A laparoszkópia olyan sebészeti beavatkozás, amely lehetővé teszi a hozzáférést a hasüreghez és a kismedencéhez anélkül, hogy nagyobb bemetszést kellene ejteni a bőrön. Kulcslyuksebészetnek is nevezik, mivel a beteg számára a lehető legkisebb megterhelést okozza (minimál invazív eljárás).
A laparoszkóp egy fényforrással és videokamerával ellátott cső, amelynek segítségével kép alkotható és vetíthető ki egy külső monitorra a hasüreg és a medence belsejéről. Ez a műtéti technika számos előnyt jelent a beteg számára a hagyományos sebészeti beavatkozásokkal szemben. Rövidebb kórházi benntartózkodást igényel, és gyorsabb a felépülést tesz lehetővé. A műtétet követően kevesebb a fájdalom és a vérzés, kisebb mértékű a hegesedés.
A laparoszkópia fő javallatai
A laparoszkópia alkalmas a hasüregben és a kismedencében kialakuló betegségek diagnosztizálására, valamint olyan sebészeti beavatkozások elvégzésére, amelyekkel a sérült, beteg szervek, illetve elváltozások eltávolíthatók, vagy belőlük minta nyerhető további vizsgálatok céljából. A laparoszkópia alkalmazási területe a hasat és kismedencét érintő szervek és szervrendszerek teljes egészére kiterjed. Segítségével diagnosztizálható többek között a máj, a hasnyálmirigy, a petefészek, az epevezeték és az epehólyag, belek rosszindulatú daganata is.
Többek között az alábbi gyógyító jellegű beavatkozások végezhetők laparoszkópos eljárással:
- gyulladt féregnyúlvány eltávolítása vakbélgyulladás esetében;
- epehólyag eltávolítása epekő miatt;
- a bél egy részének eltávolítása a gyógyszeres kezelésre nem javuló bizonyos emésztőszervi betegségekben (például Crohn-betegség vagy divertikulitisz);
- lágyéksérv kezelése;
- megrepedt vagy vérző gyomorfekély kezelése
- bariátriai műtétek (gyomorszűkítő műtét, gyomorbypass);
- egyes rosszindulatú daganatos megbetegedéssel érintett szervek (petefészek, prosztata, máj, vastagbél, vese vagy húgyhólyag) egy részének vagy egészének eltávolítása;
- méhen kívüli terhesség kezelése;
- fibrómák eltávolítása;
- a méh eltávolítása kismedencei gyulladás, endometriózis, és erős vérzéssel, fájdalommal járó menstruáció esetében (lásd még: méheltávolítás).
A laparoszkópia menete
A laparoszkópiát általános altatásban végzik, így a beteg semmilyen fájdalmat nem érez a beavatkozás ideje alatt. A sebész szakorvos több kisebb (kb. 1 cm-es) bemetszést ejt a hasfal bőrén, amin egy portot (üreges cső, munkacsatorna) vezet be a hasüregbe, melybe egy fényforrással ellátott kamerát helyez. A kamera által látott kép egy képernyőre kerül kivetítésre, melyen a hasüregi szervek jól vizsgálhatóak. A hasüreget gázzal (széndioxid) fújják fel, a szervek alaposabb átvizsgálhatósága, és a nagyobb műtéti terület érdekében. További eszközök szükségessége esetén újabb portok kerülnek bevezetésre a hasfalon keresztül. A vizsgálat végeztével a széndioxidot kiengedik a hasüregből, és a hasfali sebeket összevarrják.
Mikor forduljon orvoshoz?
A laparoszkópiát követően a beteg gyakran már a műtét napján, vagy azt követően elhagyhatja a kórházat. Ha a beavatkozás után a beteg belázasodik, puffadást érez, sebe körül duzzadtság, pirosság, váladékozás figyelhető meg, vagy alhasi fájdalom jelentkezik, akkor mielőbb fel kell keresnie a kezelőorvosát.
A laparoszkópia lehetséges kockázatai és szövődményei
Szövődmények, mint minden beavatkozást követően, itt is előfordulhatnak. Ezek leggyakrabban kisebb vérzések, vagy a seb felülfertőződései. A beavatkozás során sérülhetnek hasüregi szervek (például: vékonybél, vastagbél, máj, gyomor, lép, húgyhólyag), valamint erek is.
Ha a műtét során az operáló sebész úgy ítéli meg, hogy a laparoszkópiás eljárás nem végezhető el, vagy nem folytatható, nyitott hasi feltárásra való váltás történik, melynek célja a beteg biztonságos ellátásának garantálása.
A beavatkozást követően előfordulhat enyhe hányinger, kismértékű alhasi fájdalom, esetleg vérzés, de ezek általában pár nap elteltével spontán megszűnnek.
Ritka esetekben előfordulhat a műtéti seb fertőzése, sérv kialakulása a sebek helyén, illetve vérrög kialakulása kockázata is növekszik a műtétet követően.
Laparoszkópia előtti és utáni teendők
- A műtétet megelőző 6 órában, illetve egyéb esetekben a sebész által elrendelten nem szabad ételt vagy italt fogyasztani.
- Amennyiben a beteg véralvadásgátló készítményt szed, a műtétet megelőző néhány napban fel kell függeszteni a gyógyszer szedését a műtét közben bekövetkező nagymértékű vérzés megelőzése érdekében.
- Dohányzó betegeknek javasolt a jóval a műtét előtti időszakban abbahagyni a dohányzást, mivel az lassítja a műtét utáni felépülést, illetve növeli a fertőzés kialakulásának esélyét. Közvetlenül műtét előtt azonban már ne hagyja abba a dohányzást a fokozott váladékképződés elkerülésének céljából.
A műtét utáni ébredéskor az altatószer hatása miatt a beteg zavartságot érezhet, rosszullétet, hányingert tapasztalhat. Ezek a mellékhatások rövid idő alatt, maguktól elmúlnak.
Az első néhány napban a bemetszések helyén, illetve a lélegeztetés miatt a torokban fájdalmat érezhet a beteg, ami orvosi vény nélkül, gyógyszertárban kapható fájdalomcsillapítóval enyhíthető. Tapasztalhat továbbá enyhe puffadtságot, hasi görcsöket, valamint vállba sugárzó fájdalmat is, ám ezek a kellemetlen utótünetek néhány nap alatt megszűnnek.