könnyebben elszaporodhatnak, és gennyes bőrgyulladást okozhatnak.
A kelések kezelése
A be nem érett kelést – amelyben még nem jelent meg genny – a háziorvos vagy a bőrgyógyász szakorvos fertőtleníti, és antibakteriális hatású gyógykenőccsel keni be. A gyógyulás meleg párakötés alkalmazásával is elősegíthető.
A már gennyel telt furunkulust helyi érzéstelenítő beadását követően felmetszik, és eltávolítják belőle a gennyet, illetve az érintett szőrszálat, majd gyógyszerrel átitatott gézcsíkot helyezhetnek a megnyitott kelésbe, amelyet egy-két nap elteltével eltávolítanak. Súlyosabb esetben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet, amely során a kitisztítást követően vékony elvezető csövet (dréncsövet) helyeznek a furunkulusba annak érdekében, hogy rajta keresztül szabadon távozhasson a felgyülemlett genny és sebváladék. Egyes esetekben antibiotikum adása is szükséges lehet.
Nem szabad házilag kinyomni a gennyet a kelésből, mert a fertőzés szétterjedhet a környező szövetekbe!
A kelések lehetséges szövődményei
Amennyiben a baktériumok továbbterjednek a kelésből a környező szövetekbe, a bőr mélyebb rétegeit érintő heveny fertőzést, ún. cellulitiszt okozhatnak. Ennek a folyamatnak további súlyos szövődménye lehet a gangréna, a fertőzés bőr alatti szövetekre történő átterjedése.
A kelések megelőzése
A kelés megelőzésének leghatékonyabb módszere a megfelelő személyi higiénia betartása. Ez magában foglalja az ágynemű és a törölköző legalább hetente történő cserélését és magas hőfokon történő mosását is. A fertőzés továbbadása saját törölköző használatával és a közösségi fürdők látogatásának mellőzésével kerülhető el. Túlsúly esetén érdemes törekedni a testsúly normalizálására, mivel a bőrredők a kelések gyakori előfordulási helyei.
Fontos a fennálló alapbetegségek, például a cukorbetegség, immunszupprimált állapot megfelelő kezelése és szoros orvosi kontrollja.